اثر جدید احمد واعظی؛

كتاب هرمنوتیك حقوقی منتشر گردید

كتاب هرمنوتیك حقوقی منتشر گردید كتاب هرمنوتیك حقوقی اثر جدید حجت الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از جانب موسسه بوستان كتاب منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، «هرمنوتیک حقوقی» در معنای وسیع آن، شامل دو بخش متمایز است که بخش هنجاری آنکه منطق فهم و تفسیر متون حقوقی، شامل قوانین و مقررات و رویه های قضائی و قراردادها را در بر می گیرد، عهده دار تنقیح اصول و قواعد و سفارش های روشی مربوط به فهم و تفسیر این گونه متون است.
بخش دوم هرمنوتیک حقوقی، وجه فلسفی دارد و به بررسی مباحث و پرسش های نظری مربوط به متن حقوقی و فهم و تفسیر حقوقی می پردازد.
کتاب هرمنوتیک حقوقی که توسط مؤسسه بوستان کتاب انتشار یافته، صرفاَ متمرکز بر وجه فلسفی هرمنوتیک حقوقی است و از آنجائیکه هرمنوتیک حقوقی در سیمای فلسفی آن، بخشی از فلسفه حقوق است، این اثر ذیل فلسفه حقوق قرار می گیرد.
این کتاب در پنج فصل سامان یافته است که فصل نخست آن به شرح هرمنوتیک حقوقی و مسائل و پیشینه و نسبت آن با فلسفه حقوق می پردازد و در فصل دوم مباحث مربوط به هرمنوتیک متن حقوقی، فعل گفتاری بودن قانون و تصویب آن، به بحث گذاشته می شود.
فصل سوم کتاب به مهم ترین مسائل مربوط به تفسیر حقوقی می پردازد و در فصل چهارم، بعد از توضیح اجمالی نظریه تفسیری هرمنوتیک فلسفی، پژواک و بازتاب آن در حوزه حقوق بررسی می شود.
فصل پایانی کتاب به عینی گرایی در حقوق و تشخیص قضائی اختصاص دارد و کاربری های مختلف واژه عینیت(objecticity) در این حوزه را به بحث می گذارد.
حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی که پیش از این، دو کتاب «درآمدی بر هرمنوتیک» و «نظریه تفسیر متن» را منتشر نموده است، مطابق آنچه در مقدمه کتاب آورده، امید دارد که انتشار این اثر گامی برای آشنایی ژرف تر طالبان علم در حوزه و دانشگاه با محتوا و ابعاد اصلی ترین مباحث هرمنوتیک حقوقی باشد و به مدد جدیت و همت صاحبان فضل در حوزه فلسفه حقوق و تعمیق این مباحث در چارچوب پژوهش های جدید، شاهد رونق و غنای هر چه بیشتر مطالعات فلسفی عرصه حقوق در کشورمان باشیم.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب می توانند به پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام والمسلمین استاد احمد واعظی به نشانی http: //ahmadvaezi.com و یا فروشگاه های بوستان کتاب در سرتاسر کشور رجوع کنند.


منبع:

1399/07/12
13:46:02
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس