مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز:

پیشینه وقف به زمان آریایی ها باز می گردد

پیشینه وقف به زمان آریایی ها باز می گردد به گزارش عطر حرم مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در سازمان اوقاف و امور خیریه كشور با اشاره به وقف در حوزه های علمی و نوین، اظهار داشت: وقف از زمان آریایی ها در ایران رواج داشته است.


به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با حضور در برنامه بامداد و گفتگوی رادیو گفتگو با اشاره به نامگذاری روز علم و فناوری برای یکی از روزهای دهه وقف، اظهار نمود: در آیات قرآن برای احسان آثار معنوی بسیاری پیشبینی کرده اند و قرآن مؤمنین را به آنچه که دوست می دارند، تشویق به بخشش کرده است. وی افزود: قبل از ورود اسلام هم کار نیک و وقف را حتی در زمان آریایی ها در ایران داشتیم و با ورود اسلام، یک مجتمع علمی و وقفی برای تربیت پزشکان در تبریزِ آن روزگار بعنوان پایتخت داشتیم.

ارشدی با اشاره به اینکه این شهر دانشگاهی از محل وقف بوجود آمده بود و در دوره صفویه در اوج شکوفایی تشیع و وقف قرار داشتیم، اضافه کرد: یکی از مهم ترین کارکردهای وقف، حوزه علم و فناوری است و از برکاتِ آن، ورود خیران در حوزه های کمتر شناخته شده است.

وی با اشاره به اینکه صندوق های خطرپذیر و شرکت های دانش بنیان همچون حوزه های وقف بوده که در حوزه علم و فناوری است، اظهار داشت: انستیتو پاستور، موقوفات ملک و بنیاد فرهنگی البرز از موقوفات روزگار ماست.

ارشدی تصریح کرد: این بنیاد در سال ۴۲ با هدف کمک به اشاعه فرهنگ و تجلیل از برترین های علمی کشور از راه جایزه نوبل ایرانی توسط آقای حسینعلی البرز تأسیس و وقف شد و چندین هزار نفر از نخبگان علمی کشور را مورد حمایت قرار داد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز اظهار داشت: مرحوم البرز در ابتدای تأسیس این بنیاد نگاهی ژرف به حوزه علم و دانش داشت و عدم امکان تحصیل دانش آموزان کم بضاعت و مستعد را تشخیص داد و بنابراین وام شرافتی را ابداع کرد و دانشجویان بدون ضامن و چک و سفته تنها با نام خانوادگی شان وام دریافت می کردند.

ارشدی در قسمتی دیگر از مصاحبه با رادیو گفتگو اضافه کرد: این مثال تلنگر و بهانه خوبی است برای واقفانی که می خواهند در حوزه های جدید حضور داشته باشند.


منبع:

1399/08/01
21:42:06
5.0 / 5
1792
تگهای خبر: اسلام , پزشك , دانش , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس