پژوهشگر تاریخ معاصر:

شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود

شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود قم رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، به تشریح ابعاد شخصیتی و سیاسی شهید سید مصطفی خمینی پرداخت.


حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی امروز در آیین گرامیداشت ارتحال آیت الله سید مصطفی خمینی که به شکل برخط برگزار شد، اظهار داشت: بزرگترین مشکلات تاریخ بشریت، جهالت است که تا زمانی که این جهالت وجود داشته باشد ظلم و بی عدالتی و.. هم باقی است.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، اضافه کرد: جهل به مفهوم بی سوادی نیست، بلکه به مفهوم بی خردی و بی بصیرت بودن است. جاهلان نمی توانند حقیقت و سعادت را درک کنند و جامعه را به سمت سعادت پیش ببرند. اینکه می بینیم پیامبران خدا در زمان بعثت همه تلاش خویش را می کردند که به جامعه بصیرت ببخشند و جامعه را رشد دهند چونکه تا زمانی که انسان رشد سیاسی و اجتماعی پیدا نکند و در جهت خردمندی، کسب توانایی نکند نمی تواند برای جامعه مفید باشد.
این استاد تاریخ انقلاب اسلامی، بیان داشت: انسان هایی در جامعه می توانند کامیاب و سعادتمند و سعادت بخش باشند که از جهالت بری باشند. وقتی در سیره بزرگان دینی و ملی رجوع می نماییم، می بینیم که بزرگترین عامل سعادت آنها رهایی از جهالت بوده است.
وی اظهار داشت: امام راحل از بصیر ترین انسان های تاریخ است، چونکه در دهه ای قبل چیزی می گفتند که در سالهای بعد همه به آن مسئله می رسیدند. امام در دهه ۲۰ فرمودند، اگر امروز برای خداوند جهاد نکنید در آینده دشمنان همه آبرو و شرف شما را می برند که دوران شما از دوران رضاخان سخت تر شود. این مسئله را در بیست بعد دریافتیم.
استاد حوزه بیان نمود: امام(ره) در دوران رضاشاه یک طلبه بودند، ولی زمانی که رضاشاه روی طلاب برای آزمون فشار آورد، در پاسخ به یکی از اساتیدشان که گفت این مسئله اصلا بد نیست و طلاب کم سواد از حوزه بروند فرمودند، هدف رضاشاه این است که فضلا و اندیشمندان و عالمان را بشناسد و آنها را سرکوب کند.
نویسنده و پژوهشگر تاریخ خاطرنشان کرد: امام راحل در دهه چهل خطاب به طلاب بیان می کند که جرم شما طلاب، دانش شما است و این جرم را دانشگاهیان هم دارند و بنابراین دائما در حال سرکوب هستند. مرحوم سید مصطفی خمینی هم آینده نگر و آگاه به زمان بود.
وی ادامه داد: یکی از خصوصیت های شهید مصطفی خمینی آن بود که آینده را می دید و بنابراین در نجف هم که بودند آرام نمی نشستند و دائما با نامه نگاری به شخصیت های علمی و سیاسی و اجتماعی آنها را از خطرات مختلف آگاه می ساخت. وی در مورد ترویج تاریخ دو هزارساله به جای تاریخ هجری اخطار داده بود که سالها بعد هم عملی شد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی اظهار داشت: ایشان در پیام دیگری بیان می کند که ای ملت مسلمان و دوستان ایرانی اگر سستی کنید و از مبارزه سرپیچی کرده و از خواب غفلت برنخیزید بدانید که دیگران در فکر و کمین شما نشسته اند. اگر بخواهیم نامه هایی که شهید سید مصطفی خمینی برای گروه ها و جریان های سیاسی ارسال کردند به اندازه یک کتاب است.
مبارزه آقا مصطفی با نفوذی ها
استاد حوزه بیان نمود: انسانی که به دنبال مبارزه با ظلم است به دنبال افراد نیستند، بلکه روی اصول می ایستد. سید مصطفی خمینی با بعثی ها مقابله می کرد حتی با کسانی که در حوزه تلاش می کردند نفوذ کنند مبارزه می کرد. ایشان در دوران نجف با افراد بی سواد و دنیا طلابی مواجه بود که می خواستند در حوزه رساله چاپ کنند. وی می اظهار داشت که ۵۰ رساله چاپ شده است که صلاحیت علمی و دانشی ندارند. حتی کار به اینجا رسیده است که رساله خویش را پخش می کنند، ولی این رساله ها که به درد مردم نمی خورد به مغازه ها می رود و آنها را خرد می کنند و در آن اسباب و وسایل و اجناس می گذاشتند.
نویسنده و پژوهشگر تاریخ خاطرنشان کرد: سرگذشت و تاریخ برای کسانی عبرت آمیز بود که اولوالالباب و خردمند باشند. سید مصطفی خمینی روی مسئله نفوذ دشمن در حوزه به شدت حساس بود. وی می اظهار داشت که عناصری از سیستم های جاسوسی می خواهند در حوزه نفوذ کنند که راه انقلاب را ببندند. ایشان تلاش می کرد از ورود چنین افرادی جلوگیری کند.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه کرد: سید مصطفی خمینی هیچ گاه فریب هیچ کسی را نخورد. ایشان در مقابل فتنه گری هایی که در مورد مجاهدین آن زمان و منافقان انجام شد با شناخت دقیق ایستاد. سید مصطفی خمینی تحلیل دقیقی روی کارهای ساواک داشت و آن مسایل را بیان می کرد.
وی اظهار داشت: دو نفر از کسانی که ضد کتاب شهید جاوید جوسازی می کردند از ساواک بودند و همگان بعد از انقلاب چهره آنها را شناختند. این نتیجه همان بصیرت و خردمندی و دوراندیشی ایشان بود. ایشان جریان های انحرافی را به خوبی می شناخت و با آنها مقابله می کرد.
استاد حوزه بیان نمود: امیدواریم مردم و شخصیت های ما به خوبی از این سید بزرگوار درس بگیرند و اجازه ندهند عده ای جاهل بر موج انقلاب سوار شوند و انقلاب را به بیراهه بکشانند. اگر امروز رهبری در جامعه حضور نداشت و در مقابل این تصمیم طلب ها نمی ایستاد انقلاب ما ذبح شده بود. باید در این روزها بیشتر از پیش نگران خطراتی که امکان دارد به انقلاب وارد سازند باشیم.
منبع:

1399/08/02
20:39:41
5.0 / 5
1333
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس