جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر گامی در امتداد تحقق وحدت میان اقوام مختلف ایرانی

جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر گامی در امتداد تحقق وحدت میان اقوام مختلف ایرانی عطر حرم: اولین جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهال محال و بختیاری انجام می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی»، دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه هدف اصلی از برگزاری جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر پشتیبانی از فرهنگ است، اظهار نمود: این جشنواره بمنظور توسعه فرهنگ و هنر و کشف استعدادهای نهفته در بین روستاییان و عشایر، برگزار می گردد و اساسا یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین مولفه است.
دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: همچون ابزاری که می تواند فعالیت ها و خدمات روستاییان و عشایر را معرفی نماید قالب نوین نماهنگ است که می تواند منجر به گسترش سنت های روستایی و عشایری، کارآفرینی شود. حالا جامعه با مشکلات مختلفی همچون کار مواجه می باشد، اگر به درستی جایگاه روستا تبیین شود افراد بجای گسیل شدن به سمت شهرها در روستا به فعالیت می پردازند.
وی ادامه داد: این قالب جشنواره برای اولین بار است که در ایران اسلامی برگزار می گردد و اهداف مختلفی را دنبال می کند که همچون آنها می توان به تحقق وحدت ملی در میان اقوام مختلف و روستاییان و عشایر، اشاره داشت، جشنواره مذکور در حقیقت منجر به ایجاد مفاهمه بیشتر، تقویت ادبیات مشترک فرهنگی و البته آشنایی با فرهنگ های مختلف در کشور می شود.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی با اشاره به نقش روستاییان و عشایر در ادوار مختلف انقلاب اسلامی اظهار داشت: باتوجه به این جایگاه، گسترش و توسعه آموزه های معنایی انقلاب در فرهنگ روستا و عشایر همچون مواردی است که در این جشنواره مورد توجه قرار گرفته است چونکه اگر همت این قشر نبود انقلاب اسلامی به شکلی که امروز هست وجود نداشت و این جایگاه را در جهان نداشتیم.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی در ادامه شناخت استعدادهای جوانان و اخلاقیات روستاییان را بعنوان بخش دیگری از اهداف این جشنواره ملی خواند و اظهار داشت: در هر قسمتی از این مرز و بوم با وجود آداب و سنت های اصیل مختلف، مردم خاصیت های مشترکی دارند که همچون آنها می توان به میهمان نوازی اشاره داشت. سوال این است که آیا واقعا توانسته ایم این سنت اصیل را به مردم خودمان منتقل کنیم؟ هرکدام از این نماهنگ ها می تواند سرآغازی بر معرفی این سنت ها باشد.
وی با اشاره به موضوعاتی که در اولین جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: «آداب و رسوم روستاییان و عشایر در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی»، «دیروز، امروز و فردا در سبک زندگی عشایر و روستاییان»، «آب، روستا و عشایر»، «فرهنگ ایثار و شهادت»، آزاد (با نگاه به اهداف جشنواره) موضوعات این جشنواره را می سازند.
دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود به توجه نسبت به مقوله طبیعت گردی و گردشگری اصرار کرد و اظهار داشت: این گستره ای است که به درستی به آن پرداخته نشده است، چه بسیار روستاهای بکر که حتی ایرانیان هم از آن اطلاع ندارند چه رسد به توریستهای خارجی، بدین سبب باید این فضاهای بکر و دیدنی طبیعی را به دیگران معرفی نمود و خروجی این کار می تواند به زبان مختلف ترجمه و در اختیار رایزنی های فرهنگی در کشورهای خارجی قرار گیرد.
او در آخر ابراز امیدواری کرد تولید این نماهنگ ها، گام مهمی در امتداد اعتلا و معرفی فرهنگ ایران اسلامی باشد.
منبع:

1399/09/21
22:36:59
5.0 / 5
1425
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس