به مناسبت روز ملی فلسطین بررسی می شود؛

جایگاه قدس شریف نزد مسلمانان

جایگاه قدس شریف نزد مسلمانان بنا بر گواهی تمام علمای مسلمان و مسیحی، در این شهر اثری مادی و تمدنی از یهودیان یافت نمی گردد.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، تحقیق پیرامون قدس شریف و تاریخ فلسطین پاسخ های درستی به پرسش ها درباره این دو مکان مقدس و دیدگاه صهیونیست ها نسبت به آن در اختیارمان می گذارد.
تاریخ قدس و فلسطین فقط به هزاره سوم قبل از میلاد محدود نمی گردد بلکه به دوران های قبل تر که در آن انسان دارای فکر و اندیشه در فلسطین پدیدار شد، باز می گردد. این تاریخ ثمره همسویی انسان در فلسطین با زمان و مکان است.
فلسطین در غرب قاره آسیا و جنوب سرزمین شام قرار دارد که قلب جهان عرب شمرده می شود. مساحت آن ۲۸ هزار و ۹ کیلومتر مربع یا ۱۰ هزار و ۴۲۹ میل مربع است و مشتمل بر منطقه ساحلی در کنار دریای مدیترانه، منطقه کوهستانی و دشت و منطقه صحرایی می باشد.

در اینجا ذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:
۱. فلسطین به جهت قرار گرفتن در راه سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا از موقعیتی راهبردی برخوردار بوده و حلقه اتصال و مرکز برخورد فرهنگ ها و تمدن ها به شمار می آید.
۲. وضعیت جغرافیایی فلسطین و سرزمین شام و نوع پستی و بلندی زمین های آن بسیار حائز اهمیت بوده و علاوه بر آن این سرزمین به جهت قرار گرفتن در کنار مدیترانه و دارا بودن کوه و صحرا تقریباً دارای چهار فصل است.
۳. فلسطین دارای دو سیستم بدویت و تمدن است و پیوسته مرکز برخورد بدوی ها و مسافران بوده است. بدین سبب ساکنان بدوی آن با گذشت زمان در روستاها و شهرها اسکان یافتند.
۴. مجاورت فلسطین با قدیمی ترین تمدن هایی که بشریت آنرا می شناسد یعنی سومری و بابلی در سرزمین رافدین (عراق) در شرق و تمدن مصر در وادی نیل در جنوب غربی.
این در حالی است که این منطقه از کرت، یونان و ایتالیا از سمت دریا و از سرزمین فارس (امپراطوری ایران) و هند از شرق تأثیر پذیرفت و بدین ترتیب قسمتی از جاده بین المللی باستانی شد که از دلتای نیل شروع شده و به اروندرود اختتام می یابد. در این میان شهر قدس از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار بوده و خیلی از علما و دانشمندان آنرا مرکز زمین می دانند.
قدس بر روی چهار ارتفاع تولید شده که چندین دشت و همین طور شهرها و روستاها در اطراف آن قرار دارد. این شهر دارای اهمیت راهبردی و دینی خاصی می باشد. تاریخ قدس و فلسطین، تاریخی مشحون از حوادث و رویدادهای بی شمار است که می توان آنرا به دو بخش قبل و پس از ظهور اسلام تقسیم نمود.
جایگاه قدس نزد مسلمانان
قدس با ادیان آسمانی مرتبط بوده و در دل تمام مؤمنان و معتقدان به ادیان الهی جای دارد. اما ارتباط آن با اسلام و مسلمانان از عمق بیشتری برخوردارست. قدس از دیرباز جایگاه ویژه ای در اندیشه، تاریخ و میراث اسلامی داشته و مسلمانان آنرا مانند فرزند خود مورد سرپرستی و حفاظت قرار داده اند.
این شهر نه فقط در اسلام بلکه در تمام ادیان آسمانی مورد تقدیس و احترام بوده و می باشد. خلفا، امرا، علما و صالحان در آن به ساخت مسجد، تکیه، راه، مدرسه و سایر اماکن مشابه پرداختند. تمام ادیان در آن برای عبادت آزاد بوده و پیوسته امنیت و ثبات داشته است.
قدس به چند سبب از جایگاه ویژه ای در میان مسلمانان برخوردار است:
۱. این شهر موطن ابراهیم خلیل، محل پیامبران، محل نزول وحی و مبعث عیسی (ع) بوده است.
ابن عباس در این زمینه می گوید: پیامبران الهی بیت المقدس را بنا نهاده و در آن سکنی گزیدند. بدین سبب در وجب به وجب آن یک پیامبر نماز خوانده و یا یک ملک اقامت نموده است.
۲. قدس نخستین قبله مسلمانان و سومین حرم شریف است و پروردگار متعال آنرا با لیلة الاسرای پیامبر اکرم (ص) و حبیب خود خاصیت خاصی بخشید.
پروردگار متعال در قرآن کریم می فرماید: سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انّه هو السمیع البصیر.
پیامبر گرامی اسلام نیز فرمودند: لاتشد الرحال الّا الی ثلاثه مساجد مسجدی هذا و مسجد الحرام و المسجد الاقصی.
۳. این شهر پایتخت فلسطین و موزه آثار دینی است که به مدت ۱۳ قرن جمع آوری شده و نقطه اتصال کشورهای عربی و مناره ای است که نور هدایت و خیر از آن ساطع می شود.
مسلمانان پیوسته قدس را مورد حمایت قرار داده و هیچ گاه تفاوتی میان ادیان آسمانی در آن و همین طور پیامبران قائل نشدند. در این شهر انواع مساجد، کلیساها و معابد مشاهده می شود و نام پروردگار بر زبان مردم جاری است.
یکی از قدیمی ترین آثار قدس که برای مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است، مسجد سلیمان می باشد. در این مکان قبة السلسله در کنار قبة الصخره قرار دارد. قبة السلسله منتسب به حضرت سلیمان بن داود (ع) است و بر روی محراب آن نوشته شده است: یا داوود انا جعلناک خلیفة فی الارض فاحکم بین الناس بالحق.
مسلمانان مسجدی را در این مکان برپا کردند که "مقام نبی داوود" نام دارد و کلیدداری آنرا یک خانواده مسلمان بر عهده گرفت. برخی مورخان معتقدند که این مقام قبر نبی داوود (ع) است.
در داخل حرم دو مسجد عظیم قرار دارد. مسجد دیگر کرسی سلیمان نام دارد که در هر دو نماز اقامه می شود. علاوه بر آن آثاری که در خارج بیت المقدس قرار دارد و یکی از مشهورترین آن مقام نبی ابراهیم (ع) در شهر الخلیل است که مسجد بزرگی نیز در آن واقع شده است.
مسلمانان هیچ گاه صدمه ای به آثار مسیحیان در این شهر وارد نکرده و هیچ گاه آنرا مورد بی حرمتی قرار ندادند و این اماکن در دوران های مختلف در دست خود مسیحیان بوده است. در این میان مسلمانان در طول تاریخ اسلامی و حاکمان مسلمان فقط در حال ساخت و ساز و یا بازسازی بناهای قدیمی در قدس بوده و اهتمام ویژه ای به آن ورزیده اند.
در دوران امویان، عبدالملک بن مروان برای ساخت مسجد الصخره خراج ۷ سال مصر را اختصاص داد و نام وی بر گنبد مسجد با تاریخ ساخت یعنی سال ۷۲ هجری حک شد. بعد از آن خلفا و امرا یکی بعد از دیگری به تزئین و نوسازی آن پرداختند تا جایی که بگفته یکی از مورخان غربی به یکی از زیباترین بناهای موجود و مساجد تاریخ تبدیل شد.
عبدالملک مسجد الاقصی را بازسازی کرد و فرزندش ولید آنرا تکمیل نمود. بعد از وی این مسجد در دوران امرایی که یکی بعد از دیگری به قدرت رسیدند نوسازی و تزئین و فرش های گران قیمتی در آن قرار داده شد. همچون این افراد می توان به صلاح الدین ایوبی، سیف الدین ابوبکر، تقی الدین عمر بن شاهنشاه، نورالدین علی و عزیز عثمان اشاره نمود.
مسلمانان از محوطه حرم قدسی، دو مسجد بزرگ و رواق های آن بعنوان محل تدریس علوم دینی بهره گرفتند. بیشتر حجاج بیت اللّه الحرام نیز هنگام رفتن و برگشتن به زیارت قدس می آمدند.
روزی از رسول خدا (ص) درباره بیت المقدس پرسیده شد. فرمودند: این سرزمین محشر و منشر است و نماز در آن مانند هزار نماز در نقاط دیگر می باشد.
ایشان در جای دیگر فرمودند: هر که در بیت المقدس بمیرد مانند کسی است که در آسمان مرده است و یا اینکه، کسی که می خواهد نقطه ای از بهشت را ببیند به بیت المقدس بنگرد.
در شهر بیت المقدس شمار زیادی از صحابه، تابعین و مجاهدین دفن شده اند مانند عبادة بن الصامت الانصاری، شداد بن اوس، ام الخیر، محمد بن کرام و بکر بن سهیل الدمیاطی.
مسلمانان در دوران های مختلف ۳۴ مسجد در قدس ساختند که عمدتاً در داخل شهر قدیمی قرار دارد.
همچنین استراحتگاه حجاج پاکستانی، استراحتگاه حجاج هندی و استراحتگاه القادریه برای حجاج افغانستان، در هر استراحتگاه مسجد و اتاق های خواب تولید شده است.
در قدس همین طور گورستان هایی وجود دارد که برخی صحابه، تابعین، علما، مجاهدان و حکام در آن دفن شده اند مانند: فیروز الدیلمی، سلامة بن قیصر، ذاالاصبع و ابامحمد البخاری.
مسلمانان در کنار این اماکن، ۵۶ مدرسه نیز راه اندازی کرده اند که پذیرای علمای شهر و سایر نقاط است و قرآن ها و کتب خطی نادر نگهداری می شود.
مسجد الاقصی همین طور دارای کتابخانه ای بزرگ است و علما در گذشته از اندلس، مغرب، مصر، عراق و فارس برای درس و تدریس به آن می آمدند. در موزه اسلامی آن نیز صندوق بزرگی حاوی یک قرآن خطی وجود دارد که توسط یکی از ملوک مغرب بطور اختصاصی برای مسجد الاقصی نوشته شده است.
اکثر این اماکن اسلامی به جز گورستان ها در شهر قدیمی موجود است و با یک دیوار باستانی احاطه شده که آخرین بار سلطان سلیمان القانونی در قرن دهم هجری آنرا نوسازی کرد.
بنا بر گواهی تمام علمای مسلمان و مسیحی، در این شهر اثری مادی و تمدنی از یهودیان یافت نمی گردد. پس چشم پوشی از از این شهر مقدس در حقیقت چشم پوشی از مقدس ترین مقدسات اسلامی و محروم ساختن آنها از انجام فرایض و شعائر دینی و همین طور خطری بزرگ برای سایر مقدسات در مکه و مدینه و اوقاف اسلامی است که هیچ مسلمانی نمی تواند در مقابل آن سکوت اختیار کند.
رابطه مسلمانان با قدس در اصل رابطه ای مبتنی بر قرآن، اندیشه اسلامی و سنت نبوی است. قدس و مسجد الاقصی برای مسلمانان جهان از ابتدا دو نقطه بسیار مهم بود و قسمتی از تمدن و میراث فرهنگی مسلمانان و همین طور نقطه وحدت میان ملت های عربی و اسلامی در شرق و غرب جهان شمرده می شود.
در اندیشه اسلامی، قدس قسمتی از رشد ایمانی و اعتقادی مسلمانان است که در هیچ شرایطی نمی توان از آن عدول کرد. پس تفریط از این حق حتی اگر با اجماع باشد از نظر اسلام باطل است برای اینکه قرآن بالاتر از هر اجماعی است.
لذا باید توجه داشت که سیطره بر قدس بعنوان مرکز معنوی و توحیدی و موقعیت نظامی و سیاسی راهبردی اش و گرفتن آن از دست اعراب و مسلمانان به اضمحلال و فروپاشی جهان اسلام می انجامد و مایه وهن امت و مخدوش شدن کرامت آنست. بدین ترتیب می توان به آسانی عمق ارتباط تاریخ اسلام با شهر قدس از نظر معنوی، سیاسی و نظامی را دریافت.
در ۲۰۰ سال قبل چه بسیار خون مسلمانان که به خاطر آزاد سازی قدس از دست صلیبی ها، مغول ها و اینک صهیونیست ها بر زمین ریخته شد. آن زمان که امپراطوری عثمانی با بیرون ریختن پرتغالی های اشغالگر از سواحل اسلامی و دور کردن خطر از بیت المقدس بر دریای مدیترانه مستولی شد. بعد از مدتی ناپلئون، مصر و سپس فلسطین را مورد تاخت و تاز قرار داد و سال ها بعد یعنی در سال ۱۹۴۸ میلادی تاریخ تکرار شد تا قدس و فلسطین محور جنگ ملت های عربی و اسلامی با حمله صهیونیست ها باشد.
این درگیری بعد از اشغال کامل فلسطین و همین طور اشغال صحرای سینای مصر و بلندی های جولان سوریه در سال ۱۹۶۷ میلادی به اوج خود رسید و موضوع قدس به موضوع اول تمام ملت های عربی و اسلامی تبدیل شد.
اما از آن زمان به بعد صهیونیست ها برای محو نام قدس از نقشه جهان دست به انهدام تدریجی آثار تاریخی آن و راه اندازی دیواری بتونی به نام دیوار حائل زدند تا آغازی برای یهودی سازی این شهر و حذف نقش تاریخی و معنوی آن برای مسلمانان باشد چونکه رژیم اشغالگر قدس و صهیونیسم بین الملل نمی توانند حضور ملتی دارای ریشه های عمیق تاریخی، تمدن کهن و میراث فرهنگی غنی با آداب و رسوم اسلامی یعنی ملت فلسطین را در این سرزمین تحمل کنند.

1399/10/12
13:07:43
0.0 / 5
1052
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس