سالروز رحلت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی؛

برای مخاطبین و شاگردانش ایجاد تحول و سازندگی روحی می كرد

برای مخاطبین و شاگردانش ایجاد تحول و سازندگی روحی می كرد با مطرح شدن مرجعیت امام و با عنایت به این که نسخه های حاوی اشتباه از رساله امام در دست مردم بود ایشان، آیت الله تهرانی را مأمور به تنظیم صحیح ترین نسخه از رساله عملیه خویش گرداند.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، امروز سالگرد رحلت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی از مراجع تقلید شیعه و از اساتید درس اخلاق در حوزه علمیه تهران است.
آیت الله مجتبی تهرانی در سال ۱۳۱۶ شمسی در تهران زاده شد. پدرش میرزا عبدالعلی تهرانی، از شاگردان عبدالکریم حائری یزدی بود که در زمان حکومت رضاخان، با همراهی محمود شاه آبادی، نماز جماعت مسجد جامع بازار تهران را امامت می کرد.
تحصیلات
آقا مجتبی تهرانی از پنج سالگی به مکتب رفت و در تا ده سالگی بخشی از مقدّمات دروس دینی را در مدرسه حاج ابوالفتح تهران گذراند. سپس به همراه پدر به مدّت سه سال به مشهد مهاجرت کرد و مشغول دروس مقدّمات شد. به صورت خصوصی در درس محمدتقی ادیب نیشابوری شرکت کرد. در سال ۱۳۳۴ شمسی در ۱۸ سالگی به قم رفت. آیات امام خمینی، سید حسین بروجردی، سید محمد رضا گلپایگانی، سید محمد حسین طباطبایی، سید محمد محقق داماد همچون اساتید او بودند. وی در ۲۵ سالگی به درجه اجتهاد رسید.
آیت الله تهرانی، تقریرات درس بیع امام خمینی را جمع آوری و با اجازه او به صورت یک اثر مستقل منتشر نمود. کتاب مکاسب محرمه آیت الله خمینی و همینطور دو جلد رسائل اصولی او هم به همت شیخ مجتبی تنظیم و منتشر گردید. تهرانی به امام خمینی علاقه ویژه ای داشت و خود گفته بود که «از آیت الله خمینی بیشتر از پدرش بهره برده است.» وی مدتی هم با شهید مصطفی خمینی هم مباحثه بود. وی با آقابزرگ تهرانی هم رابطه ویژه ای داشت و خود گفته بود «آقا بزرگ تا آخر عمر، هر رمضان یک افطاری دونفری مرا دعوت می کرد.»
با درگذشت آیت الله بروجردی و مطرح شدن مرجعیت امام خمینی و با توجه به این که نسخه های نامطلوب و حاوی اغلاط و اشتباه از رساله امام خمینی در دست مردم بود، او شاگرد خود، مجتبی تهرانی را مأمور به جمع آوری فتاوا و تنظیم صحیح ترین نسخه از رساله عملیه و مناسک حج خویش گرداند که در سال ۱۳۴۳ ه ش به چاپ رسید و در دسترس مقّلدان قرار گرفت. بعدها تهرانی به همراهی بعضی دیگر از شاگردان امام خمینی، کتابخانه او را در قم دایر کردند که سه سال بعد توسّط ساواک تعطیل شد.
در سال ۱۳۴۷ شمسی به نجف رفت و در اقامت سه ساله، در مدرسه آیت الله بروجردی کفایه تدریس کرد و در درس امام خمینی شرکت کرد، در درس های خارج اصول سید ابوالقاسم خویی و سیدمحسن حکیم حاضر شد.
اساتید محمدتقی ادیب نیشابوری امام خمینی سید حسین بروجردی سید محمد رضا گلپایگانی سید محمد حسین طباطبایی حسن فرید اراکی سید محمد محقق داماد سید ابوالقاسم خویی سید محسن حکیم
پیش از تبعید امام خمینی به ترکیه و نجف، منزلی را که مقابل مدرسه حجتیه، بعنوان وجوهات به وی واگذار شده بود به کتابخانه تبدیل نموده بود. نام این کتابخانه «کتابخانهٔ حضرت ولی عصر (عج)» بود که الان در محل آن درمانگاه خیریهٔ «عترت و قرآن» راه اندازی شده است. حکومت پهلوی همزمان با بازداشت امام خمینی، به این کتابخانه هم مراجعه نموده کتاب ها را تصرف کرد و درِ کتابخانه را مُهر و موم کرد. حاج آقا مجتبی تهرانی مسئولیت این کتابخانه را به عهده داشت. وی پس از سکونت در تهران هم مرجعیت امام خمینی را ترویج می کرد و وجوهات شرعی مقلدین او را به نجف ارسال می کرد.
سکونت در تهران
در سال ۱۳۴۹ شمسی به دستور امام و به جهت بیماری فرزندش به ایران آمده و در تهران ساکن شد و از سال ۱۳۵۱ شمسی مبادرت به اقامه نماز جماعت در مسجد جامع بازار و تشکیل جلسات اخلاق و تفسیر برای جوانان کرد که گاهی هم این جلسات به سبب ممانعت حکومت، تعطیل می شد.
او درس خارج خویش را در سال ۱۳۵۷ شمسی در منزل خود و با حضور بعضی از طلاب تهران شروع کرد و در سال ۱۳۶۴ شمسی این دروس را در مدرسه مروی ادامه داد. در درس خارج وی بیشتر طلّابی بودند که برای انجام کارهای اجرایی و اداری به تهران آمده بودند و از فضای علمی قم فاصله داشتند.
درس اخلاق
مردم داری و ارتباط با مردم و اخلاق مداری و دروس اخلاق او مورد توجه بود. یکی از شاگردانش می گوید: «حاج آقا جلساتشان که تمام می شد، می نشستند پای منبر و جواب سوالات را می دادند. گاهی اوقات می شد که تا ساعت یک نیمه شب سوالات را جواب می دادند. جوان ها را رها نمی کردند.»
برادر حاج آقا مجتبی هم گفته است «دو صد گفته چون نیم کردار نیست؛ وقتی کسی مباحث اخلاقی را تدریس می کند ولی کوچک ترین رفتاری در خصوص اخلاقی بودن در او دیده نشود مطمئناً سبب گریز اطرافیانش خواهد شد، اما حاج آقا مجتبی استاد اخلاقی بود که اخلاقی بودن ایشان در عمل و رفتارشان کاملاً نمود داشت. موضوعی که ایشان در منبر خود مورد بحث قرار می دادند شاگردانش تبلور آنرا در رفتارش مشاهده می کردند».
داماد آقا مجتبی در مورد درس اخلاق او می گوید: «مطالب به صورت کاملاً دسته بندی مطرح می شد. تا جایی که من خبر دارم حدود ۲۸۰۰ نوار از ایشان به جای مانده است که در موضوعات اخلاقی مختلف به صورت موضوعی مطرح گردیده است. برای نمونه ایشان شش سال پیرامون دعا صحبت کرده اند.»
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انتظار می رفت آیت الله تهرانی مسئولیتی بپذیرد؛ امّا بنا به قول خودش: «با دعا به درگاه خدای متعال و توسّل به حضرات معصومین» خویش را از قبول مسؤولیت های اجرایی کنار کشید. به قول فرزندش حسین تهرانی، به پدرش مسئولیت هایی مانند ریاست دیوان عالی، عضویت در شورای نگهبان و ثبت نام در انتخابات خبرگان قانون اساسی پیشنهاد شده بود اما پدرش نپذیرفته بود.
درگذشت
آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در ۱۳ دی ۱۳۹۱ شمسی (۱۹ صفر ۱۴۳۴ قمری) پس از گذراندن یک دوره طولانی بیماری درگذشت و در ۱۴ دی در حرم حضرت عبدالعظیم دفن شد. رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای بر پیکر او نماز خواند. به مناسبت درگذشت او، علما و مراجع تقلید و بعضی از سیاسیون پیام های تسلیت صادر کرده و مجالس ترحیم در شهرهای مختلف اجرا شد.


منبع:

1399/10/12
23:27:25
0.0 / 5
1058
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس