خوانش حكومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی منتشر گردید

خوانش حكومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی منتشر گردید به گزارش عطر حرم کتاب «خوانش حکومت اسلامی در ساحت نظریه سیاسی» نوشته حبیب عشایری منتشر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، این کتاب در شش فصل پیوسته به صورت تحلیلی و در قالب روش تاریخی-توصیفی به موضوعات و مباحث مختلف در ارتباط با فقه سیاسی شیعه و همینطور مقایسه نقادانه نظریه سیاسی دو اندیشمند معاصر، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی و آیت الله دکتر مهدی حائری یزدی پرداخته و در سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی راهی بازار شده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: در ابتدای کتاب ضمن اشاره به جایگاه حکومت بر مبنای فقه سیاسی شیعه، نظرات علما در دو دوره حضور و غیبت معصوم (ع) بخصوص در ارتباط با حق حاکمیت میان فقیهان شیعه تبیین شده و مورد بررسی و مقایسه تحلیلی قرار می گیرد. رجوع به متون فقهی شیعیان و بیان اقوال متقدمان و هم متأخران، تبیین شئون فقیهان در دوران غیبت معصوم و سپس واکاوی قلمرو ولایت و حیطه نفوذ ایشان بر مبنای آموزه های فقه شیعه از دیگر موارد مهمی است که در این بخش بر آن تاکید می شود.
فصل اول کتاب با عنوان «تطور تاریخی فقه سیاسی شیعه» با تمرکز بر تصویری روشن از تفاوت های معرفت شناختی میان اخباریون و اصولیون و طبقه بندی مکاتب فقه شیعه در دو قالب سنتی و نوگرای اجتهاد بر اساس ادله فقهی درصدد اثبات این امر است که استنباط علما و فقهای گذشته و کنونی در خیلی از جهات شایسته حل معضلات و مشکلات زندگی سیاسی فعلی شیعه است.
فصل دوم کتاب با عنوان «سیاست و حکومت فقهی در عرصه نظر» است. تعمق در این مسأله که صدور اندیشه سیاسی رابطه مستقیم با درگیری اندیشه وران با مسائل سیاسی اجتماعی دارد و نظریه پردازان ولایت هم از این مورد مستثنی نیستند، از مهم ترین محورهای مورد توجه در این بخش است. بر همین مبنا در مورد فقهای بزرگ هم با توجّه به سوابق محقق ثانی، کاشف الغطاء، ملا احمد نراقی، میرزای قمی، شیخ فضل اللّه نوری، محمّدحسین نائینی و بخصوص امام خمینی (ره) مشخص می شود که به دلیل درگیری با مسائل سیاسی در زمینه نظام سیاسی و یا بنیان های آن با صراحت به اندیشه پردازی پرداخته اند و بر عکس، فقهای دیگری چون شیخ انصاری، صاحب جواهر، صاحب شرایع و شیخ طوسی بسیار محدود و در حدّ لزوم به آن پرداخته اند.
تمرکز اصلی فصل های سوم، چهارم و پنجم کتاب روی تشریح ابعاد مختلف نظریه سیاسی دو اندیشمند معاصر یعنی آیت الله دکتر مهدی حائری یزدی و آیت الله محمدتقی مصباح یزدی است. تبیین و مقایسه فلسفه سیاسی حکومت، وظایف بنیادین حکومت، رابطه حکومت و شهروندان، نظریه مالکیت شخصی مشاع، حکومت از منظر دین و ولایت مطلقه فقیه، افتراق ولایت با وکالت، نسبت سنجی ولایت فقیه با اختیارات حکومتی، بررسی و تحلیل قرائت های سیاسی مختلف فقهی و مقایسه آنها با ادله عقلی و نقلی در زمره بنیادی ترین مباحثی است که بخش قابل توجهی از این فصول را به خود مختص کرده است.

فصل پایانی کتاب با عنوان «نتیجه گیری» غالباً به نقد و بررسی دو نظریه سیاسی اختصاص دارد. با مرور نظریه سیاسی آیت الله حائری یزدی می توان گفت، اندیشه او بر این اصل دلالت می کند که حاکمیت انسان بر سرنوشت خود در مقام تفسیر، ابعاد انسان شناسی و خداشناسی دارد. از طرفی، نظریه آیت الله مصباح یزدی هم متأثر از عوامل مهم و تأثیرگذاری است که باید در فهم و درک گفتمان قرآن مد نظر داشت که این عوامل عبارتند از الف) بعد زبانی (زبان شناسی)، ب) بعد جایگاه شناسی (Topologique)، ج) بعد گونه شناسی(typologique)، د) بعد فکری-استدلالی، ه)بعد تاریخی، و) بعد نشانه شناسی (Semiologiqement) و ز) بعد معناشناسی (Semiotiqument). از منظری دیگر، نظریه سیاسی آیت الله مصباح یزدی تلاشی فقهی است در جهت پاسخ گویی به پرسش های مختلف مانند این که آیا عقل می تواند انسان را به سعادت و کمال خود برساند و آیا شناختی که از عقل به دست می آید، کافی است یا نه؟1399/10/24
13:12:42
0.0 / 5
1389
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس