آیت الله رشاد مطرح كرد؛

آیت الله مصباح بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر بود

آیت الله مصباح بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر بود به گزارش عطر حرم رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در عصر حاضر را آیت الله مصباح یزدی معرفی نمود و اظهار داشت: آیت الله مصباح فاتح همه میادین علمی و معرفتی بود.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، مراسم نکوداشت آیت الله مصباح یزدی شامگاه چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹ با سخنرانی آیات علی اکبر رشاد و محمود رجبی و حجج الاسلام والمسلمین محمدصفر جبرئیلی و عباس نیکزاد به صورت مجازی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انجام شد.
در ابتدای این مراسم آیت الله علی اکبر رشاد، آیت الله مصباح یزدی را شخصیتی انقلابی و معیار اندیشه مستقیم و مستقل دینی معرفی نمود و اظهار داشت: بسیار دشوار است که در این لحظه ها از ایشان سخن بگوییم اما در ظاهر در میان ما نباشد، هر چند که وی در آثار تدوینی و تکوینی اش زنده است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: ما با اندیشه هایش تنفس می نماییم و او پیشاپیش جبهه انقلاب ایستاده است، پیش می تازد و فرمان فکری می دهد؛ شاگردان و سربازان انقلاب ایشان را چون مشعلی در راه انقلاب می نگرند و به دنبالش حرکت می کنند.
وی با اعلان اینکه آیت الله مصباح، حقیقتاً مصباح بود، گفت: ایشان شجره مبارکه بود، شجره ای که مستقل بود و شرقی و غربی نمی اندیشید و اسلامی فکر می کرد، او نور می افشاند اما نه اینکه نور را از دیگری ستاندن کند بلکه خود منبع نور بود. علامه برای روشن شدن نیازمند نور و نار نبود، ذاتش نور بود و او منبع نور معنوی و الهی به شمار می رفت؛ خداوند او و دیگران را به نور خویش هدایت فرمود.
این استاد برجسته حوزوی با اعلان اینکه دل آیت الله مصباح یزدی خانه خدا بود، اظهار داشت: قلب ایشان پایتخت الهی بود، قلبش را خداوند اشغال کرده بود، جانش آکنده از نور و صفات الهی بود، او دائم خدا را ذکر می کرد و هیچ گاه از یاد خدا غافل نمی شد. مردی که هیچ گاه جاه و مقام دلش را نلرزاند، هیچ گاه به دنبال جاه و مقام نبود و به دست نیاورد، او به جیفه دنیا دل نداشت و به دنبال آن نبود. ایشان پیوسته در حال پرداخت زکات بود و سخاوتمندانه زکات علم خویش را پرداخت می کرد و در اختیار نسل ها قرار می داد.
آیت الله رشاد اضافه کرد: جوانان بسیاری در حوزه و دانشگاه ریزه خوار و زکات خوار خان معنوی و روحانی و معرفتی ایشان بودند و مدام به تغذیه نسل جوان و تامین نیازهای فکری این نسل اهتمام داشت و اقدام می کرد. همه عمر خویش را به توجه ایتام آل محمد و شیعیان متمرکز کرده بود، ایشان تنها خوف از روزی داشت که چشم ها و دل ها آشفته می شوند و او می خواست در این روز آرام باشد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اعلان اینکه خداوند بالاترین پاداش را به آیت الله مصباح یزدی عطا کرد، اظهار داشت: چه عنایتی بالاتر از این آثار انبوه که در حوزه های علمیه وجود دارد. آیت الله مصباح همه میادین معرفتی را فتح کرد، فلسفه گام های وی را دارد، کلام میدان تاخت و تاز فکری، نوآوری و نظریه پردازی ایشان است، تفسیر و قرآن پژوهی ساحت سفر روحانی این عالم جلیل القدر است، حدیث پژوهی میدان تلاش و جهاد اوست، معرفت شناسی عرصه نوآوری هایش است.
وی اضافه کرد: عرصه اخلاق در نظر و عمل علامه مصباح را می شناسد، فیلسوف و معلم و در نهایت مجسم اخلاق است، هم مجتهد و هم عامل اخلاق است، حوزه فقه و حقوق، حوزه جامعه شناسی تاریخ، حوزه علوم اجتماعی، حوزه علوم پژوهی همه و همه میادینی هستند که ایشان با شمشیر قلم، اخلاص و ایثارش فتح کرده است. آیت الله مصباح مجتهد بود و بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی عصر حاضر است.


منبع:

1399/10/25
13:24:55
0.0 / 5
966
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دانش , دین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس