آیت الله مصباح یزدی از قبل از انقلاب به دنبال كادرسازی جریان تمدنی اسلام بود

آیت الله مصباح یزدی از قبل از انقلاب به دنبال كادرسازی جریان تمدنی اسلام بود به گزارش عطر حرم قم قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: آیت الله مصباح یزدی از قبل از انقلاب به دنبال کادرسازی جریان تمدنی اسلام بود.


آیت الله محمود رجبی امروز در آیین نکوداشت آیت الله مصباح یزدی(ره) در مجتمع امام خمینی(ره) که امروز به صورت برخط و حضوری برگزار شد، اظهار داشت: آیت الله مصباح یزدی در حوزه های مختلف علوم اسلامی و علوم عقلی و نقلی دارای جامعیت خاص بود.
وی ادامه داد: خیلی از آثار ایشان منتشر نشده است و اساسا آثار ایشان در حوزه های مختلف همچون آثار حدیثی و علوم عقلی منتشر می شود.
قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اظهارکرد: ایشان حتی در حوزه ادبیات نیز صاحب اثر بود. در بحث های لغت و معناشناسی واژگان به خصوص واژگان حدیثی و قرآنی آثار گرانبهایی دارد. اوصاف، واژگان اخلاقی و شرح الحدیثی قرآن همچون مباحثی بود که ایشان در این مباحث بیان کرد.
وی اظهار داشت: در عرصه علوم انسانی ایشان فردی منحصر به فرد بود. کسی که در این جامعیت به مباحث علوم انسانی پرداخته باشد، آن هم برمبنای اشرافی که از قبل نسبت به این علوم برای وی حاصل شده بود. این شخصیت گاهی در مباحثی که گاهی مخاطبین ایشان گاهی به زبان بیگانه بودند بیان می کرد که بنده بدون مترجم بحثی را بیان نمی کنم ولی جالب است که ایشان جملات مترجمان را هم اصلاح می کرد.
آیت الله رجبی یادآورشد: ایشان در سال های اولیه انقلاب توانست اساتید علمی در دانشگاه را به خوبی اقناع علمی می کرد و این مساله در همان زمانی است که خیلی از اساتید غرب زده اجازه طرح چنین مباحثی را به حوزویان نمی دادند. این مباحث بسیار عمیق و دقیق بود.
وی ادامه داد: ایشان در حوزه فرهنگی نیز آثار بسیاری منتشر نمودند. مباحث مرتبط به تهاجمات فرهنگی همچون رسته های اصلی کاری ایشان در حوزه فرهنگی بود. هرجا که حس می کرد دشمنان در عرصه ای زوم کرده اند ایشان نیز دست به کار می شد. در زمینه کرونا هم ایشان تحلیل هایی با عنوان شرور الهی بیان کرد که مباحث بی نظیر و متقن و بنیادین بود.
قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) اظهارکرد: ایشان در عرصه اخلاقی، آثار گرانبهایی طرح کردند. بحث های اخلاقی ایشان تحلیلی و تبیینی بود و باب جدیدی درپرداختن به مباحث اخلاقی باز کرد و راه نویی را پیش روی اساتید اخلاق باز کرد. ایشان دغدغه داشت که یک نظریه اخلاقی را که در مقام اخلاق کارساز باشد تبیین کند. ایشان بیان می کرد که اگر بتوانیم، مشترکات دستورالعمل های بزرگان را با سنجه قرآن و روایات مطرح نماییم، راهنمای متقن و قوی تولید خواهد شد.
وی اظهار داشت: ایشان از بدو ورود به حوزه در حوزه اخلاق و تهذیب در حوزه تلاش می کرد و از شروع ورود کارهای مختلفی را به اجرا دربیاورد و تا آخر هم در این مباحث کوشا و تلاشگر بود. ایشان وقتی حس کرد که نیاز جامعه است، درس های اخلاق شب های چهارشنبه را برگزار کردند.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه، یادآورشد: در دوره های آموزشی که درس های حوزه را زیر نظر آیت الله مظاهری طی می کردیم، درس های موسسه را نیز در عصرها و پنج شنبه نیز حضور می یافتیم. همه طلاب منتظر درس خودشناسی ایشان بودند. همه طلاب منتظر بودند که در روز تعطیل دست ازکارهای دیگر بکشند و در پای درس اخلاق ایشان حاضر باشند.
وی ادامه داد: ایشان دغدغه عرفان اسلامی داشت و کتاب خاص ایشان در این عرصه استثنایی است. برخی به کلی عرفان اسلامی را رد می کنند ولی از دیگر سوی دکان باز کردن ها و مباحث دیگر وجود دارد ولی ایشان بحث عرفان اسلامی را باتوجه به همه این مسایل بیان کرد. مباحث عرفانی قرآنی ایشان نیز انسان را شگفت زده می کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اظهارکرد: آیت الله مصباح درباب نظام آموزشی حوزه دارای طرح بود. حتی در سال های اولیه فعالیت آموزشی موسسه در راه حق داشت متون علمی را به خوبی در این نظام آموزشی استفاده نمود. آثار ایشان در همین شرایط به متون علمی و درسی مبدل شده اند. هنوز بدیلی برای آموزش فلسفه و مجموعه تفسیری ایشان در حوزه آموزشی ارائه نشده است.
وی اظهار داشت: ایشان هیچ گاه به دنبال مطرح کردن خودش نبود و همیشه به دنبال طرح مسایل اصلی دین داشت. ایشان نظام فکری و فلسفی و تفسیری و علمی برای خود داشت و آثار را در این نظا مطرح می کرد. ایشان می اظهار داشت که امروزه رقیبان ما سخنان خودرا در قالب نظام مطرح می کنند که ما هم تفاهم علمی و هماوردی علمی باید این مسایل رادر قالب نظام مطرح نماییم. روش مندی از دیگر اصول علمی ایشان بود.
منبع:

1399/10/26
12:28:09
0.0 / 5
1017
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس