آیت الله تحریری:

تنها موحدان می توانند زمامداران جامعه اسلامی باشند

تنها موحدان می توانند زمامداران جامعه اسلامی باشند تولیت مدرسه علمیه مروی با تاکید بر اینکه موحدان باید زمامداران جامعه اسلامی باشند، اظهار داشت: سفها و منافقان نمی توانند بر مومنان حکومت کنند.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله محمدباقر تحریری در جلسه این هفته درس اخلاق که با موضوع «مواعظ نورانی امام صادق (ع) به عبدالله بن جندب» در مدرسه علمیه معیر برگزار شد، گفت: انسان در روابط اجتماعی با مسائل مختلفی مواجه می شود به همین دلیل حضرت در قسمتی از کلام خویش به چگونگی توجیه و برخورد با این مسائل اشاره می کنند.
تولیت مدرسه علمیه مروی در ادامه با اعلان اینکه ائمه اطهار (ع) به همه شئون وجودی انسان اشراف کامل دارند، عنوان کرد: روایات و دستورات دوده (ع) همه در امتداد اصلاح رفتار و اعمال انسان است. امام صادق (ع) می فرمایند: امور را با اهلش منازعه نکن؛ انسان در هر امری اگر با اهلش مواجه گردید یا باید آن امر را فرا بگیرد و یا آنرا به اهلش بسپارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه انسان روابط گوناگونی در جامعه دارد و در این روابط موظف است وظایف شرعی و اخلاقی مناسب را داشته باشد، اظهار داشت: انسان اگر بخواهد علمی را از یک عالم فرا بگیرد باید مدتی اختیار خودرا به ایشان بدهد، بدین سبب تا زمانی که جاهل است نباید در آن علم با عالم منازعه کند و چنانچه دید عالم مطلبی را اشتباه بیان کرد حق گوشزد کردن ندارد بلکه اهلش باید این اشتباه را متذکر شود؛ فرمایش امام صادق (ع) نیز در همین راستا بیان شده است. البته کلام حضرت به این معنا نیست که انسان در اموراتش همیشه مقلد باشد و از اندیشه و فکر خود استفاده نکند.
آیت الله تحریری با اعلان اینکه زوجین باید در انتخاب همسر دقت داشته باشند، اشاره کرد: زمانی که زوجین نسبت به یکدیگر با دقت تحقیق کردند و به مشترکاتی رسیدند باید همان مشترکات را مبنای زندگی مسالمت آمیز قرار دهند تا نیازهای عاطفی و گوناگون خویش را در این رابطه تامین کنند. برای مثال زمانی که مرد یک تصمیم عقلی و شرعی گرفت در این هنگام نباید با این تصمیم منازعه کرد یا وقتی که خانم در حیطه کارهای خانوادگی اهلیت انجام کاری را داشت و اگر مورد تأیید عقلا و شرع مقدس بود نباید مرد با این فعالیت مخالفت داشته باشد.
وی اضافه کرد: تنازع غیر عقلی و غیر شرعی زوجین سبب فروپاشی زندگی مشترک می شود؛ اساس زندگی مشترک رسیدن به آرامش است و این آرامش با یک سری مسائل حاصل می شود که یکی از آن مسائل اجتناب از نزاع است.
تولیت مدرسه علمیه مروی با تاکید بر اینکه انسان حق ندارد با سفیهان و نابخردان مشورت کند، اظهار داشت: گاهی اوقات برخی افراد خودشان را در جایگاه عالم، عارف، معلم و … معرفی می کنند در صورتیکه نسبت به این جایگاه و اقتضائات آن ناآگاه هستند، برمبنای کلام دوده (ع) به چنین انسانی سفیه می گویند؛ سفیه در معنای فقهی به کسی گفته می شود که خوب و بد را نمی تواند تشخیص دهد و هنوز به رشد عقلانی نرسیده است اما در معنای وسیع تر سفیه به کسی گفته می شود که در روابط اخلاقی و اجتماعی نمی تواند خوب و بد را تشخیص دهد. انسان همیشه باید درصدد شناخت امورات خویش باشد و آن دسته افرادی که نمی خواهند امورات خودشان را بشناسند در زمره سفها قرار می گیرند.
آیت الله تحریری با تاکید بر اینکه زمام جامعه اسلامی باید در دست موحدان الهی باشد، گفت: کسانی که در راه توحید نیستند آنها سفیه هستند و مؤمنان حق ندارند زمام جامعه ایمانی را به سفیهان بسپارند؛ این فرمایش باید در روابط کوچک و وسیع اجتماعی مورد توجه قرار گیرد. مبنای مدیریت جامعه اسلامی این است مدیر نباید سفیه و منافق باشد. تنها انسان های نابخرد مسیر شرک و کفر را در پیش می گیرند برای اینکه حرکت در راه توحید بیان کننده عقلانیت است؛ بدین سبب اسلام دین بارور کردن درک های انسان است. ملت ایران امروز با تمام وجود اسلام و حاکمیت دینی را پذیرفته اند برای همین از ولی فقیه که همه وجودشان عقلانیت است، تبعیت می کنند.
وی اضافه کرد: تنها چیزی که می تواند خصومت ها را کنار بزند تبعیت از دستورات و سیره دوده (ع) است. انسان اگر در همه شئونات زندگی در مقابل اوامر الهی تسلیم باشد به صلاح می رسد و از خودخواهی ها که منشأ همه منازعات است، دور می شود. امروز ملت ایران امور خودشان را به ولایت فقیه سپردند تا راه سعادت را پیش بگیرند و این نشانه شکوفایی عقول است.
تولیت مدرسه علمیه مروی در آخر اشاره کرد: مردم به هر میزان به نصایح و راهنمایی های حکیمانه رهبری توجه نمایند به همان مقدار به منافع خودشان نزدیک می شوند در غیر این صورت اگر تخطی صورت بپذیرد بویژه از دولت مردانی که در نوک پیکان این منازعه هستند از منافع ملی دور می شوند. ولی فقیه شاخص هستند و همه امور باید بر محور این شاخص صورت گیرد.

1399/11/05
00:51:57
0.0 / 5
1096
تگهای خبر: ائمه , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس