در نكوداشت آنا وَانزان عنوان شد

عمر خودرا صرف معرفی ایران به ایتالیایی ها كرد

عمر خودرا صرف معرفی ایران به ایتالیایی ها كرد عطر حرم: وبینار نکوداشت پروفسور «آنا وَنزان» اسلام شناس، ایران شناس و مترجم ایتالیایی برگزار و از خدمات وی در ترجمه های فارسی ـ ایتالیایی و معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی به مخاطبان ایتالیایی تقدیر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا وبینار نکوداشت خانم پروفسور «آنا وَنزان» (Anna Vanzan) اسلام شناس، ایران شناس و مترجم فقید ایتالیایی را با حضور محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، پروفسور سیمونه کریستوفورِتی، نماینده مؤسسه بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق (ISMEO)، تیتزیانو بوچّیکو، فعال اجتماعی، آنتونیا شرکا، مدرس زبان ایتالیایی دانشگاه تهران و مترجم، ابوالحسن حاتمی، مترجم، آنتونِلّو، نویسنده و روزنامه نگار، فرانچسکو بریوسکی، ناشر و ماریا ویتوریا پالادین، دختر آنا وَنزان برگزار کرد.
امینی در سخنانی با اشاره به حضور پروفسور آنا وَنزان در سومین دوره گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی اظهار داشت: خانم وَنزان با ارائه مقاله «افراط گرایی و بنیادگرایی در ادبیات نوشتاری ایرانیان» در این گفتمان که از طرف رایزنی فرهنگی ایران در محل سالن اجتماعات بنیاد دایرةالمعارف ایتالیایی (تِرِکانی - Treccani) در شهر رُم برگزار شد، شرکت کرد. بی گمان، اندیشه خانم پروفسور وَنزان در کالبد حدود ۲۰۰ مقاله و کتاب و مقالات قریب به ۱۰۰ همایش ملی و بین المللی و آثار عرضه شده در نمایشگاه های فرهنگی ـ هنری در یادها همچنان زنده است.
اعطای جایزه ملی وزارت میراث ایتالیا به آنا وَنزان
رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا اظهار نمود: خوشبختانه کارهای مؤثر و برجسته این اندیشمند فقید در زمان حیات او نیز شناخته شده بود و ارج نهاده شد. به نحوی که وزارت میراث و کارهای فرهنگی و گردشگری ایتالیا در سال ۲۰۱۶ میلادی به پاس خدمات وی در ارتقای سطح کمی و کیفی ترجمه های فارسی- ایتالیایی و معرفی دنیای ایرانی- اسلامی و ادبیات فارسی به مخاطبین ایتالیایی، جایزه ملی این وزارتخانه در بخش ترجمه های فارسی -ایتالیایی را به او اعطا کرد.
امینی سپس بیان کرد: رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا نیز در جریان اولین بخش طرح تاریخ شفاهی ایران شناسان، مصاحبه ای را با این اندیشمند فقید انجام داد که آنرا در صفحات ۱۶۰ - ۱۳۱ مجلد (سیمرغ: سی مصاحبه با ایران شناسان ایتالیایی-Simorgh: Trenta intervista con iranisti italiani. Vol ۱)، در سال ۲۰۲۰ میلادی توسط انتشارات مؤسسه بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق (ISMEO) منتشر نمود و به سهم خود، دریچه ای به شناخت اندیشه و ابعاد شخصیت این ایرانشناس برجسته گشود. تلاش رایزنی فرهنگی ایران این است که از زحمات اندیشمندانی که در حوزه تمدن و فرهنگ و شناخت بهتر ملت ها از یکدیگر، از این جهان رخت برمی بندند، تجلیل کند و از کوشش های باارزش شان قدردانی کند.
سیمونه کریستوفورِتی هم در این جلسه مجازی به بیان سابقه همکاری خود با خانم پروفسور وَنزان در دانشگاه «کا فوسکاری» ونیز و تحقیقات، تألیفات و ترجمه های وی پرداخت و نقش این آثار خصوصاً آثار با محتوای ادبیات عامیانه ایران و نقش مشارکت وی در مصاحبه ها و فعالیت در فضای مجازی در آشنایی مخاطب ایتالیایی با فرهنگ و تمدن ایرانی به خصوص وضعیت و جایگاه زنان و آثار نویسندگان زن در ایران معاصر را بسیار مثبت ارزیابی کرد.
نماینده مؤسسه بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق (ISMEO) با نقل قول جمله ای از پروفسور وَنزان، خاصیت منحصر به فرد این آشناسازی را، پرهیز از غرب محوری و به رسمیت شناختن هویت اسلامی و ایرانی جنبش های زنان کشورهای اسلامی و ایران دانست.
تیتزیانو بوچّیکو، فعال اجتماعی سخنران بعدی این وبینار بود.
او به تجربه مشترکی که با پروفسور وَنزان در معرفی ترجمه ایتالیایی رمان «سووشون» اثر سیمین دانشور و جایگاه او در بین نویسندگان زن و ادبیات معاصر ایران داشته است، اشاره نمود. او همین طور جایگاه ترجمه های پروفسور وَنزان در معرفی واقعیت ایران معاصر خصوصاً وضعیت و جایگاه و جنبش های معاصر زنان ایران را درخشان توصیف کرد و گوشه هایی از تجربه های مشترکی را که با وی در ایران داشته و به افزایش درک مشترک شان از واقعیت ایران معاصر انجامیده به اختصار روایت کرد.
در ادامه وبینار، گفت وگوی ابوالحسن حاتمی، مترجم با پروفسور وَنزان که در جریان اولین بخش طرح تاریخ شفاهی ایران شناسان، اسلام شناسان و استادان زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا، به ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا به انجام رسیده است، برای مخاطبان پخش گردید.
حاتمی در سخنانی مطرح کرد: یکی از اهداف طرح تاریخ شفاهی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا آشناسازی ایرانیان با شخصیت هایی است که عمر خودرا صرف معرفی ایران به ایتالیایی ها کرده اند.
سخنران بعدی این وبینار، آنتونِلّو ساکِتّی، نویسنده و روزنامه نگار بود. او با اشاره به همکاری مشترک با پروفسور وَنزان در برگزاری وبینارهایی که برگزار شده، فرازهایی از اندیشه ها و ظرایف ترجمه مورد علاقه خود در آثار او را برشمرد.
فرانچسکو بریوسکی، ناشر ایتالیایی در این وبینار، از ترجمه پروفسور وَنزان از «سووشون» اثر سیمین دانشور به نیکی یاد کرد و ماریا ویتوریا پالادین، دختر پروفسور وَنزان نیز به بیان گوشه هایی از مشاهدات بی واسطه خود از عشق وَنزان به مردم و فرهنگ ایران پرداخت.

پروفسور آنا وَنزان (۲۰۲۰ - ۱۹۵۵ ) ایران شناس، اسلام شناس و مترجم ایتالیایی در سال ۱۹۹۰ م. مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی خودرا از دانشکده مطالعات خاور نزدیک دانشگاه نیویورک دریافت کرد. وی در ادامه، تدریس در حوزه فرهنگ و تمدن کشورهای اسلامی - عربی، زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی را در دانشگاه های مختلف، همچون میلان شروع کرد و در قالب حدود ۲۰۰ کتاب و مقاله، ترجمه ها و تألیفات خودرا منتشر نمود.
وی در قریب به ۱۰۰ همایش ملی و بین المللی نیز مشارکت داشت. علاوه بر این وی نمایشگاه های فرهنگی-هنری یا رخدادهای مختلفی در حوزه نقد و نمایش تولیدات سینمایی کشورهای اسلامی را نیز برنامه ریزی و اجرا کرد. مطالعات پروفسور ونزان در سالهای اخیر، به خصوص بر جنبش پشتیبانی از حقوق بانوان در کشورهای اسلامی، به خصوص ایران و فرهنگ و تمدن معاصر این جوامع، در حوزه هایی نظیر زندگی روزمره، آداب غذایی، روابط خانوادگی، حجاب و پوشش و... متمرکز بود.
وزارت میراث و کارهای فرهنگی و گردشگری ایتالیا در سال ۲۰۱۶ میلادی به پاس خدمات پرفسور ونزان در ارتقای سطح کمی و کیفی ترجمه های فارسی ـ ایتالیایی و معرفی دنیای ایرانی -اسلامی و ادبیات فارسی به مخاطبین ایتالیایی، جایزه ملی این وزارتخانه در بخش ترجمه های فارسی ـ ایتالیایی را به این ایران شناس، اسلام شناس و مترجم اعطا کرد.
پروفسور ونزان که از بیماری سرطان رنج می برد تا واپسین روزها به تدریس تحقیق و ترجمه اشتغال داشت و شامگاه ۴ دی ماه ۱۳۹۹ (۲۴ دسامبر ۲۰۲۰ م.) دار فانی را وداع گفت.
منبع:

1399/11/09
12:14:12
0.0 / 5
1131
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس