دكتر عاملی تاكید كرد:

بازمهندسی مدل حكمرانی فرهنگی كشور یك لزوم است

بازمهندسی مدل حكمرانی فرهنگی كشور یك لزوم است به گزارش عطر حرم سومین جلسه کمیته تلفیق در حوزه فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک ایام الله فجر، ضمن اشاره به تدوین سند آمایش آموزش عالی اظهار داشت: یکی از اهداف آمایش آموزش عالی ساماندهی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش و دیگری مأموریت گرایی دانشگاه ها است و هم اکنون هم نیز ادغام دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توسط وزارت علوم با همین منظور صورت می گیرد. همینطور وزرات بهداشت هم آمایش را به صورت استانی انجام داده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در حوزه آمایش فرهنگی ما پیش از هر چیز نیازمند مدل و الگوی آمایش هستیم و اهداف و مولفه های آمایش فرهنگی را در چارچوب ساماندهی نهادهی فرهنگی و مأموریت گرایی دستگاههای فرهنگی یا اساساً دسته بندی مسائل فرهنگی کشور باید مورد توجه باشد.
وی با اشاره به اینکه مأموریت گرایی بعنوان یک قلمرو مهم در تدوین و اجرای آمایش مطرح است، تصریح کرد: برای آمایش فرهنگی، بازمهندسی مدل حکمرانی فرهنگی کشور یک لزوم است چون که هم اکنون دستگاههای موازی زیادی در حوزه فرهنگ وجود دارد.
دکتر عاملی تاکید کرد: مأموریت های فرهنگی دستگاههای فرهنگی روشن نیست و همه می خواهند به همه امور فرهنگ بپردازند که امکان پذیر نیست بعنوان مثال در امر قرآن کریم دستگاههای متولی زیادی وجود دارد اما برای یکی از اهداف این حوزه که داشتن 10 میلیون حافظ قرآن است وضعیت مطلوبی وجود ندارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: برای تدوین مدل آمایش وضعیت شناسی و هدف گذاری مبتنی بر وضعیت شناسی نیاز است.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه فرهنگ شناسان در تعریف جدید فرهنگ بر این باورند که هر چه با آن زندگی می نماییم فرهنگ است، اضافه کرد: دامنه حوزه فرهنگ تعریف نشده است، بنابراین علاوه بر مقید بودن به 65 دستگاه حوزه فرهنگ، دستگاه هایی که ذیل مأموریت های اصلی آنها، کار فرهنگی تعریف شده است، را هم باید شناسایی و بعنوان دستگاه فرهنگی معرفی شوند.
در ادامه دکتر هادی جعفری نژاد رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: فرایند تدوین برنامه های کلان توسعه حدوداً یک سال زمان می برد.
وی افزود: برنامه ششم توسعه تا آخر سال 1400 اعتبار دارد که پیشبینی می شود یک سال دیگر یعنی تا سال 1401 تمدید شود.
دکتر جعفری نژاد در مورد روند تدوین برنامه های توسعه تصریح کرد: روند تدوین به این صورت است که برنامه های توسعه قبلی بررسی و صدمه شناسی می شود البته در تدوین برنامه های توسعه دستگاههای گوناگونی دخیل هستند.
رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور درمورد نسبت بخش فرهنگ و برنامه های توسعه عنوان کرد: فرهنگ زیربنای برنامه های توسعه کشور است اما متأسفانه فرهنگ در برنامه های توسعه صرفا بعنوان یک بخش در نظرگرفته شده است.
وی در مورد فرایند و مدل تدوین برنامه های توسعه اظهار داشت: مدلهای مختلف برای تدوین برنامه های توسعه وجود دارد، اما لازم به ذکر است که هیچ یک از ۶ برنامه توسعه قبلی مساله محور نبوده و بیشتر به تخصیص اعتبار برای دستگاه ها پرداخته است.
دکتر جعفری نژاد درمورد سند آمایش در حوزه فرهنگ تاکید کرد: در این سند نباید رویکرد اقتصادی حوزه فرهنگ بر سایر رویکردهای حوزه فرهنگ غلبه داشته باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به میزان تخصیص بودجه فرهنگ اشاره نمود و اظهار داشت: 2.47 درصد بودجه کشور به حوزه فرهنگی اختصاص دارد که 65 دستگاه فرهنگی شامل این بودجه می شوند. همینطور دستگاه هایی هم وجود دارد که ذیل مأموریت های اصلی آنها، کار فرهنگی تعریف شده است اما بودجه فرهنگی شامل آن نمی گردد.
در ادامه دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: برای ارتقای بخش فرهنگی در برنامه هفتم توسعه هم اقدامات برنامه ای و هم اقدامات تمهیدی لازم است و بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با تاکید بر ضرورت هماهنگ بودن اقدامات تمهیدی برای تدوین بخش فرهنگ در برنامه هفتم توسعه، افزود: اقدامات تمهیدی شامل شناسایی وضعیت فرهنگی، صدمه شناسی و ارزیابی وضعیت فرهنگی، تقویت بدنه کارشناسی و... است.
دکتر صالحی اضافه کرد: به جهت اینکه حوزه فرهنگ در برنامه هفتم توسعه پُررنگ تر و قوی تر مطرح شود، ارزیابی بودجه فرهنگ، صدمه شناسی حوزه فرهنگ، آمایش منطقه ای و.... نیاز است.

ر ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی، بر ضرورت بررسی نحوه حضور فرهنگ در برنامه های توسعه تاکید کرد و اظهار داشت: تمهیدات لازم برای تدوین بخش فرهنگ در برنامه هفتم توسعه را می توان بر مبنای زاویه دید، بعُد و بخش فرهنگی در برنامه های توسعه در نظر گرفت.
وی با اشاره به اینکه مباحثاتی در مورد بررسی حضور فرهنگ در برنامه های توسعه در سازمان تبلیغات اسلامی انجام شده، به عرضه گزارشی در این مورد پرداخت و اظهار داشت: در این بررسی ها مشخص شد منطق روشن گزینش مسائل فرهنگی در برنامه های توسعه وجود ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین قمی عدم بازبینی در قوانین متعارض و منسوخ، تاثیر منافع و اراده سیاسی، روشن نبودن اسناد بالادستی، عدم وحدت نظری، عدم امکان اعمال سیاست واحد فرهنگی برای دستگاههای فرهنگی، کلی نگاری، غلبه رویکرد کمی به رویکرد کیفی، ابهام در گزینش موضوعات فرهنگی را همچون مشکلات حضور بخش فرهنگ در تدوین برنامه های توسعه دانست.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برای رفع مشکلات حضور بخش فرهنگ در تدوین برنامه های توسعه پیشنهاد داد: از ظرفیت نهاد علم مانند حوزه و دانشگاه برای ارتقاء بخش فرهنگ در برنامه هفتم توسعه استفاده گردد. همینطور باید برنامه لازم برای رفع ناکارآمدی دستگاههای فرهنگی در برنامه هفتم توسعه لحاظ شود.
وی درمورد تدوین سند آمایش فرهنگی استانی در سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد: در مبحث آمایش حوزه فرهنگ به صورت بخشی لحاظ نشده و به صورت جامع در نظر گرفته شده است. همینطور مدل مفهومی و نحوه اجرای آمایش هم تهیه شده است.
دکتر محمود حاجیلویی معاون خط مشی گذاری و هماهنگی اجرای ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر ضرورت ارتقا سطح فرهنگی در برنامه هفتم توسعه عنوان کرد: برای تحقق این امر 8 اقدام تمهیدی و بسترساز در ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با مشورت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه شده است.
وی به تشریح اقدامات تمهیدی و بسترساز ارتقاء بخش فرهنگ در برنامه هفتم توسعه پرداخت و اضافه کرد: اقدام تمهیدی اول «ایفای نقش کمیته تلفیق در تدوین سیاست های کلی بخش فرهنگ» در نظر گرفته شده و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی و سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان همکار پیشنهاد شده است.
دکتر حاجیلویی «وضعیت شناسی تفصیلی فرهنگ با هدف استخراج نظام مسائل اولویت دار و موضوعات خاص» و را بعنوان اقدام تمهیدی دوم عنوان نمود و اظهار داشت: متولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی و سازمان تبلیغات اسلامی بعنوان همکار پیشنهاد شده است.
وی در تشریح اقدام تمهیدی سوم اضافه کرد: «وضعیت شناسی تفصیلی امور فرهنگی با رویکرد صدمه شناسانه» بعنوان اقدام تمهیدی سوم درنظر گرفته شده و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی بعنوان همکار معرفی شده است.
دکتر حاجیلویی افزود: «مشارکت در به روز رسانی بخش فرهنگی سندهای آمایش آموزش استانی مبتنی بر سند ملی آمایش» بعنوان اقدام تمهیدی چهارم و سازمان تبلیغات اسلامی متولی و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی و سازمان برنامه و بودجه بعنوان همکار پیشنهاد شده است.
معاون خط مشی گذاری و هماهنگی اجرای ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی «تمهید مشارکت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برتر در فرایند تدوین محتوای برنامه هفتم» را اقدام تمهیدی پنجم نام برد و اضافه کرد: دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بعنوان همکار معرفی شده است.
وی افزود: «ارزیابی اهداف، برنامه ها، احکام دائمی و احکام برنامه ششم، پنجم و چهارم با استفاده از ظرفیت متخصصین دانشگاه ها و دستگاههای اجرایی برای اعمال در برنامه هفتم» بعنوان اقدام تمهیدی ششم و سازمان برنامه و بودجه بعنوان متولی و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بعنوان همکار پیشنهاد شده است.
دکتر حاجیلویی «طراحی مدل برنامه ریزی فرهنگی در دستگاههای فرهنگی مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» را بعنوان اقدام تمهیدی هفتم معرفی نمود و اظهار داشت: دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی و سازمان برنامه و بودجه و سازمان تبلیغات اسلامی بعنوان همکار پیشنهاد می شود. همینطور دانشگاه جامع امام حسین (ع) و دانشگاه باقرالعلوم هم در طراحی این مدل همکاری دارند.
وی در تشریح اقدام تمهیدی آخر عنوان کرد: «توانمندسازی بدنه کارشناسی دستگاههای فرهنگی برای تدوین برنامه های پنج ساله در چارچوب برگزاری کارگاهی های آموزشی حول محور تبیین مدل برنامه ریزی فرهنگی و تبیین نقشه مهندسی فرهنگی کشور و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» اقدام تمهیدی هشتم و دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی و سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان همکار معرفی شده است.
معاون خط مشی گذاری و هماهنگی اجرای ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: برای راهبری و اجرای این 8 اقدام تمهیدی شورای راهبری و نظارت که وظیفه بررسی و تأیید شرح خدمات و انتظارات پروژه ها، بررسی پروپزال پروژه ها بر مبنای شرح خدمات مصوب و عرضه به کمیته تلفیق برای تصویب، نظارت بر فرایند محتوایی پروژه ها، عرضه گزارش پیشرفت و مدیریت زمان و ریسک پروژه ها را برعهده خواهد داشت، تشکیل گردد.
در این نشست 8 برنامه و اقدام تمهیدی و مقدماتی برای تدوین بخش فرهنگ در برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به تصویب رسید و دستگاههای متولی و همکار مشخص شدند. همینطور دکتر محمود حاجیلویی هم بعنوان دبیر شورای راهبری این اقدامات تمهیدی انتخاب گردید.

به گزارش مرکز خبر شورایعالی انقلاب فرهنگی دکتر محمد آقاسی دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در قبل از دستور جلسه ضمن اشاره به طرح «تقسیم کار ملی برای استقرار الگوی اخلاق فرهنگ کار و رفتار اقتصادی» اظهار داشت: این مورد با راهبرد کلان 8 سند مهندسی فرهنگی مرتبط می باشد چون که در راهبرد کلان 8 مهندسی فرهنگی هم بر طراحی و استقرار الگوی اسلامی اخلاق و فرهنگ کار و رفتار اقتصادی دولت و مردم در حوزه تولید، توزیع و مصرف تاکید دارد.
وی افزود: این مورد در کمیسیون تخصصی ستاد مهندسی فرهنگی کشور مورد بررسی قرار گرفته و در صحن ستاد مهندسی فرهنگی هم عنوان شد که مقرر شد بازبینی مجدد صورت گیرد.
دکتر آقاسی ضمن اشاره به نامگذاری سالهای اخیر در رابطه با اقتصاد و تاکید مقام معظم رهبری بر این موضوع، ابراز امیدواری کرد: طرح «تقسیم کار ملی برای استقرار الگوی اخلاق فرهنگ کار و رفتار اقتصادی» با همکاری سازمان برنامه و بودجه در صحن شورای ستاد مهندسی فرهنگی به تصویب رسد.1399/11/14
02:25:14
0.0 / 5
988
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس