بیانیه مركز گفت وگوی ادیان درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاكمیت فرانسه

بیانیه مركز گفت وگوی ادیان درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاكمیت فرانسه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاکمیت فرانسه درباره «منشور اصول اسلام فرانسه» اطلاعیه ای را صادر کرد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اظهار تاسف از تداوم موضع گیری های اسلام ستیزانه حاکمیت فرانسه، مراتب نگرانی خویش را از فشارهای سازمان یافته هفته های اخیر دولت مردان و بخشی از رسانه های گروهی این کشور، بر اقلیت بزرگ جامعه مسلمانان فرانسه، با ملزم ساختن برخی از سازمان های مسلمانان این کشور بر امضای «منشور اصول اسلام فرانسه» اعلام می دارد.
در بیانیه مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمده است؛ دولت فرانسه و رئیس جمهور این کشور، در امتداد رخدادهای ناگواری که از اهانت نشریه ای زرد به ساحت قدسی سرور و مقتدای مسلمانان جهان حضرت محمد (ص) آغاز گردید و به وقایع ناگوار خشونت باری انجامید، همچنان به بهانه دفاع از ارزش های جمهوری فرانسه و پشتیبانی از آزادی بیان و دفاع از لائیسیته، بر طبل اسلام هراسی می کوبد.
درادامه این بیانیه تاکید شده است؛ بدیهی است که شهروندان هر کشوری تابع قوانین کشور متبوع خود باشند و شهروندان دیگر کشورها هم که در کشوری دیگر اقامت گزیده اند، به قوانین کشور محل اقامت خود احترام گذارند، لیکن وضع ضوابطی تبعیض آمیز در باره جامعه مسلمانان فرانسه و مداخله در باورهای دینی ایشان و مجبور ساختن ایشان به اقرار به دینی به نام "اسلام فرانسوی" به جای اسلامی که خداوند بر پیامبرش (ص) نازل کرده است، نه با حقوق بشر موافقت دارد و نه با آزادی هایی که ارزش های جمهوری فرانسه داعیه دار آن است.
دربخش دیگر این بیانیه یادآور شده است؛ اصطلاحاتی چون "اسلام فرانسوی" و "اسلام سیاسی"، همانند "مسیحیت فرانسوی"، "یهودیت فرانسوی" و "مسیحیت سیاسی" و "یهودیت سیاسی"، تعابیری مبهم و نامفهوم است که روشن است در این منشور، غرض آلوده به کار رفته است.
اقرار گرفتن الزامی از مسلمانان این کشور، یادآور دوران تاریک تفتیش عقاید یا انگیزاسیون در اروپاست. بر خردمندان پوشیده نیست که این دست رفتارهای منافی حقوق بشر، جز به تقویت افراط گرایی و ترویج خشونت نمی انجامد.
مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها، از رهبران دینی، فرهیختگان و اندیشمندان جهان؛ بخصوص در کشور فرانسه، درخواست می کند که دولت مردان فرانسه را به خردورزی و رعایت عدالت و انصاف فراخوانند.
دربخش پایانی این بیانیه آمده است؛ مناسب آن است که حاکمیت فرانسه، به جای ورود در حوزه ایمان و اعتقادات مسلمانان این کشور و تحمیل لائیسیته، از حریم حقوق و آزادی های ایشان پاسداری کند و به جای اشاعه اسلام هراسی در جامعه فرانسه و ایجاد هیاهوهای تبلیغاتی، مداراجویی، روامداری و همزیستی مسالمت آمیز را در این جامعه نهادینه سازد و از پدید آمدن زمینه هایی که باعث اهانت به مقدسات ادیان و جریحه دار شدن احساسات باورمندان به ادیان الهی می گردد جلوگیری نماید.
مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ ها
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
بهمن ۱۳۹۹ - رجب ۱۴۴۲- فوریه ۲۰۲۱
منبع:

1399/11/30
21:14:51
0.0 / 5
987
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس