تولیت آستان قدس رضوی:

گذر از جاهلیت مدرن، راهی جز مكتب اهل بیت(ع) ندارد

گذر از جاهلیت مدرن، راهی جز مكتب اهل بیت(ع) ندارد قم تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: تحول در حوزه علمیه و پاسخگویی به نیازهای حکومتی و تمدنی توسط حوزه علمیه ادامه مسیر اجتهاد در مکتب خاندان (ع) است.


حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی ظهر امروز در آئین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی که در موسسه دارالحدیث برگزار شد، عنوان کرد: دفاع عقلانی از اصول مذهب شیعه و دین اسلام از خصوصیت های مهم شخصیت علمی سید مرتضی است.
وی ضمن اشاره به اشارات امام علی(ع) در مورد مفهوم جاهلیت، اضافه کرد: امام علی(ع) جاهلیت را ریشه مشکلات عنوان می کنند در دنیای امروز هم جاهلیت مدرن ریشه همه مشکلات جوامع است و برای رفع این جهالت راهی جز رجوع به خاندان و آثار بزرگان اسلام نیست.
تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه علوم اسلامی ما امروز باید بتواند پاسخگوی چنین نیازی باشد، بیان نمود: تحول در حوزه علمیه و پاسخگویی به نیازهای حکومتی و تمدنی توسط حوزه علمیه ادامه مسیر اجتهاد در مکتب خاندان بوده و ادامه راه شیخ مفید سید مرتضی، شهید اول، صاحب جواهر، شیخ انصاری، آخوند خراسانی و امام خمینی(ره) است.
مروی بابیان اینکه واردکردن فقه به عرصه های اجتماعی در کنار تأسیس دارالعلم برخی دیگر از خدمات علامه سید مرتضی علم الهدی است، اظهار داشت: آثار فقهی، اصولی، کلامی و تفسیری با تاکید بر معارف عصمت و خاندان (ع) از این عالم وارسته به یادگارمانده که انصافاً باید جمع آوری و منتشر می شد.
وی خاطرنشان کرد: سید مرتضی علم الهدی علومی را فراگرفت که هیچ کس در زمان خودش به آن نرسید و به معنای واقعی کلمه عالم و وارسته بودند، دفاع عقلانی از مذهب شیعه و اسلام یکی از اقداماتی بود سید مرتضی در آن مقطعی زمانی خاص انجام داد.
تولیت آستان رضوی بهره مندی از آراء علمای گذشته را ضروری دانست و اضافه کرد: تحول خواهی و زمانه شناسی که از خصوصیت های شخصیت سید مرتضی است باید امروز هم در حوزه و جامعه نهادینه و پیگیری شود.
مروی علوم اسلامی بیان نمود: عالمان دینی ما وارثان چنین علوم نورانی و نجات بخشی هستند، تکریم شاگردان ممتاز و تراز اول و تاکید بر نشر اندیشه ها و آثار ایشان ازجمله آئین های علمی در فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) بوده است، ابن عباس، هشام بن حکم، میثم تمار و غیره ازجمله شخصیت های ممتازی هستند که همواره مورد تجلیل امامان بزرگوار ما بوده اند.
وی تصریح کرد: تثبیت، تبیین و دفاع عقلانی از اصول مذهب شیعه و دین اسلام از دیگر خصوصیت های علامه سید مرتضی علم الهدی است، اگر بخواهیم خدمات و خصوصیت های این عالم جلیل القدر را بیان نماییم فهرستی طولانی خواهد شد اما واردکردن فقه به عرصه های سیاسی و اجتماعی، تألیف کتب فقهی، کلامی، اصولی و تفسیری با تاکید بر مکتب نورانی خاندان عصمت و طهارت(ع) و تأسیس دارالعلم ازجمله خدمات برجسته سید مرتضی بوده است.1399/12/09
14:53:18
0.0 / 5
1017
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس