خاموشی:

بنیاد فرهنگی البرز یكی از شعب مهم وقف در كشور با نیت بلند، درخور و به زمان است

بنیاد فرهنگی البرز یكی از شعب مهم وقف در كشور با نیت بلند، درخور و به زمان است عطر حرم: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مراسم سالگرد تأسیس و رونمایی از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز اظهار داشت: بنیاد فرهنگی البرز یکی از شعب مهم وقف در کشور با نیت بلند، درخور و به زمان است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی در این مراسم بنیاد فرهنگی البرز را یکی از شعب مهم وقف در کشور با نیت بلند، درخور و به زمان دانست و اظهار داشت: نیتی که در این وقفنامه آمده، جایزه علمی است. ما اهتمام کرده ایم این موقوفه را بهینه نماییم یکی از ثمرات بهینه کردن این موقوفه افزایش جوایز آنست.
وی افزود: دفتر مرکزی این موقوفه عوض شده است که وضعیت بهتری از دفتر قبلی دارد. تلاش شده ارتباطات این بنیاد با وزارتخانه های تخصصی به صورت قوی تری پیگیری شود بعنوان مثال با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، ارتباطات دقیقی برقرار کرده ایم به جهت این که نخبگان را به ما معرفی کنند ما هم شاخصه های انتخاب نخبگان علمی را رشد بدهیم.
خاموشی بابیان اینکه جایزه بنیاد البرز می تواند تنوع پیدا کند، اضافه کرد: باید جنبه معنایی جایزه بنیاد البرز را تقویت نماییم مثل پشتیبانی از یک اختراع.
وی با تاکید بر اینکه سازمان اوقاف برای دانش بنیان ها برنامه خاصی دارد، اشاره کرد: بیش از ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در رشته های مختلف با ما وارد مذاکره شده اند و بیش از ۳۰ شرکت دانش بنیان با ما وارد قرارداد مشارکت یا نوع دیگری از قرارداد شده اند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه استارت آپ ها می توانند بنیاد البرز را حمایت کنند، اظهار داشت: همین نخبگانی که از بنیاد البرز جایزه دریافت می کنند می توانند برای این منظور ساماندهی شوند.
خاموشی افزود: بسیاری از اندیشه هایی که به تولید منجر شده و می تواند اقتصاد درون زا را توسعه بدهد و حمایت کند همین دانش بنیان هایی هستند که توانمندی های زیادی دارند.
وی تصریح کرد: در آینده بیشتر از این جایزه خواهید شنید و مردم، دانش آموزان، طلاب، دانشجویان، صاحبان اختراع و اکتشاف بیشتر به آن توجه خواهند کرد. نیت این واقف خالصا لوجه الله است و تاکید کرده است که فقط از منابع خود بنیاد این جایزه تامین بشود.
خاموشی سپس به مرور سفارش های رهبر انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی درزمینهٔ توسعه علم و دانش پرداخت و اظهار داشت: ما می خواهیم بوسیله بنیاد البرز بر شتاب علمی کشور بیفزاییم.

سازمان های مردم نهاد می توانند به اقتصاد ما کمک کنند
عبدالله جاسبی در ادامه این مراسم اظهار داشت: از سازمان اوقاف و امور خیریه تشکر می کنم به سبب انجام کارهای خیر و بزرگداشت کسانی که در این راه قدم گذاشته اند ازجمله آقای حسینعلی البرز که بنده افتخار بهره مندی از وام ایشان را در اوایل دهه چهل داشته ام. آن زمان جز رتبه های اول هنرسرای عالی سابق که بعداً شد دانشگاه علم و صنعت بودم وام برای نخستین بار بود که داشت اعطا می شد. در ساختمانی در خیابان لاله زار قدیم رفتم و این وام را دریافت کردم که یک اثر بسیار خوبی داشت.
وی افزود: ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موفقیت های زیادی به دست آوردیم یکی از آن موفقیت های بزرگ ما این بود که قبل از انقلاب نسبت سرانه دانشجو به جمعیت خیلی کم بود. تعداد دانشجویان ما در آستانه پیروزی انقلاب شاید ۱۵۰ هزار نفر کمتر یا بیشتر بود الان ۴ میلیون دانشجو داریم کیفیت دانشجویان ما بطور قطع از آن موقع بهتر است. دانشگاه های ما تا خیلی از شهرهای دورافتاده گسترش پیدا کرده.
جاسبی اشاره کرد: یکی از دلیلهای این موفقیت این بود که ما قسمتی از بار سنگین آموزش عالی را گذاشتیم روی دوش مردم. ما هر جا به مردم مراجعه کردیم موفقیت های بزرگی به دست آوردیم.
این منتخب بنیاد فرهنگی البرز در دهه چهل تصریح کرد: در حوزه اقتصاد که ما واقعاً مشکل داریم شاید دلیلش این است که کمتر از مردم کمک گرفته ایم. ما بیش از ۱۵ هزار سازمان مردم نهاد داریم البته آمارها متفاوت می باشد. این ها می توانند به اقتصاد ما کمک کنند اما یک بروکراسی خشن و خشکی حاکم شده که مردم نمی توانند حضور داشته باشند. این اقیانوس می تواند صدها نفر مثل مرحوم البرز را پای کار بیاورد.
جاسبی افزود: من این مطلب را در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مطرح کردم ما از سازمان های مردم نهاد می توانستیم هزار برابر آن چیزی که الان است بهره ببریم. افرادی حاضرند که بیایند به اقتصاد کمک کنند و سرمایه بیاورند.
وی اشاره کرد: امیدوارم سازمان اوقاف قدم های بزرگی در این عرصه بردارد. این حوزه را بیشتر توسعه بدهد و لااقل قسمتی از سازمان های مردم نهاد را جذب و فعال کند مخصوصاً در حوزه های پیشرفت علم و دانش و مرتفع کردن لطمه های اجتماعی.

سه برابر شدن جایزه بنیاد البرز در دو سال اخیر/برگزاری پنجاه و نهمین سال جایزه البرز در خرداد ۱۴۰۰
حیدر ارشدی -مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز- در ادامه این مراسم با بیان گوشه ای از تاریخچه بنیاد فرهنگی البرز و اهداف شکل گیری آن اظهار داشت: امسال و با وجود تمامی مشکلات ناشی از پاندمی کرونا، با دو هدف تاکید بر تعطیل ناپذیر بودن وقف و همین طور بهتر کردن حال دل مردم، موفق شدیم دو همایش سالانه نخبگان و دانش آموزی را در سطح کشور برگزار نماییم و طی آن با اهدای قریب دو میلیارد تومان جایزه نقدی از بیش از یکصد نفر از نخبگان علمی کشور در بخش دانشمندان، مخترعان، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان تقدیر نماییم.
حیدر ارشدی اضافه کرد: بنا داریم همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز را با رعایت پروتکلهای بهداشتی در خردادماه سال ۱۴۰۰ برگزار نماییم.
رئیس همایش ملی جایزه بنیاد البرز با اعلان اینکه پروسه انتخاب نفرات تا آخر سال جاری ادامه دارد و دانشجویان تمامی رشته ها و دانشگاه ها می توانند مدارک و مستندات خودرا به معاونت دانشجویی دانشگاه های خود عرضه کنند، اضافه کرد: اسامی نفرات واجد شرایط تا ۲۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ توسط مراجع ذیصلاح به کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی می گردند و منتخبین برتر در آن کمیته داوری و انتخاب می شوند.
عضو هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز با اعلان اینکه در آبان ماه سال ۱۴۰۰ طی همایش ملی دانش آموزی پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز از دانش آموزان برتر پایه های نهم و دوازدهم تقدیر می شود، اظهار داشت: در رویکرد جدید بنیاد فرهنگی البرز برای دوره آتی، تمامی دانش آموزان می توانند در سایت جایزه بنیاد البرز به آدرس www.alborzprize.ir ثبت نام کرده و در صورت واجد شرایط بودن، مدارک و مستندات خودرا در آن سامانه بارگذاری کنند. بدین ترتیب نفرات واجد شرایط، بعد از بررسی اولیه به وزارت آموزش و پرورش معرفی می گردند تا بعد از تایید مدارک ایشان، نفرات نهایی توسط کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی شوند.
ارشدی با اعلان اینکه تا حالا چندین همایش علمی با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شده، اظهار داشت: بنیاد فرهنگی البرز از ۵۸ سال پیش تا حالا بدون دریافت هرگونه کمک مالی از خیرین و نهادهای دولتی با هدف توسعه و ترغیب علم و دانش فعالیت خودرا آغاز نموده و این روند همچنان ادامه دارد.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در آخر ضمن تشکر از نهادهای همکار، به رشد سه برابری رقم نقدی جوایز طی دو سال اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: در نظر داریم مجدداً رقم جایزه را در سال آینده و بعد از تصویب در هیئت امنای بنیاد افزایش دهیم.1399/12/26
13:27:54
0.0 / 5
950
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس