آیت الله عابدی:

مناجات شعبانیه دارای مضامین عمیق و معارف ناب است

مناجات شعبانیه دارای مضامین عمیق و معارف ناب است به گزارش عطر حرم استاد حوزه علمیه قم به مضامین عمیق و معارف ناب مناجات شعبانیه اشاره نمود و اظهار داشت: مناجات شعبانیه دلنشین ترین اسرار عالیه عرفانی است.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، آیت الله احمد عابدی در آخرین جلسه درس خارج فقه سال ۹۹ که در حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد: شعبان، ماه صلوات و منسوب به پیامبر اکرم (ص) است. شیخ عباس قمی صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی را از کتاب حاجی نوری نقل می کنند و صلوات بسیار خوبی است که در بعضی روایات هم عین همین صلوات آمده است.
استاد حوزه علمیه قم مناجات شعبانیه را از مناجات های پرارزش و دارای محتوای عمیق بیان و اظهار داشت: مناجات شعبانیه باید درست خوانده و به مضمون آن توجه کامل شود. برای درست خواندن این مناجات شریف مطالبی از قول امام راحل بیان شده که می طلبد به آن توجه گردد.
وی با اشاره به اینکه بین مناجات و دعا تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: یکی از تفاوت ها آن است که مناجات سری بوده در حالیکه دعا چنین نیست و علنی است.
آیت الله عابدی به قرائت و تدبر در قرآن کریم در این فرصت باقی مانده از ماه شعبان سفارش کرد و اظهار داشت: انسان در این ماه حداقل باید روزی یک جز قرآن بخواند تا در پایان بتواند یک دور قرآن کریم ختم کرده باشد. انسان باید با قرآن کریم انس بگیرد.
استاد حوزه علمیه قم افزود: شخصی در مصر کتابی ضد المیزان نوشت که از ناصبی های متعصب بود در مقدمه کتابش درباره علامه طباطبایی چنین می نویسد تعجب می کنم از تسلطی که این مرد به قرآن کریم دارد؛ او حتی نتوانسته این تسلط را انکار کند. علامه طباطبایی با قرآن کریم بسیار مأنوس بود و گاهی اوقات از دیگر آیات برای آیه ای که تفسیر می کند شاهد مثال می آورد شاهد مثالی که به عقل کسی خطور نمی نماید.
وی با اشاره به اینکه انسان باید به شدت از زبانش مراقبت کند، اظهار داشت: طبق صریح روایات؛ آیا غیر از زبان چیز دیگری هست که انسان را با صورت وارد آتش دوزخ کند. انسان در همه مکان ها و زمان ها باید مراقب حرف هایی که می زند، باشد. گاهی انسان بسیاری از حرف ها را به اسم حرف های سیاسی می زند در حالیکه با این کلام گناهان بسیاری را درو می کند.
آیت الله عابدی مراقبت از زبان را ضامن ورود به بهشت بیان و اظهار داشت: خیلی از سخنانی که گفته می شود شایعه پراکنی است و بسیار از سخنان که راست و صحیح گفته می شود قول به غیر علم است و فرد متکلم یقین به صحت آن ندارد. قول به غیر علم جایز نیست و حرام است.
استاد حوزه علمیه قم ضمن اشاره به اینکه انسان هیچگاه نباید دل دیگری را بشکند، ابراز کرد: رسول خدا طوری زندگی کردند که دل کسی از ایشان نشکست. اگر ما خودمان پیرو حضرت می دانیم باید چنین زندگی نماییم.
وی در انتها تصریح کرد: با عنایت به شرایط بد اقتصادی می طلبد افراد جامعه مراقب محرومان و مستضعفان باشند و در سیر کردن شکم نیازمندان نباید به افکار و عقیده آنان توجه کرد.


منبع:

1399/12/27
19:36:16
0.0 / 5
1109
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس