گرامیداشت خادمان دین و آئین، ۲

یادی از مردان نكونامی كه سال 1399 عروج كردند

یادی از مردان نكونامی كه سال 1399 عروج كردند عطر حرم: در طول سال 1399، در حوزه دین بزرگانی را از دست دادیم که شاید سال ها جای خالی آنها پر نشود. چونکه وقتی عالمی فقیه، فوت کند در اسلام رخنه ای ایجاد می شود که هیچ چیزی نمی تواند آنرا پر کند.خبرگزاری مهر، گروه دین و آئین، نگار احدپور: سال ۱۳۹۹ با شیوع گسترده ویروس کرونا سال تلخی بود. حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد و با وجود تلاش دولت ها و پزشکان، هر روز بر شمار قربانیان این ویروس مرگبار اضافه می شود. بااینکه غم از دست دادن عزیزان در هر جای دنیا سخت و طاقت فرسا است و خسرانی برای جامعه شمرده می شود، اما از دست دادن آنهایی که سرمایه فکری و فرهنگی یک جامعه محسوب می شوند، این خسران را دو چندان می کند.
در طول سال ۱۳۹۹، در حوزه دین و آئین بزرگانی را از دست دادیم که شاید سال ها جای خالی آنها پر نشود. چونکه اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء؛ وقتی عالمی فقیه، فوت کند در اسلام رخنه و حفره ای ایجاد می شود که هیچ چیزی نمی تواند جای آنرا پر کند. در ادامه یادی خواهیم کرد از بزرگان این حوزه که در یک سال اخیر راهی سفر آخرت شدند.

مرحوم حجت الاسلام جعفر آذرپندار؛ امام جمعه چهاربرج میاندوآب
حجت الاسلام جعفر «آذرپندار» متولد ۱۳۵۵ شهر چهاربرج آذربایجان شرقی بوده و اولین امام جمعه این شهر در سه دوره متوالی به مدت ۹ سال بود؛ «وی دوران تحصیل خود تا اختتام مقطع دبیرستان را در شهر زادگاه خود گذراند و سپس برای ادامه تحصیل در علوم دینی وارد حوزه علمیه شهرستان بناب در آذربایجان شرقی شد».
مرحوم «حجت الاسلام آذرپندار» تحصیلات مقدماتی حوزوی خودرا در مدت ۶ سال به انتها رساند، سپس برای تحصیلات تکمیلی عازم شهر قم شد و در محضر استادان برجسته همچون آیت الله مظاهر و آیت الله مکارم شیرازی تحصیل کرد.
دفتر وی همیشه محل امنی برای همه مردم خصوصاً اقشار کم درآمد و مستضعف بود بطوریکه حجت الاسلام جعفر آذرپندار با راه اندازی مرکز نیکوکاری، کمک حال فقرا و مستمندان بود و در روزهای مختلف سال برای خانواده های نیازمند کمک می کرد. برگزاری جلسات مختلف با علما و روحانیون چهاربرج و علمای منطقه، عیادت از بیماران در منزل و بیمارستان، برگزاری جلسات مختلف با علمای چهاربرج مقیم در قم و تدریس در حوزه و دانشگاه از دیگر اقدامات خیرخواهانه وی بود.
سرانجام وی که بر اثر ابتلاء به کرونا در آی سی یو بستری بود، در ۱۱ فروردین ماه ۹۹ دارفانی را وداع گفت.

مرحوم حجت الاسلام محمدجواد آیت اللهی؛ امام جمعه موقت یزد
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدجواد آیت اللهی ۲۶ خرداد ۱۳۴۹ شمسی در شهر یزد متولد شد و از همان دوران کودکی از استعداد و حافظه ای قوی برخوردار بود، چنانکه در ۶ سالگی بخش زیادی از قرآن کریم را از حفظ کرد.
او از ده سالگی و در اوج انقلاب اسلامی ایران ضمن سایر تحصیلات، نزد پدر بزرگوارشان به تحصیلات مقدماتی علوم دینی پرداخت و بعد از مدتی وارد حوزه علمیه یزد شد و در مدرسه خان سکنی گزید.
مقدمات و قسمتی از سطح را نزد استادانی چون حاج شیخ محمدباقر صمدی، حاج شیخ مرتضی میرزایی، حاج شیخ غلامرضا ریسمانیان، شیخ محمد رحیمی، مرحوم حاج شیخ میرزا حسن ابوترابی، حاج سیٌد صدرالدین طباطبایی و حاج شیخ محمود علومی فرا گرفت؛ و در ۱۴ سالگی در حرم مطهر حضرت ثامن الائمه حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) به دست پدر بزرگوارشان به لباس روحانیت ملبس شد. وی بمنظور ادامه تحصیل رهسپار حوزه علمیه قم شد و سطح عالی را نزد آیات اعتمادی، محمدی، دوز دوزانی، پایانی و موسوی تهرانی به انتها برد و در شرایطی که ۲۰ سال از عمر شریفش نگذشته بود در حوزه درس خارج فقه و اصول بزرگانی چون آیات عظام فاضل لنکرانی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی، سبحانی، میرزا جواد تبریزی و … شرکت کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمد جواد آیت اللهی همین طور به مدت هفت سال در درس تفسیر آیت الله جوادی آملی شرکت کرد و شرح منظومه و اسفار را نزد آیت الله عباسی آموخت و از محضر درس اخلاق و عرفان آیت الله بهاءالدینی، آیت الله سید عباس کاشانی، آیت الله شب زنده دار و آیت الله احمدی میانجی بهره مند شد.
وی علاوه بر ستاندن اجازه روایت از آیت الله بهاءالدینی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله سید محمد هاشمی، آیت الله حاج سید عباس کاشانی و آیت الله حاج شیخ جلال الدین آیت اللهی تفتی یزدی، اجازاتی نیز در زمینه امور حسبیه از مراجع بزرگوار دریافت داشت.
آن مرحوم در اواخر سال ۱۳۷۶ شمسی بعد از درگذشت پدر بزرگوارشان و به دنبال ارسال طومارهایی از اهالی یزد، به حضور تعدادی از مراجع عظام رفته و در خواست مراجعت به یزد وطن اصلی خودرا بیان کرد که مورد استقبال قرار گرفت و از اوایل سال ۱۳۷۷ شمسی علاوه بر اقامه نماز جماعت در مسجد مصلای عتیق و سر دو راه، به تدریس فقه، اصول و کلام در مقطع سطح، در حوزه علمیه یزد نیز مشغول شد.
وی از سال ۱۳۹۰ بعنوان امام جمعه موقت یزد منصوب گردید و به ارشاد و راهنمایی مردم دارالعباده می پرداخت.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمدجواد آیت اللهی بعد از اقامه آخرین نماز جمعه شهر یزد، همزمان با میلاد امام رضا (ع)، اواخر تیرماه گرفتار بیماری کرونا شد و بعد از بستری در بیمارستان و بخش مراقبت های ویژه، همزمان با شهادت امام محمدباقر (ع) دارفانی را وداع گفت و به لقاء الله پیوست.

مرحوم آیت الله محمد تقی مصباح یزدی
آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، مجتهد، بنیان گذار و رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، نماینده منتخب مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری، عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس سابق شورای عالی مجمع جهانی دوده و یکی از استادان حوزهٔ علمیهٔ قم شامگاه جمعه ۱۲ دی ماه از دنیا رفت.
آیت الله مصباح یزدی آثار مختلفی درباره علوم اسلامی همچون تفسیر، فلسفه و معارف اسلامی دارد. کتاب های «آموزش فلسفه»، «اخلاق در قرآن» و «نظریه سیاسی اسلام» همچون آثار اوست.
آیت الله مصباح یزدی، در زمینه علمی و فرهنگی، از دیر باز، خدمات شایانی را ارزانی داشته اند و هر دوره بنا به مقتضیات آن دوره حرکت فرهنگی متناسبی را شروع نمودند. جدیّت ایشان و نیز نظم و واقع بینی ممتاز ایشان، موجب می شد که اغلب حرکت های فرهنگی ایشان، نتایج مثبتی را به همراه آورد.
آیت الله مصباح، از شروع ورود خود به حوزه علمیه قم، متوجه کاستی های موجود در این عرصه شده بودند و آن گونه که خود نقل می کنند، در انتظار فرصتی بودند تا بتوانند برای آن، چاره ای مناسب پیدا کنند. ایشان نارسایی های موجود را در سه حوزه نظام آموزشی، مسائل اخلاقی و روند تبلیغی بازشناخته بودند و آنها را در نامه ای تنظیم کرده بودند.
آرمان های اصلاحی حوزه، مدرسه ای جدید را می طلبید که با یک برنامه ریزی ویژه، بتواند طلاب کوشا و با استعداد را در مدتی کوتاه تر و با کیفیتی بهتر به جامعه ارزانی دارد. این مهم، با همت شهید آیت الله بهشتی و مرحوم آیت الله ربانی شیرازی ممکن شد و مدرسه ای با نام «حقانی» تأسیس شد. این مدرسه را فردی خیّر به نام حاجی حقانی ساخت که خود، از تاجران زنجان و از ارادتمندان به حوزه روحانیت شیعه بود. آیت الله قدوسی نیز به ریاست این مدرسه منصوب شد. شهید قدوسی نیز از آیت الله مصباح برای تدریس دعوت به عمل آورد و استاد نیز به تدریس فلسفه، تفسیر و اخلاق پرداخت. بعد از چهار سال، به درخواست شهید قدوسی در خصوص شورایی شدن اداره مدرسه، استاد به عضویت هیئت مدیره آن مدرسه در می آیند. ثمره این تلاش جمعی، تربیت طلابی فرهیخته بود که الان در نهادهای مختلف نظام جمهوری اسلامی به فعالیت می پردازند.

مرحوم حجت الاسلام علیرضا صفایی حائری امام جمعه شهرستان میناب
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علیرضا صفایی حائری، برادرِ مرحوم استاد صفایی حائری و امام جمعه شهرستان میناب، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ به دنبال ابتلاء به بیماری کرونا و مشکلات حاد تنفسی، در بیمارستانی در شهر قم به دیار باقی شتافت.
حجت الاسلام صفایی از آبان ماه ۹۸ بعنوان امام جمعه میناب منصوب شده بود.
آن عالم وارسته که سالهای عمر خویش را در سنگر امامت جمعه در شهرستان های بستک، سیریک، بندرخمیر و میناب سپری نمودند.

مرحوم حجت الاسلام سیدعلی سیدین امام جمعه کیش
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی سیدین، امام جمعه جوان کیش، دیگر قربانی کرونای منحوس بود که ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ به لقا الله پیوست.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی سیدین خدمت در این جزیره را بعنوان رسالتی برای خود تعریف کرده بود و هیچگاه این رسالت را فدای موقعیت های بمراتب بهتر و بالاتر نکرد. وی همچون نخستین روحانیونی بود که داوطلبانه امورات شرعی متوفیان کرونائی را برعهده گرفت و در همین راه هم جان خودرا از دست داد تا اجر کار وی در کنار اجر شهدای مدافع سلامت قرار گیرد.
او مدافع و دغدغه مند اهالی جزیره بود و در سالهای اخیر هم کوشش کرد تا با پشتیبانی از اجرای برنامه های قرآنی در کیش، حال و هوای آنرا معنوی تر کند.


مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان
شیوع بیماری و ویروس کرونا در سال ۹۹ جامعه ایران را از حضور یکی دیگر از مهم ترین شخصیت های علمی و فرهنگی اش محروم کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان که عمری را برای اعتلای فرهنگ، اندیشه و اقتصاد اسلامی صرف کرده بود، یکی از این چهره های مهم بود که روز، یکشنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹، در بیمارستان کامکار قم در گذشت.
حجت الاسلام موسویان ضمن اینکه در آثار خود به مباحث پایه ای و بنیادی توجه کرده، اهتمام در کاربردی کردن مسائل داشته و تلاش ایشان طی دو دهه، تقارب جدی بین دانش اقتصاد با دانش فقه و علوم اسلامی را دربرداشته است.
وی برنده نخستین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به خاطر نظریه پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی و برگزیده کتاب سال حوزه بود. او دوره تخصصی بازار سرمایه اسلامی را در مالزی گذرانده بود؛ همین طور از دانشگاه مفید قم و دانشگاه شهید بهشتی کارشناسی و کارشناسی ارشد اقتصاد گرفته بود. او دکتری (سطح ۴) تفسیر و علوم قرآن را از حوزه علمیه قم گرفت.
موسویان در کارنامه خود مدیر گروه اقتصاد و رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی را نیز دارد؛ او از سال ۸۳ مدیر گروه فقه و اقتصاد مرکز جهانی علوم اسلامی بود.
حجت الاسلام موسویان نویسنده و مؤلف آثاری همچون «بازار سرمایه اسلامی»، «معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید»، «تجربه بانکداری بدون ربا در ایران» بوده و از تدوین کنندگان کتاب های «بانکداری اسلامی» «بانکداری اسلامی مبانی نظری و تجارت عملی» بوده است.
«تجربه بانکداری بدون ربا در ایران» عنوان دیگری از مجموعه تالیفات حجت الاسلام دکتر سید عباس موسویان است که به دنبال تبیین بانکداری اسلامی در فضای تجربی و چارچوب های رایج ایران است که در آن، مسائل مهمی مانند اصول و ضوابط بایسته انطباق بانکداری با شریعت و نظارت شرعی بیان شده است.

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حسن عظیما حجت الاسلام والمسلمین حسن عظیما، عضو هیئت امنای آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۹، به دیار باقی شتافت. وی نزدیک به ۳۰ سال امام جماعت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بود و مدتی ریاست حوزه علمیه این آستان مقدس را بر عهده داشت.
شیخ محمد حسن عظیما از تراز علمی بالایی برخوردار بود و در زمره عالمان فاضل و دانشوری بود که در گمنامی و بی ادعایی زیست می کرد و زندگی می گذراند.

مرحوم آیت الله یوسف صانعی
آیت الله یوسف صانعی در سال ۱۳۱۶ به دنیا آمد در سال ۱۳۲۵ شمسی همراه برادرش برای تحصیل به حوزه علمیه اصفهان رفت و در سن ۳۵ سالگی به درجه اجتهاد رسید. پس از تبعید امام خمینی از کشور در سال ۴۲، یوسف صانعی کارهای سیاسی خودرا آغاز کرد. علاوه بر مبارزات سیاسی مرحوم آیت الله یوسف صانعی در طول عمر خود آثار چندی نیز تألیف کرد.
او دوره مقدمات را در قم تکمیل نمود و بخش عمده ای از سطح را نزد آیت الله حاج شیخ جواد جبل عاملی فراگرفت. قوانین را نزد امام موسی صدر خواند و قسمتی از مکاسب را خدمت آیت الله مشکینی و قسمتی از منظومه را نزد دیگر اساتید حوزه ی علمیه ی قم آموخت.
در سالهای تبعید امام، مرحوم صانعی در خود قدرت استنباط و اجتهاد را یافت و تقریباً در سن ۳۵ سالگی به درجه اجتهاد رسید. وی بعد از کسب درجه اجتهاد، ضمن تحصیل و تدریس درس خارج و سطح عالی در حوزه ی علمیه ی قم و مدرسه ی حقانی، به وعظ و ارشاد و تبلیغ در نقاط مختلف کشور، خصوصاً در ماه های محرم، صفر و رمضان پرداخت و معمولاً شب ها در تهران جلسه هفتگی داشت.
عضویت در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دادستانی کل کشور، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و امامت جمعه شهر قم از مناصب وی بود. برخی مبانی و نظرات فقهی آیت الله صانعی مورد مناقشه قرار گرفته است. بلوغ دختران در سیزده سالگی، خروج زن از خانه بدون نیاز به اذن شوهر، برابری قصاص و دیه زن و مرد، ارث غیر مسلمان از مسلمان و محرمیت فرزندخوانده همچون فتاوای ایشان است. آیت الله صانعی در ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ در شهر قم از دنیا رفت.


مرحوم آیت الله سیدرضا فاضلیان
آیت الله فاضلیان در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در محله شالبافان شهر همدان دیده به جهان گشود. این عارف برجسته از شاگردان مرحوم آخوند همدانی و یار صمیمی شهید محراب آیت الله مدنی و استاد اخلاق خیلی از شهیدان و بزرگان بود.
آیت الله فاضلیان “معالم” را نزد آقا شیخ محمد تقی نجفی خوانده، “شرح لمعه” را از محضر ۲ عالم جلیل القدر آقا شیخ محمد حسین بهاری و مرحوم حاج محمد علی دامغانی استفاده کرد، “رسائل و قوانین” را نزد حاج میرزا آقا دامغانی و “کفایه” را محضر پر نور آیت الله آخوند ملّا علی معصومی همدانی تلمذ کرد و نیز در فلسفه “شرح منظومه” را نزد حاج شیخ ابوالقاسم ربانی شاهنجرینی خواند.
آیت الله فاضلیان در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی به عتبات عالیات مشرف و در درس خارج کفایه حضرت آیت الله سید ابوالقاسم خویی و آیت الله حاج شیخ حسین حلی شرکت کرد.
آیت الله فاضلیان جزوه ها و رساله هایی را همچون رساله فی الحجاب، رساله فی الربا، رساله فی التداخل الاسباب و المسببات و قاعده علیت تألیف کرده است.
آیت الله فاضلیان در سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی (ره) بعنوان امام جمعه ملایر منصوب گردید و بعد از ۳۴ سال که عهده دار این مسؤولیت بود، شهریور سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرد.
این عالم ربانی، پس از تحمل یک دوره بیماری بر اثر ابتلاء به کرونا، ۵ آبان ماه ۱۳۹۹ به ملکوت اعلی پیوست.

مرحوم حجت الاسلام نجف نجفی روحانی نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق
حجت الاسلام والمسلمین نجفی روحانی، سال ۱۳۳۱ در شهرستان ابرکوه استان یزد به دنیا آمد و بعد از یک عمر تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلام به ویژه در عراق، روز سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹، برابر ۱۷ ربیع الاول هنگام اذان ظهر در قم به دیدار پروردگار شتافت.
حجت الاسلام والمسلمین نجفی کوشش کرد تا عمر خودرا در اختیار جوانان، زوار و مردم قرار دهد؛ از هر فرصتی برای ارتباط با جوانان فروگذار نکرد؛ روزانه به ده ها تَن از دوستان، مبلغان، استادان دانشگاه و جوانان تلفن می زد و ضمن جویا شدن از احوالشان، برایشان نکته ای اخلاقی و تربیتی بیان می کرد.
زندگی ۶۸ ساله ایشان را می توان به هفت فصل دوران تحصیل، دوران تبلیغ، خصوصاً حضور در استان فارس قبل از انقلاب، دوران ابتدای انقلاب و حضور در جبهه های جنگ، دوران قضاوت و حضور در قوه قضائیه، دوران حضور در دانشگاه ها و در جمع دانشجویان، دوران حضور در مدینه منوره بعنوان مسئول بعثه مقام معظم رهبری، به مدت ۹ سال و دوران حضور در عتبات عالیات بعنوان مسئول بعثه مقام معظم رهبری، به مدت چهار سال تقسیم کرد. [۱]

مرحوم حجت الاسلام دکتر جواد اژه ای
حجت الاسلام جواد اژه ای از چهره های علمی و دانشگاهی معاصر ایران بود که عمر خودرا صرف اعتلای علم و دانش و پرورش استعدادهای درخشان کشور کرد. ایشان مسئولیت هایی چون نمایندگی ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی اروپا و آمریکا را بر عهده داشت.
وی در پنجم فروردین ۱۳۲۷ خورشیدی در اصفهان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسّطه را در اصفهان گذراند و در ۱۳۴۶ شمسی دیپلم ادبی گرفت. وی همزمان به تحصیل در مقطع متوسّطه، در حوزه علمیه اصفهان نیز به تحصیل پرداخت و علاوه بر درنوردیدن تحصیلات حوزوی، کارشناسی و کارشناسی ارشد روانشناسی را از دانشگاه اصفهان ستاندن کرد و بعد به استخدام آموزش و پرورش درآمد و ۲ سال در دبیرستان های شهرضا تدریس کرد. در این سال ها در «کانون علمی تربیتی جهان اسلام» به فعالیت پرداخت و زیر نظر او کتاب فرصت در غروب به چاپ رسید. بعد از تعطیلی این کانون به فعالیت در مسجد امام علی (ع) اصفهان ادامه داد. او که بعنوان یکی از فعالان سیاسی مخالف رژیم پهلوی شناخته شده بود به سفارش دکتر شهید بهشتی در ۱۳۵۳ خورشیدی به هامبورگ رفت و جذب انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا شد. او سپس برای ارتباط با انجمن اسلامی دانشجویان وین به اتریش رفت و در آنجا به ادامه تحصیل پرداخت و در رشته روان شناسی تجربی از دانشگاه دولتی وین موفق به ستاندن مدرک دکتری شد و در این سال ها با ارتباط با دانشجویان ایرانی ساکن اتریش به آگاهی بخشی و تبلیغ برای انقلاب اسلامی ادامه داد. اژه ای داماد و پسرخاله شهید آیت الله سیدمحمد بهشتی و از جانب مادری جزو خاندان صدر بود، وی همین طور برادر شهید اکبر اژه ای از شهدای انفجار حزب جمهوری اسلامی است.
مرحوم اژه ای همین طور از ۱۳۶۴ به بعد در دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به تدریس پرداخت و برخی سمت های اداری همچون ریاست دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران را برعهده داشت. از دیگر مسئولیت های وی عضویت در هیأت امنای بنیاد فارابی، هیأت امنای کتابخانه های عمومی کشور، هیأت امنای سازمان ملّی استعدادهای درخشان، نماینده رهبری در امور دانشجویان ایرانی مقیم اروپا و عضو شورای مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظّم رهبری در دانشگاه های کشور بوده است.
صبح شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹، حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه های روان شناسی و علوم تربیتی، بعد از چند روز بستری براثر ابتلاء به ویروس کرونا در سن ۷۲ سالگی از دنیا رفت.

مرحوم آیت الله سیدیحیی جعفری
مرحوم آیت الله سیدیحیی جعفری متولد ۱۳۱۰ در روستای گور از توابع شهرستان کوهبنان در استان کرمان به دنیا آمد. او از سال ۱۳۵۹ با حکم امام راحل بعنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منصوب گردید و سپس با تأیید مقام معظم رهبری تا سال ۹۶ در این مسئولیت مشغول خدمت بود. بعد از استعفا از امامت جمعه کرمان، تا رمان فوت بعنوان رئیس شورای حوزه علمیه استان کرمان فعالیت کرد.
آیت الله جعفری از شروع نهضت امام خمینی (ره) در سال ۴۲ که طلبه جوانی بیش نبود در مبارزات روحانیت کرمان شرکت کرد و بعد از واقعه ۱۵ خرداد جز معدود کسانی بود که به صورت مخفیانه با برگزاری جلسات سری با آیت الله محمد علی موحدی کرمانی و پخش اعلامیه و نوار سخنرانی های امام خمینی (ره) مبارزات خودرا ادامه و ضمن ارتباط مؤثر با تعدادی از دانشجویان و دانش آموزان و نیروهای متدین مسجدی، مبارزات مردم کرمان و سایر شهرهای استان را سازماندهی و در همه راهپیمایی ها در صف مقدم حضور داشت و قطعنامه های پایانی را با شور و حرارت قرائت می کرد. سخنرانی ها و مواضع صریح او را بعنوان پایگاه مبارزاتی مردم مقابل رژیم ستم شاهی بدل کرده بود و بارها از طرف ساواک مورد هجمه و تهدید قرار گرفت.
با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و برگزاری نمازجمعه در ایران اسلامی، بعد از یک دوره یکساله امامت جمعه حجت الاسلام والمسلمین حجتی کرمانی، در سال ۱۳۵۹ با حکم امام خمینی (ره) بعنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منصوب گردید و با حضور مؤثر در عرصه های مختلف انقلاب اسلامی منشأ خدمات فراوان به اسلام و مردم شریف استان کرمان بود.
آیت الله سیدیحیی جعفری، نماینده سابق ولی فقیه در کرمان و رئیس شورای حوزه استان، اول آذرماه ۱۳۹۹، بعد از عمری مجاهدت علمی و تبلیغی، در اثر عارضه قلبی، در بیمارستان مهرگان کرمان دارفانی را وداع گفت.

مرحوم حجت الاسلام محمد حسن راستگو
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین راستگو با شیوه های جدید و جذاب سالیان سال در رسانه ملی به تعلیم و تربیت می پرداخت.
محمدحسن راستگو در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در شهر مشهد به دنیا آمد. وی در سال دوم دبیرستان به حوزه علمیه مشهد وارد شد و سطح را در مشهد و تتمه سطح و دروس خارج را در قم گذراند. او مبتکر برنامه ویژه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان به صورت کلاس، اردو، دروس کلاسیک برای مربیان پرورشی، مراکز تربیت معلم، حوزه های علمیه و صدا و سیمای جمهوری اسلامی بود، برنامه هایی چون بازی با کلمات، راز دایره ها و...
نوآوری در شیوه تدریس و اجرای همراه با شادی و نشاط آقای راستگو سبب شده بود که کودکان و نوجوانان زیادی پای آموزش این روحانی معلم قرار بگیرند حجت الاسلام و المسلمین راستگو سال ها مدیریت مرکز مربی کودکان در حوزه علمیه و همین طور به مدت ۳۵ سال اجرای برنامه های گوناگون تلویزیونی برای کودکان را برعهده داشت.
مرحوم راستگو، سال ها مدیریت مرکز مربی کودکان در حوزه علمیه و همین طور به مدت ۳۵ سال اجرای برنامه های گوناگون تلویزیونی برای کودکان را برعهده داشت.
تحقیقات مرحوم راستگو در زمینه های عقاید، تعلیم و تربیت، روانشناسی، اخلاق، احکام، تاریخ، قصص قرآن، قصص کودکان و نوجوانان، مشاوره و راهنمایی، تفسیر قرآن، مسائل اجتماعی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، شعر و برنامه ریزی درسی است. آن مرحوم در دوم آذر ۱۳۹۹ به سبب سکته مغزی در قم به لقاءالله پیوست.

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی شهیدی
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی در سال ۱۳۲۸ در شهرستان محلات متولد شد.
وی قبل از انقلاب در مبارزات مقابل رژیم پهلوی حضور پرشوری داشت و همراه با سایر روحانیون اقدامات و کارهای مؤثری را انجام داد. مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مؤسس وزارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و معاونت حقوقی و پارلمانی این وزارتخانه را بر عهده داشت.
شهیدی بعد از آن در سمت های گوناگونی بعنوان رئیس عقیدتی سیاسی نیروی هوایی ارتش، نماینده مجلس شورای اسلامی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه و مشاور رئیس جمهور به خدمت ادامه داد.
وی در سال ۱۳۹۲ با حکم دکتر حسن روحانی بعنوان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب گردید و هم زمان با حکمی از طرف مقام معظم رهبری نمایندگی ایشان را در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر عهده گرفت.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی محلاتی سرانجام بامدادان روز ۹ آذرماه ۱۳۹۹ بر اثر شدت گرفتن بیماری فوت کرد.

مرحوم آیت الله محمد یزدی آیت الله محمد یزدی در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در‏ خانواده ای متدین و ارادتمند به خاندان پیامبر (ص)، چشم به جهان گشود. وی تحصیلات خودرا ابتدا در محضر پدر و با فراگیری زبان فارسی شروع کرد و بعد از آن عازم مکتبخانه شد. آیت الله یزدی در بدو ورود به قم، در مدرسه فیضیه مستقر شد. در آن زمان، آیت الله بروجردی، از برخی طلاب به جهت آشنایی با میزان توانایی علمی آنان، امتحان به عمل می آورد. او با شرکت در دروس سطح، کتاب های رسائل، مکاسب و کفایه الاصول را به خوبی فراگرفت و در درس خارج علمای بزرگ حوزه، همچون آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره ) شرکت کرد. تلاش علمیش در آن سال ها موجب شد تا بتواند از حضرت امام خمینی (ره ) اجازه نامه اجتهاد دریافت کند. وی در درس خارج علمای بزرگی همچون آیت الله بروجردی، آیت الله اراکی، آیت الله شیخ محمدتقی آملی، آیت الله شاهرودی و نیز یک دوره کامل در درس خارج امام خمینی (ره ) شرکت کرد. آیت الله یزدی در طول دوران مبارزه بر ضد رژیم شاهنشاهی، حتی در زمان تبعید، دست از نگارش در جهت تبیین معارف اسلامی برنداشت و کتاب های و مقالات بسیاری را به چاپ رساند. وی با ورود به حوزه علمیه قم، مبارزه و درس را توأمان شروع کرد و با شرکت در درس امام خمینی (ره ) و جلساتی عمومی و خصوصی ایشان، توانایی و عزم خودرا برای پی گیری جریان های سیاسی و پیروی از خط مشی امام (ره ) اعلام داشت. ساواک بارها او را تبعید کرد که طولانی ترین آنها بعد از بندر لنگه و بوشهر، در شهر رودبار بود اما منزل وی در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی مرکز تلاش ها و نیز حل و فصل خیلی از امور جریان های انقلاب بود. همان منزلی که امام (ره ) بعد از پیروزی انقلاب و مراجعت به قم، در آن ساکن شدند. آیت الله محمد یزدی، از آغازین روزهای تأسیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با آن همکاری داشت. وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه در خدمت نظام و بازوی توانای امام و رهبری بود. این مرحوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی سمت های رئیس دفتر امام (ره) در قم، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی مجلس شورای اسلامی دو دوره از قم و تهران، رئیس دادگاه انقلاب و قم، عضو شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، نماینده مجلس خبرگان رهبری و ریاست این مجلس و ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را در کارنامه خود دارد. این فقیه انقلابی و مبارز سرانجام بعد از عمری مجاهدت امروز ۱۹ آذر ۱۳۹۹ به دنبال یک دوره طولانی بیماری، دارفانی را وداع گفت.

مرحوم آیت الله عبدالله نظری خادم الشریعه
مرحوم آیت الله عبدالله نظری خادم الشریعه، در سال ۱۳۱۱ شمسی هجری در قریه زیرآب سوادکوه متولد گردید. وی فرزند فقید عالم جلیل القدر حضرت آیت الله آقا شیخ عبدالنبی قدّس سرّه بوده و والده شأن علویه سیده نساء خانم موسوی دختر مرحوم آقا سید عبدالله موسوی سوادکوهی است.
از خاصیت های حضرت آیت الله نظری خادم الشریعه، قدرت بیان و خلاقیت سخن او بود که از سن ۷ – ۸ سالگی که تحت تربیت و هدایت پدر بزرگوارشان، او را در آغوش گرفته برفراز منبر جای می دادند تا سالهای گذشته که در فراز منبر به آموزش معارف اسلامی و احکام دینی می پرداختند.
وی بعد از چندی در ساری از محضر اساتید حضرات آیات حاج شیخ مصطفی صدوقی- حاج سیدرضا سعادت – حاج شیخ محمدتقی نظری اخوی بزرگشان ادبیات را در حوزه علمیه رضاخان (سعادتیه) فرا گرفته و سپس به مشهد مقدس رضوی عزیمت نموده و در محضر فحول اعلام ادیب نیشابوری- آقا سید احمد نهنگ (مدرس) - حاج شیخ هاشم قزوینی و مرحوم کجوری تلمذ نموده و بعد از اقامتی چند ساله در خراسان و استفاده از محضر بزرگان آن سامان، در عصر فرخنده زعیم عالیقدر جهان تشیّع حضرت آیت الله بروجردی اعلی الله مقام الشریف وارد حوزه علمیه قم گردید.
مرحوم آیت الله عبدالله نظری خادم الشریعه روز ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ بعد از تحمل یک دوره بیماری در سن ۸۸ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

آیت الله ضیاءآبادی؛ استاد اخلاق و تفسیر قرآن
آیت الله سید محمد ضیا آبادی در سال ۱۳۰۷ در قریه ضیاءآباد واقع در ۴۵ کیلومتری شهرستان قزوین و در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود.
سادات ضیاءآباد از سادات جلیل القدرحسینی منطقه قزوین هستند و به شغل کشاورزی مشغول می باشند. پدرش سید محمود ضیاءآبادی از روحانیان متقی، مورد اعتماد، محل پناه مردم و خوشنام بود که در کنار تبلیغ، اقامه نماز و مطالعه روزانه کتب مذهبی، مخارج خانواده نه نفری خودرا با کشاورزی تامین می کرد.
او سحرها پیش از اذان بامداد مشغول شب زنده داری می شد و بعداز اقامه فریضه اذان بامداد با آهنگ خوش، قرآن تلاوت می کرد. مادر ارجمندش هم از زنان پارسا و آشنا به مسائل اسلامی بود.
نسب شریف سید محمد و همه سادات ضیاءآباد به امام حضرت زین العابدین (ع) می رسد. سادات ضیاءآباد در گذشته هنگام هجوم امراض فراگیری مانند طاعون و وبا، پناهگاه اهالی بودند.
سید محمد از دوران کودکی در کشاورزی به والدین کمک می کرد و در کنار آن نزد پدر قرآن و خواند و نوشتن را فرا می گرفت. پدر وقتی در محافل مذهبی شرکت می کرد، سید محمد را همراهش می برد. سید محمد از دوران کودکی در کشاورزی به والدین کمک می کرد و در کنار آن نزد پدر قرآن و خواند و نوشتن را فرا می گرفت.
آیت الله سید محمد ضیاءآبادی پس از مدتی اقامت در حوزه قزوین، در سال ۱۳۲۸ ه ش راهی حوزه علمیه قم شد و به مدت ۱۲ سال از محضر اساتید این شهر استفاده نمود. وی یکی از شاگران امام خمینی (ره) است.
آیت الله ضیاءآبادی وقتی در حوزه قزوین بود، هر کتابی را که تحصیل می کرد، مراحل پایین تر آنرا برای طلاب تدریس می کرد. وقتی هم که به قم آمد ضمن تحصیل، بارها کتب معالم، قوانین و لمعه را برای تعدادی از طلاب و فضلاء در یکی از اتاق های صحن نو و یا در مدرس زیر کتابخانه مدرسه فیضیه تدریس کرد. آیت الله ضیاءآبادی در سال ۱۳۴۰ ه ش و پس از رحلت آیت الله بروجردی به تهران مهاجرت کرد.
بعد از اقامت در تهران آیت الله حاج شیخ احمد مجتهدی تهرانی از وی دعوت کرد برای طلاب مدرسه علمیه تحت مدیریتش تدریس کند. او بیش از ۴۰ سال است در این عرصه به تدریس علوم اسلامی شامل مطول، معالم، لمعتین، رسایل و مکاسب و کفایة الاصول پرداخت.
آیت الله مجتهدی درباره مقام علمی و معنوی او اظهار داشت: «عالم ربانی در روایات و اخباری که از ائمه معصومین مقابل السّلام به ما رسیده است دارای مقام ویژه و شأن خاصی می باشد. به آن کس عالم ربانی می گویند که دنبال دنیا و مقام و ریاست و شهرت نیست و بلکه برای رضای خدا و خدمت به دین و یاری امام زمان عجّل الله فرجه الشریف کار می کند و یا منبر می رود و یا هرگونه خدمت دیگری که از دست اش برمی آید، هرچند در ظاهر کوچک و ناچیز باشد انجام دهد. برای اثبات عالم ربانی می توانم از مدرسه خودمان و در بین اساتید بزرگوار حضرت آیت الله جناب آقای ضیاءآبادی حفظه الله که وجودی باارزش و با برکتی هستند را مثال بزنم. این مرد بزرگوار و شخصیت ربانی از عالمان بزرگ و صاحب تالیفات عدیده ای هستند و سالیان متمادی در این مدرسه تدریس می نمایند. بدون دریافت حق التدریس نه فقط برای تدریس مبلغ دریافت نمی کند بلکه برای نماز و منبر و سایر امور دینی پول نمی گیرند. یاد دارم یک زمانی شخصی یک ساعت تلفنی با ایشان صحبت کرده بود و تلاش می کرد که آیت الله ضیاءآبادی را برای تدریس به حوزه علمیه دیگری ببرند و طلاب محترم آنجا از وجود باارزش ایشان بهره مند شوند.»
«امامت، تفسیر سوره انفال، تفسیر سوره یونس، شب مردان خدا، آداب و فضیلت نماز شب، شرح و تفسیر دعای توبه از صحیفه سجادیه و در جست وجوی دین» همچون آثار این استاد اخلاق است.
آیت الله سیدمحمد ضیاءآبادی مفسر قرآن کریم و از علمای تهران، بعد از عمری مجاهدت علمی و تبلیغی، ۲۰ بهمن ۹۹، در اثر ابتلاء به بیماری کرونا، دارفانی را وداع گفت. [۲]
پی نوشت:
[۱] مراسم رونمایی از کتاب «مبلغ صادق»
[۲] یادداشت مرتضی نجفی قدسی


منبع:

1400/01/01
13:10:12
5.0 / 5
1195
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس