انتشار كتاب نفیس امالی شیخ صدوق

انتشار كتاب نفیس امالی شیخ صدوق کتاب نفیس برگردان نسخه کهن «امالی شیخ صدوق» به خط علامه فقیه، محدث، شاعر، نحوی لغوی شیخ ابوالحسن علی بن محمد بن علی بن سکون حلّی در مورخ 563 ق. منتشر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این کتاب در ۶۰۸ صفحه و توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انتشار یافته است.
در معرفی کتاب نفیس «امالی شیخ صدوق» آمده است: این اثر مزین با موضوع احادیث شیعه – قرن چهارم قمری به مقدمه مبسوط علمی و پژوهشی حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمود مرعشی نجفی به دو زبان فارسی و عربی است.
در مقدمه این اثر نفیس شرح حال، ولادت، مسافرت ها، استادان، مشایخ روایت، و امالی شیخ صدوق؛ شرح حال ابن سکون، استادان ابن سکون، مسافرت ها، شعرهای ابن سکون، فضائل اخلاقی، تاریخ وفات ابن سکون؛ و معرفی نسخه خطی امالی چاپ شده است.
سخن نخست این اثر به دو زبان فارسی و عربی توسط اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نوشته شده و در قسمتی از آن چنین آمده است: «در سراسر پانزده قرن تمدن شکوهمند اسلامی، آن گونه که شایسته است به نقش برجسته عالمان و اندیشمندان شیعی پرداخته نشده و این واقعیت اغلب در پس غبار ناشی از غفلت تاریخی ناگفته مانده است. تلاش بزرگان و میراث بانان سترگی چون مرحوم علامه شیخ آقا بزرگ طهرانی (اعلی الله مقامه) با تدوین دو اثر جاودانه الذریعه الی تصانیف الشیعه و طبقات اعلام الشیعه، حرکتی در زدودن این غبار و مجاهده ای درخشان در حفظ و صیانت از میراث مکتوب شیعی و به تاسی از کلام صادق آل محمد(ص) بوده است که می فرماید: احتفظوا بکتبکم فانکم ستحتاجون الیها.
بدون شک هر اقدام و کوششی در احیا و عرضه متون شیعی، خصوصا متون کهن را باید در امتداد احیای معالم دین شمرد و قدر دانست. به بیان دیگر، انتشار آثار و نگاشته های مذهب حقه جعفریه تلاشی است در تبیین جایگاه بزرگان و آفرینندگان معارف و مکتوبات تشیع در بسط و ارتقای علوم اسلامی در شاخه های گوناگون و مختلف آن، شامل فقه و حدیث و تفسیر و کلام و فلسفه و جز آن.
کتاب حاضر که متن جاودانه امالی، اثر محدث و عالم بزرگ جهان تشیع، شیخ صدوق (طاب ثراه) را در بر می گیرد، تماماً مزین به خط بزرگ مرد دیگری از تبار خردورزان و رهروان مکتب دوده عصمت و طهارت است: ابوالحسن علی بن محمدبن علی حلی، مشهور به ابن سکون، محدث و کاتب بزرگ شیعی در سده ششم هجری.
این نسخه نفیس شرافت دیگری هم دارد: سال ها در اختیار دیگر محدث بزرگ و عالی مقام شیعه، مرحوم حاج شیخ عباس قمی(قدس سره) بود تا این که با درایت و نیک اندیشی خاندان آن محدث جلیل القدر، خصوصا آقایان حسین و عباس محدث زاده، نوادگان مرحوم محدث قمی، در سال ۱۳۹۶ به کتابخانه ملی ایران انتقال یافت.
کتابخانه ملی ایران با انتشار این اثر نفیس به خود می بالد که در کنار دیگر مراکز و کتابخانه های معظمی که بخش هایی از میراث عظیم و پرافتخار تشیع را نگاهبانی می کنند، نظیر کتابخانه آستان ملائک پاسبان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و کتابخانه حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) قدمی هرچند کوچک در راه بسط و پاسداشت فرهنگ و معارف غنی شیعی برداشته است.»
علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران و بصورت غیرحضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به www.bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.1400/01/16
11:18:38
5.0 / 5
939
تگهای خبر: آنلاین , اسلام , اسلامی , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس