اعمال و فضایل ماه رمضان

اعمال و فضایل ماه رمضان عطر حرم: رمضان از مصدر «رمض» به مفهوم شدت گرما و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است. انتخاب چنین واژه ای به راستی از دقت نظر و لطافت خاصی برخوردارست چونکه سخن از گداخته شدن است و شاید به تعبیری دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بی امانش، برای اینکه که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، در روایتی از پیامبر گرامی اسلام (ص) علت نام گذاری ماه مبارک رمضان به "رمضان" اینطور بیان شده است. "این ماه را "رمضان" نامیدند چون گناهان را می زداید. "
در بعضی احادیث آمده است که "رمضان" یکی از اسامی خدای سبحان است و نهی شده است که آنرا بدون احترام و افزودن واژه "ماه" به کار ببرند. رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند: "نگویید "رمضان" چون "رمضان" یکی از اسامی خدای تعالی است. بلکه بگویید "ماه رمضان. "
این ماه اهمیت خاصی نسبت به دیگر ماه های سال دارد و تنها ماهی است که نام آن در قرآن کریم آمده است.
ماه رمضان زمانی است برای راهنمایی مردم، بیان راه، روش هدایت و جدا ساختن حق از باطل، قرآن نازل شده است پس هر کس که این ماه را دریابد باید در آن روزه بگیرد و هر کسی بیمار و یا در مسافرت باشد باید به همان تعداد از روزهای دیگر را روزه بگیرد.
حضرت علی (ع) در خطبه خود در نخستین روز از ماه مبارک رمضان فرمودند: " ای مردم، این ماه، ماهی است که خداوند بر ماه های دیگر برتری داده است همچون برتری ما خاندان دوده (ع) بر دیگر مردم و ماهی است که درهای آسمان و درهای رحمت در آن گشوده شده و درهای دوزخ در آن بسته می شوند. این ماه شما همچون ماه های دیگر نیست، روزهایش بالاترین روزها و شب هایش بالاترین شب ها و ساعاتش بهترین ساعت ها است. "
در مورد اعمال ماه مبارک رمضان در مفاتیح الجنان اعمال زیادی ذکر شده است که خوانندگان گرامی را جهت خواندن و انجام این اعمال به مراجعه به این کتاب دعوت می نماییم، اما بطور کلی اعمال ذیل در ماه رمضان وارد شده است.
۱- روزه: که از واجبات بر مؤمنین است. روزه وسیله ای است جهت تربیت روح و روان انسان. البته، روزه مختص بدن نیست بلکه روزه زبان، چشم، نفس، قلب، روح و سر نیز ضروری می باشد. روزه زبان عبارتست از: محافظت و نگهداری زبان از دروغ و غیبت و تهمت و امثال این ها.
روزه چشم عبارت است از: خودداری نمودن چشم از دید کردن به مناظر ممنوعه و حرام. روزه گوش عبارت است از: خودداری کردن از شنیدن سخنان لغو و بیهوده و غیبت و… روزه نفس که عبارت است از: ترک آرزوها و آمال دنیوی و ترک شهوات نفسانی، روزه قلب که عبارت است از: تخلیه قلب از محبت دنیا و زینت های آن. روزه روح عبارت است از: تخلیه آن از آرزوی نعمت های اخروی. روزه سر عبارت است از: قطع نمودن از غیرخدا و باز داشتن روح و روان از غیر او. پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: «روزه سپری در مقابل آتش است. روزه بگیرید تا تندرست شوید. برای هر چیزی زکاتی است و زکات بدن ها روزه داری است. »
۲- قرائت قرآن: در احادیث آمده است که ماه رمضان بهار قرآن است. امام صادق(ع) می فرمایند: «با قرآن به استقبال قرآن بروید. ضمن اینکه ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر است با یک ختم قرآن در ماه های دیگر. »
۳- دعا و استغفار: ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. روایت شده که امام زین العابدین(ع) در این ماه جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی گشود. چونکه طبق فرموده پیامبر(ص): «دعای روزه دار ردّ نمی گردد. »
۴- خواندن ادعیه مخصوص ماه مبارک رمضان که در هر روز و برای تعقیبات نماز وارد شد. مثل دعای یا علی یا عظیم… و دعای اللهم ادخل علی… و دعای افتتاح و دعای سحر و دعای افطار و...
۵- غسل نمودن در این ماه که ثواب بسیار دارد.
۶- خواندن نمازهای مخصوص ماه مبارک رمضان
۷- افطار که از لحظات بسیار معنوی در روزهای رمضان است. خداوند در این زمان هزار هزار کس یعنی یک میلیون نفر را در هر روز از ماه رمضان از آتش جهنم نجات می دهد. ضمناً یکی از اعمال پسندیده و خوب ماه رمضان افطاری دادن به روزه داران است که طبق روایت از امام صادق (ع) آمده است که افطاری دادن در ماه رمضان اجر کسی را دارد که ۳۰ بنده مؤمن را آزاد کرده باشد.
۸- سحر: بعد از افطار، سحر هم از لحظات پر معنویت ایام رمضان است که ادعیه و اعمال مخصوص دارد. در حدیثی آمده است که (حق تعالی و ملائکه صلوات می فرستند بر آنها که استغفار می کنند در سحرها و سحری می خورند) خواندن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و… هم از اعمال سحر است.
۹- نیکی در حق مؤمنان، صله رحم، رسیدگی به درماندگان و مستحقان، صدقه و انفاق، خواندن نمازهای واجب و مستحبی، صلوات بر پیامبر (ص)، دعا در حق مؤمنان و گذشتگان، قرائت قرآن و ادعیه، استغفار، یتیم نوازی و… از اعمال این ماه مبارک است.


تقویم این ماه
دهم ماه: مصادف با وفات حضرت خدیجه کبری (علیها السلام) یکی از بزرگترین زنان جهان (در سال دهم بعثت) است.
پانزدهم ماه: روز ولادت سبط اکبر رسول خدا (ص)، حضرت امام حسن مجتبی (ع) (در سال سوم هجری) است.
هفدهم ماه: سالروز پیروزی در جنگ بدر در سال دوم هجری است.
نوزدهم ماه: سالروز ضربت خوردن امیر مؤمنان علی (ع) به دست ابن ملجم اشقی الآخرین (در سال چهلم هجری) است.
بیست و یکم ماه: سالروز شهادت مولای متّقیان، امیر مؤمنان علی بن ابی طالب (ع) (در سال چهلم هجری) است که جهان اسلام را در غم و اندوه عظیمی فرو برد.
منابع:
پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی.
سایت جامع فرهنگی مذهبی شهیدآوینی.
کتاب «مناسبت های رحمانی» ناشر، مرکز رسیدگی به امور مساجد، نوبت چاپ: اول، تابستان ۱۳۹۲
منبع:

1400/01/25
12:09:03
5.0 / 5
1001
تگهای خبر: اسلام , امام , پیامبر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس