نظام مقدس اسلامی، بزرگترین نعمت خدا به بشر امروز است

نظام مقدس اسلامی، بزرگترین نعمت خدا به بشر امروز است به گزارش عطر حرم قم معاون آموزش های حوزه علمیه کشور اظهار داشت: بزرگترین نعمتی که امروزه خداوند به بشر داده نظام مقدس اسلامی است؛ برای اینکه دنیا، عزت، اقتدار و... داده است که راه زندگی کردن همراه با عزت را به انسان آموزش می دهد همین طور این اندیشه توانسته است صدای مرگ کاخ های مستکبرین عالم را به گوش مردم برساند.


نشست شب های بندگی با موضوع تفسیر آیات اخلاقی قرآن کریم در تبیین بیانیه گام دوم در نخستین شب ماه مبارک رمضان بصورت مجازی انجام شد.
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد، معاون آموزش های حوزه علمیه کشور، در این جلسه با اشاره به اینکه ورود به این بحث نیاز به دو مقدمه دارد، عنوان کرد: مقدمه اول بیان می کند که انسان امانت دار ودیعه های الهی شامل جان، مال و.. است که به او داده شده است.
وی با اعلان اینکه مالکیت برای خداوند است، اظهار نمود: در آیات قرآن از عبارت مال الله استفاده شده است که یعنی آنچه که در دست بندگان است فقط امانت است همین طور خداوند در قرآن از عبارت خلیفه الله استفاد می کند و می فرماید این یک مقام است و از آن بعنوان امانت یاد می کند.
وی با اشاره به اینکه امانت دار باید ظرفیت تحمل امانت را داشته باشد، افزود: در روایات بیان می شود که خداوند این امانت را به همه موجودات عرضه نمود و فقط انسان ظرفیت پذیرش آنرا داشت.
وی با اعلان اینکه خداوند ابتدا ظرفیت را به وجود می آورد و بعد امانت را می دهد، اظهارکرد: خداوند در قرآن می فرماید اموال سفیه ها را به آنها ندهید و جامعه در قبال اموال آنها مسئولیت دارد؛ برای اینکه جدا از مالکیت خصوصی، اموال آنها سرمایه ملی است و مالکیت عمومی نیز شامل آن می شود که امر این نشان میدهد نگاه قرآن به اقتصاد چند بعدی است.
معاون آموزش های حوزه علمیه کشور با اشاره به اینکه خداوند درآیه ای دیگر امر می کند که امانت را به اهل اش بسپارید که این آیه در ارتباط با حکومت و قضاوت است، افزود: مسئولیت های اجتماعی امانت هستند و آنرا دست هر کسی نمی توان سپرد.
وی بیان کرد: بزرگترین نعمتی که خداوند امروزه به بشر داده نظام مقدس اسلامی است؛ برای اینکه دنیا، عزت، اقتدار و... داده است که راه زندگی کردن همراه با عزت را به انسان آموزش می دهد همین طور این اندیشه توانسته است صدای مرگ کاخ های مستکبرین عالم را به گوش مردم برساند.
وی اظهار نمود: سوال مهم این است که جوانان و انسان هایی که بیش از چهل سال پیش این امانت را قبول کردند دارای چه خاصیت هایی بودند و جوانان گام دوم نیز باید چه خاصیت هایی داشته باشد که بتوانند این دفعه را تحمل کند؟
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عناصر و خاصیت هایی مانند علم، معنویت و بصیرت را مهم شمردند، عنوان کرد: ساده نگری سبب از دست دادن این امانت می شود که این خیانت در امانت است؛ برای اینکه حفظ این امانت (نظام اسلامی) از واجبات است.
وی با اعلان اینکه خداوند با یک ترک فعل سه نسبت به شیطان می‎دهد، اشاره کرد: خداوند درقصه سجده نکردن ابلیس به انسان، سه نسبت امتناع کردن، کبر ورزیدن و کافر شدن به ابلیس می دهد که امتناع کردن مربوط به حوزه رفتاری، کبر ورزیدن مربوط به خصال درونی و کافرشدن مربوط به اندیشه ( نشناختن خداوند) است و این سه برای هر فعلی می تواند وجود داشته باشد.
منبع:

1400/01/26
18:02:52
5.0 / 5
913
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس