در برنامه ضیافت عنوان شد؛

راز ثروتمندشدن آیت الله سید محمدباقر شفتی

راز ثروتمندشدن آیت الله سید محمدباقر شفتی به گزارش عطر حرم در چهارمین شب از ˮضیافتˮ رمضانی شبکه قرآن سیره مرحوم سید محمدباقر شفتی از عالمان و فقهای بزرگ قرن سیزدهم هجری قمری واولین کسی که به لقب حجت الاسلام مشهور شد، مورد بررسی قرارگرفت.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، در چهارمین شب از "ضیافت" رمضانی شبکه قرآن سیره مرحوم آیت الله سید محمدباقر شفتی از عالمان و فقهای بزرگ قرن سیزدهم هجری قمری و نخستین کسی که به لقب «حجت الاسلام» مشهور شد، مورد بررسی قرار گرفت.
حجت الاسلام سیدمهدی شفتی از نوادگان سید محمدباقر شفتی، درباب این عالم مجاهد گفت: ایشان به سبب اشتیاق عجیبی که به تحصیل علم داشت در سن حدود ۱۸ سالگی ابتدا با تشرف به عتبات کربلا و نجف و سپس در کاظمین در جلسات درس و بحث علما و فضلای بزرگی همچون مرحوم سیدعلی طباطبایی، صاحب "ریاض المسائل"، آیت الله وحید بهبهانی که در آن زمان از فحول علمای تراز اول ایران و جهان اسلام بود، سید بحرالعلوم و شیخ جعفر کاشف الغطا، سیدمحسن اعرجی حاضر شد.
حجت الاسلام شفتی خاطرنشان می کند: حاج سیدمحمدباقر پس از حدود ۸ سال تشرف در عراق و عتبات، به ایران باز می گردد و در درس مرحوم میرزای قمی که خیلی هم پرمحتوا بوده شرکت می کند. بعدها در این خصوص می گوید استفاده ای که در این شش ماه از درس میرزا بردم بیش از عراق بود. بعد هم که در کاشان به محضر ملامهدی نراقی می رسد و در نهایت به اصفهان عزیمت می کند و همان جا سکنا می گزیند.
محبت به یک حیوان زندگی مرحوم سید را متحول کرد
این مؤلف و مدرس حوزه علمیه با اشاره به فقر شدید این مرحوم شفتی در ابتدای سیر علمی و فقهی اظهار داشت: ایشان در شرایطی به اصفهان آمد که فقط یک قبا داشت و بقچه ای از نان خشک و یک کتاب مدارک که بگفته برخی، وقفی بوده است. تا اینکه شبی، یک ریال از شهریه نذری که بین طلاب توزیع می کنند به مرحوم سید داده می شود. مرحوم سید به سبب گرسنگی، شش گوسفند یا ارزان ترین رحمیات گوسفند را بعنوان غذا تهیه می کند تا سد جوع کند. در مسیر، سگی را می بیند که در خرابه ای، مشغول شیر دادن به بچه هایش است اما شیر ندارد. با دیدن این صحنه حال رقتی به مرحوم سید دست می دهد که بلافاصله همه آن جگر را تکه تکه کرده و در دهان سگ می گذارد.
یکی از منتقدان مرحوم شفتی، به این ثروت اندوزی ایشان نقد وارد کرده است که آقای مهدوی در پاسخ به او نوشته است، آیت الله شفتی همانطور که دست گیرنده داشت، به همان اندازه نیز بخشش می کرد و از اموال دنیا چیزی برای خود برنداشت
نوه آیت الله شفتی گفت: پس از این قضیه، شخصی از متمولین و خوانین رشت که پدرش به رحمت خدا رفته بود، وصیت می کند که اموال پدرش به مرحوم سید محمدباقر شفتی برسد و سفارش می کند که قسمتی از این اموال را برای خودت بردار و بخش دیگری را در تجارت بگذارید و از سودش استفاده کنید و اینطور می شود که مرحوم سید از اوضاع تنگدستی و فقر به یکی از ثروتمندان شهر تبدیل می شود.
زیرکی و بصیرتی که توطئه وزیر مختار انگلیس را خنثی کرد
وی با اشاره به نامه تاریخی مرحوم شفتی به وزیر مختار انگلیس که منجر به خنثی شدن توطئه دستگاه استکبار بریتانیا شده است، بیان داشت: سیاست اصلی انگلستان در جنوب و جنوب غرب آسیا مبتنی بر حفظ هندوستان بود. برای حفظ مرزهای شمال غربی هند که گذرگاه ورود به شبه قاره بود و امکان حمله به آن از این مسیر وجود داشت، باید حکام و امرای وابسته به انگلستان خصوصاً در هرات قدرت در دست داشتند.
این استاد حوزه افزود: در دوره قاجار با حمله محمدشاه به هرات، مرزهای هند در معرض خطر قرار گرفت. "سر جان مک نیل"، وزیر مختار انگلیس، درصدد برآمد تا به هر وسیله ای شاه را وادار به ترک محاصره و جنگ در هرات کند. پس از شوراندن متنفذان محلی تا کوشش برای ستاندن فتوا از علما را در برنامه قرار داد. به همین دلیل مک نیل نامه ای خطاب به سید محمدباقر نوشت. نفوذ بالایی که مرحوم سید نزد دولت و مردم ایران داشت، اقتضا می کرد که وزیر مختار انگلیس در بعضی کارها متوسل به مرحوم سید شود؛ شاید بتواند از جایگاه ایشان به نفع خودشان استفاده کنند.
وی تصریح کرد: مک نیل وزیرمختار دربار بریتانیا نامه ای ۹۰۰ کلمه ای به مرحوم سید می نویسد و قصد سواستفاده از رابطه مخدوش آیت الله شفتی و شاه ایران را می کند که سیدمحمدباقر نامه ای ۲۴۰۰ کلمه ای به او می نویسند و بطور مبسوط و مطابق با موازین فقهی و عرفی و قانونی پاسخ او را می دهد.
حجت الاسلام شفتی اشاره کرد: مرحوم سید در این نامه از حمله محمدشاه قاجار به هرات دفاع می کند و اذعان می کند که تحرکات دربار انگلیس را زیرنظر دارد و از آن آگاه است که مورد تعجب مک نیل قرار می گیرد. محمدشاه هم که این نامه را به صورتی حکم تأیید خود می بیند، هم نامه مک نیل و هم پاسخ سیدمرحوم را بطور وسیع منتشر می کند و بدین سان توطئه انگلیس خنثی می شود.
فقرا؛ شریک ثروت مرحوم سید
نوه آیت الله شفتی تصریح می کند: مرحوم سید بسیار به احوال فقرا رسیدگی می کرد و وجوهاتی که به دستش می رسید را در همان لحظه بین فقرا توزیع می کرد. مرحوم تنکابنی نقل می کند که در کتابخانه، خدمت مرحوم سید رسیدم و همان لحظه وجوهاتی رسید که بصورت سیم و زر بود و به قدری زیاد بود که من که این سوی میز نشسته بودم، نمی توانستم مرحوم سید را ببینم. آیت الله شفتی همان لحظه دستور داد فقرا را خبر کردند و به اندازه ای که من یک قلیان چاق کنم، تمام آن سکه های نقره و طلا بین فقرا توزیع شد.
وی اضافه کرد: یکی از منتقدان سیدمرحوم به این ثروت اندوزی ایشان نقد وارد کرده است که آقای مهدوی در پاسخ به او نوشته است، آیت الله شفتی همانطور که دست گیرنده داشت، به همان اندازه نیز بخشش می کرد و از اموال دنیا چیزی برای خود برنداشت.
ساخت مسجدی که هزینه اش گریه سحری بود
حجت الاسلام شفتی با اشاره به راه اندازی مسجد بزرگ "سید" در اصفهان توسط سیدمحمدباقر شفتی گفت: به نظر من اصلاً یکی از مأموریتهای مرحوم سید برای رفتن به اصفهان ساختن مسجد عظیم سید بود. چونکه ساخت چنین مسجدی تا آن زمان فقط در قدرت شاهان بود که به خزانه مملکت دسترسی داشتند. جالب است که وقتی از ایشان می پرسند که ثروت شما چطور اینقدر زیاد شد، ایشان می فرماید "دست ما در خزائن الهی است". یا در جای دیگر می پرسند هزینه ساخت مسجد را از کجا آوردید که می فرمایند "از گریه های سحری". چونکه ایشان از بکائون روزگار بودند و نقل است که تاب تحمل روضه دوده و سیدالشهدا (ع) را نداشتند.
گفتنی است، ویژه برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما با عنوان "ضیافت" به مدت سی شب در ماه مبارک رمضان و با اجرای سیدعلی قوامی میهمان خانه روزه داران است.


منبع:

1400/01/30
14:33:29
5.0 / 5
960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس