شرح دعای روز نهم ماه رمضان

شرح دعای روز نهم ماه رمضان به گزارش عطر حرم قم استاد حوزه اظهار داشت: رحمت الهی بر همه ی موجودات گسترده است. انسان بعنوان اشرف مخلوقات توجه ویژه ای شده است.


حجت الاسلام والمسلمین هادی عباسی خراسانی، مدرس سطح عالی حوزه علمیه در تشریح دعای روز نهم ماه رمضان، اظهار داشت: در روز نهم این ماه مبارک به خداوند عرضه می‎داریم که ‎‎«اللَّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِیهِ نَصِیبا مِنْ رَحْمَتِکَ الْوَاسِعَةِ، وَ اهْدِنِی فِیهِ لِبَرَاهِینِکَ السَّاطِعَةِ وَ خُذْ بِنَاصِیَتِی إِلَی مَرْضَاتِکَ الْجَامِعَةِ بِمَحَبَّتِکَ یَا أَمَلَ الْمُشْتَاقِینَ؛ یعنی خدایا برای من در این ماه بهره ‏ای از رحمت گسترده‏ ات قرار ده و به جانب دلایل‏ درخشانت راهنمایی کن و به سمت خشنودی فراگیرت متوجه کن، به مهرت ای آرزوی مشتاقان».
وی ادامه داد: پیام این دعا در کسب رحمت واسعه، طلب هدایت و رسیدن به قرآن، امامت و ولایت و رسیدن به رضایت و نفس راضیة مرضیه است. «اللَّهُمَّ اجْعَلْ لِی فِیهِ نَصِیبا مِنْ رَحْمَتِکَ الْوَاسِعَةِ».
نویسنده الهی نامه اظهار داشت: در روز نهم ماه مبارک رمضان، نخستین خواسته انسان روزه دار این است که به رحمت واسعه الهی برسد؛ آفرینش ممکنات همه بر پایه رحمت است و همه مخلوقات ظهور رحمت حق هستند؛ رحمت الهی دو جلوه عام و خاص دارد که به جلوه عام آن رحمت رحمانیه و به جلوه خاص آن رحمت رحیمیه گویند و منظور از رحمت واسعه در این فراز همان رحمت رحمانیه و عام است.
رحمت واسعه همان رحمت رحمانیه است
وی ادامه داد: خداوند به رحمت رحمانیه خویش انواع نعمت ها را بر سفره آفرینش گستراند و همه را با هر مسلک و موقعیتی بر سر این سفره نشاند؛ این رحمت عام نه تنها شامل انسان های صالح و غیرصالح می شود، بلکه همه جنبندگان را هم در برمی گیرد؛ خداوند در سوره مبارکه اعراف، آیه ۱۵۶ می فرماید: «وَرَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ؛ رحمت من هر چیزی را در برمی گیرد» در دعای کمیل هم می خوانیم: «و برحمتک التی وسعت کل شیء؛ و با رحمت تو است که هر چیزی وسعت یافت».
این مدرس سطح عالی حوزه خاطرنشان کرد: گستره رحمت الهی و مهر ربانی بگونه ای است که همه مخلوقات و موجودات را شامل می شود و هر مخلوقی را در راه رشد و تکاملش هدایت می کند؛ در این حوزه به انسان که اشرف مخلوقات است، توجه ویژه ای شده است؛ رحمت و فضل خداوند باری تعالی نسبت به انسان بگونه ای است که دنیا را با همه نعمت هایش برای او آفریده و همه را در راه خدمت به وی به کار گرفته است.
وی افزود: خداوند در قرآن به همین مطلب اشاره فرموده و می فرماید: «أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللهَ سَخَّرَ لَکُم مَا فِی السَّماوَاتِ وَمَا فِی الاَْرْضِ وَأَسْبَغَ عَلَیْکُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً...؛ آیا ندانسته‎اند که خدا آنچه را در آسمان ها و آنچه را در زمین است، مسخّر و رام شما کرده و نعمت های آشکار و نهانش را بر شما فراوان و کامل ارزانی داشته...؛ و هم می فرماید: « وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَی کَثِیر مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلاً؛ و به راستی ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم و آنان را در خشکی و دریا [بر مرکبها] برنشاندیم و از چیزهای پاکیزه به ایشان روزی دادیم و آنها را بر خیلی از آفریده‏های خود برتری آشکار دادیم»، (اسراء/ ۷۰).
عباسی اظهار داشت: خداوند تاج کرامت را در این مهمانی تنها بر سر انسان نهاده است و گویا دیگر مخلوقات تنها خدمتگزاران انسان هستند؛ ابر و باد و مه خورشید و فلک در کارند تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری؛ همان گونه که آفرینش بر مبنای رحمت بوده است، قیامت هم بر مبنای رحمت الهی جلوه گر می شود؛ امام صادق(ع) می فرمایند: زمانی که قیامت می‎رسد، خداوند رحمت خویش را می‎گسترد، بگونه ای که ابلیس هم در رحمت خداوند به طمع می‎افتد. (سفینة البحار، ج ۱، ص ۵۱۷).
وی خاطرنشان کرد: در روایت وارد شده است که خداوند خطاب به حضرت داود(ع) فرمود که چنان که آفتاب بر کسی که در آن نشیند، تنگ نمی‎شود، رحمت من هم بر کسی که در آن داخل شود، تنگ نخواهد شد؛ حسن بصری که ادعای مقدس بودن داشت؛ شعارش این بود که «لَیْسَ الْعَجَبُ مِمَّنْ هَلَکَ کَیْفَ هَلَکَ وَ إِنَّمَا الْعَجَبُ مِمَّنْ نَجَا کَیْفَ نَجَا» یعنی تمامی شگفتی‎ها در این است که کسی که نجات پیدا می‎کند چطور نجات پیدا می‎کند.
این مدرس حوزه اظهار داشت: امام سجاد زین العابدین(ع) این شعار حسن بصری را شنیدند و فرمودند که این جمله غلط است باید این طور گفت، لَیْسَ الْعَجَبُ مِمَّنْ نَجَا وَ إِنَّمَا الْعَجَبُ مِمَّنْ هَلَکَ مَعَ سَعَةِ رَحْمَةِ اللَّه؛ تعجب و شگفتی از این است که با این همه وسایل رحمت که خدا گسترده است چطور کسی هلاک می‎شود. (إعلام الوری بأعلام الهدی، شیخ طبرسی، ۲۶۱، الفصل الرابع فی ذکر بعض مناقبه و فضائله، ص ۲۵).
وجود مقدس پیامبر، از مصادیق رحمت واسعه
وی اظهار داشت: از مصادیق رحمت واسعه الهی، وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) است؛ سراسر عالم آفرینش و جهان هستی جلوه رحمت تکوینی خداوند هستند و کتاب های آسمانی و پیامبران و امامان هم جلوه ای از رحمت تشریعی اوست؛ وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) و قرآن کامل ترین و مظهر تام و حقیقی رحمت الهی هستند، خداوند در قرآن در مورد رحمت بودن پیامبر(ص) می فرماید: «وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَ؛ و تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم»، (انبیا/۱۰۷).
عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: خداوند در آیه ای دیگر در مورد رحمت بودن قرآن می فرماید: «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلاَّ خَسَاراً؛ و ما از قرآن آنچه را برای مؤمنان مایه درمان و رحمت است، نازل می نماییم و ستمکاران را جز خسارت نمی افزاید»، (اسراء/ ۸۲).
وی ادامه داد: ماه رمضان، ماه رحمت است؛ چونکه در این ماه عنایات و نیکی ها شامل حال تمام بندگان می شود، سفره رحمت الهی در این ماه بیشتر از پیش گسترده است و قرآن که مظهر رحمت الهی است در این ماه نازل شده است، انسان روزه دار در این روز از خداوند می خواهد که نصیبی از رحمت واسعه اش داشته باشد که مصداق اتم و اکمل آن وجود مقدس پیامبر(ص) و قرآن کریم است.
این مدرس حوزه اظهار نمود: روزی صحابه دیدند پیامبر(ص) به آسمان نگاه و تبسم کردند، حضرت علی(ع) در بین صحابه بود، از پیامبر(ص) علت تبسمشان را پرسیدند (حضرت خنده شان تبسم بود) حضرت در پاسخ فرمودند: نگاهم به فرشته هایی افتاد که از آسمان به زمین آمدند و برگشتند (ماه رمضان، ماه نزول فرشته هاست)، این فرشته ها موکل بودند تا ثواب نماز نمازگزار را بنویسند؛ اما این نمازگزار مریض شده بود و نمی توانست در مکانی که همیشه نماز می خواند، نماز بخواند، خداوند به فرشته ها امر کرد که تا وقتی آن شخص در بستر بیماری است، برایش ثواب نماز را بنویسند.
نویسنده صدکلمه بیان نمود: در فراز «وَ اهْدِنِی فِیهِ لِبَرَاهِینِکَ السَّاطِعَةِ» که فراز دوم دعاست، از خداوند می خواهیم که ما را به ادله روشن خویش هدایت کند، برهان های ساطع، برهان هایی هستند که خودشان را بیان می کنند و از مصادیق آن قرآن و ائمه معصوم(ع) هستند؛ هدایت همان دست یابی به صراط مستقیم است، «وَ اللَّهُ یَهْدِی مَن یَشَاءُ إِلیَ‏ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیم؛ خداوند هرکه را بخواهد به راه راست هدایت می کند»، (بقره/ ۲۱۳).
وی ادامه داد: با عنایت به آیات و روایات، صراط مستقیم همان عبادت و بندگی خدا از مجرای امامت و ولایت ائمه معصوم(ع) است؛ «وَإِنَّ اللَّهَ رَبِّی وَرَبُّکُمْ فَاعْبُدُوهُ هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیم؛ به درستی که خداوند رب من و شماست پس او را بپرستید که این است صراط مستقیم»، (مریم/ ۳۶)، امام صادق(ع) می فرمایند: «والله نحن الصراط المستقیم؛ به خدا قسم ما خاندان صراط مستقیم هستیم».
عباسی خراسانی خاطرنشان کرد: راه دستیابی به صراط مستقیم، ادله و براهین روشن و نورانی است که مصداق آن قرآن و ائمه(ع) هستند؛ پیامبر(ص) در حدیث ثقلین می فرمایند: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی و اهل بیتی، لن یتفرقا حتی یردا علی الحوض ما ان تمسکتم بهمالن تضلوا ابدا؛ من در میان شما دو چیز گران بها به امانت می گذارم؛ کتاب خدا و اهل بیتم، و آن دو هیچگاه از هم جدا نمی شوند تا اینکه در حوض کوثر بر من وارد شوند، مادامی که به آن دو تمسک جویید هیچگاه تا ابد گمراه نمی شوید».
وی اظهار داشت: در فراز «وَ خُذْ بِنَاصِیَتِی إِلَی مَرْضَاتِکَ الْجَامِعَةِ» می خوانیم که خدایا! پیشانی مرا بگیر و مرا به سمت رضایت جامع و کامل خویش بکشان؛ به عبارتی می خواهیم که ما را به سمت موجبات خوشنودی خویش ببرد، پیشانی نماد سجده و سجده گاه انسان است؛ بنده در حالت سجده خویش را در مقابل پروردگار خویش خوار و ذلیل می بیند و تسلیم محض است، روایت داریم که بهترین حالت انسان در مقابل خداوند، حالت سجده است.
رضایت و خشنودی خدا برترین نعمت است
عباسی خراسانی اظهار نمود: از خدا می خواهیم ما را که تسلیم محض و خوار و زبون او هستیم به سمت خشنودی جامعش هدایت فرماید، منظور از مرضات جامع، خشنودی کاملی است که هیچ ناراحتی و سخطی در آن نباشد؛ برترین نعمتی که خداوند به انسان ارزانی می دارد، خشنودی و رضایت خود او است.
وی ادامه داد: خداوند در سوره مبارکه مائده، آیه ۱۶ می فرماید: «یَهْدِی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَمِ وَ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلیَ النُّورِ بِإِذْنِهِ وَ یَهْدِیهِمْ إِلیَ‏ صرِاطٍ مُّسْتَقِیم؛ خداوند به برکت آن، کسانی را که از خشنودی او پیروی کنند، به راه ‏های سلامت، هدایت می‏ کند و به فرمان خود، از تاریکی‎ها به سمت روشنایی می ‏برد و آنها را به سمت راه راست، رهبری می ‏نماید».
عباسی خراسانی اظهار داشت: طبق این آیه خداوند به کسانی که در راه تحصیل رضایت او گام بردارند، سه نعمت عطا می فرماید؛ نعمت سلامت؛ چه سلامت جسمی و چه روحی، فردی یا اجتماعی و...؛ دوم خارج کردن از ظلمت کفر و گناه و بی دینی و رهنمون شدن به سمت نور ایمان و سوم هدایت آنان به صراط مستقیم.
منبع:

1400/02/03
20:31:07
5.0 / 5
380
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس