بهار مهربانی، نیایش رمضان به قلم سید محمدباقر علم الهدی ۲۵ ؛

گره گشایی از مشكلات مردم نیازمند روح و روانی سالم می باشد

گره گشایی از مشكلات مردم نیازمند روح و روانی سالم می باشد عطر حرم: روح و جسم ارتباط عمیق و تأثیر متقابلی با یکدیگر دارند طوری که بیماری هر یک می تواند سبب بیماری دیگری شود برای همین پیامبراکرم(ص) در ماه رمضان برای شفای همه بیماریهای انسان ها دعا می کنند.خبرگزاری مهر – گروه دین و آئین: یکی از دعاهایی که به خواندن آن پس از هر نماز واجب در ماه مبارک رمضان سفارش شده است، دعایی است که با جمله «اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَی أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ» شروع می شود. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده هر که این دعا را در ماه رمضان پس از هر نماز واجب بخواند، گناهان او تا روز قیامت آمرزیده شود.
این دعا توسط حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر علم الهدی استاد حوزه علمیه تهران شرح داده شده است و امروز در بیست و هفتمین روز از ماه مبارک رمضان با اشاره به فرازی از این دعا که می فرماید «اَللّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ» درباره ضرورت و اهمیت سلامت روح و روان مطالبی تقدیم میهمانان ماه ضیافت الهی می شود:
در فرازی از این دعای شریف که پس از اقامه نماز در ماه مبارک رمضان آمده چنین از خداوند متعال درخواست می نماییم اَللّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ بارالها؛ درمان کن هر بیماری را. از دید دینی اسلام وجود آدمی به دو بعد جسمانی و روانی تقسیم و معرفی می شود. بعد جسمی یا روحی انسان برخواسته از سلامت اجزا و عناصر بدن اوست، سلامت چشم، قلب، اعضا و جوارح انسان هر کدام در شادابی و موفقیت او تأثیر به سزایی دارد.
هر یک از این ابعاد تأثیر متقابلی بر سلامت روان و جسم انسان دارد، بدین سبب وقتی سخن از سلامت جسم به میان می آید سلامت روان نیز مورد توجه قرار می گیرد چونکه مقصود از سلامت روان همان تعادل و انسجام فراگیر در همه ابعاد جسمانی و نفسانی آدمی است که تبلور آن در تعقل، اندیشیدن، اعمال هدفمند و همین طور در رفتارهای فضیلت مدار مانند عدالت، امانت داری، حقیقت جویی، تسلیم شدن در مقابل حق و مبارزه با باطل مشاهده و از انسان سر می زند؛ بدین سبب همه فضائل ذکر شده بستگی به سلامت روان دارد.
بیماری روحی و روانی انسان را از حد و حالت اعتدال خارج می کند که عصبانیت، ظلم و تعدی، خود محوری، سستی، اضطراب، خودخواهی، حیرت، ترس، خود پسندی، حسادت، طمع، کینه و دیگر رذائل اخلاقی همه نشان از بیماریهای روحی و روانی انسان دارد که قرآن کریم ریشه و پایه همه این رذائل را جهالت بیان می کند؛ وقتی انسان گرفتار جهل فزاینده ای شد این جهل خودش را در مدل رفتارهای آدمی بروز و ظهور می دهد.
این فراز از دعا می خواهد به انسان ها یادآوری کند که با وجود سلامت جسمی ممکنست به بیماری روحی و روانی مبتلا باشند هر چند یک رابطه تنگاتنگی میان سلامت روح و جسم وجود دارد همانگونه که پژوهش های علمی نیز نشان داده ریشه و علت خیلی از ناتوانی های جسمی مربوط به نابسامانی های فکری و عاطفی انسان می شود. امروز ثابت شده خیلی از بیمارهای قلبی، گوارشی و … ناشی از دلهره ها و ناراحتی های فکری است. وقتی سخن از سلامت به میان می آید می بینیم که در ادبیات دینی اسلام بیش از اینکه به سلامت جسم بپردازد به سلامت روح پرداخته است برای اینکه بین سلامت جسم و روح یک رابطه تنگاتنگی وجود دارد.
امیرمومنان علی (ع) می فرمایند عملکرد انسان ها از مشکلات مردم کارگشایی و گره گشایی نمی کند مگر آنکه آدمی با یک روح و روان پاک عملی را انجام دهد؛ زمانی که انسان با یک نیت پاک عاشقانه و مشفقانه کاری را انجام می دهد همه رفتارها و عملکرد وی در جهت گره گشایی و خدمت رسانی به مردم انجام می شود.
همچنین در کتاب شریف بحارالانوار از امام صادق (ع) چنین نقل شده که حضرت فرمودند همانگونه که برای جسم شش حالت با عنوان صحت، مرض، حیات، موت، خواب و بیداری وجود دارد برای روح انسان نیز این شش حالت وجود دارد، همین طور فرمودند دانش بیان کننده حیات، جهالت نشانه مرگ، شک و تردید حاکی از بیماری، یقین نشان از سلامت، غفلت بیان کننده خواب و اجتناب از لغزش ها نشانه بیداری انسان است.
این کلام حضرت نشان از آن دارد که روح و جسم ارتباط عمیق و تأثیر متقابلی با یکدیگر دارند طوری که بیماری هر یک می تواند سبب بیماری دیگری شود برای همین زمانی که می فرمایند اَللّهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ مراد همه بیماریهای روحی و جسمی است.
انسانی که گرفتار جهل است در اصل حیاتی نباتی دارد و اگر بخواهد از این نوع حیات بیرون رود باید به دنبال علم و دانش برود پس زمانی که می فرمایند اللهم اشف کل مریض، مقصود آنست که انسان از خداوند هدایت، علم و دانش درخواست کند تا به بواسطه آن علم از جهالت و نادانی نجات یابد؛ بدین سبب زمانی که ابواب علم به روی انسان گشوده می شود آدمی حیات پیدا می کند.
بارالها؛ شک و تردید را از وجود انسان دور کن تا روح او گرفتار دودلی نشود، بارالها؛ یقین و باور را در وجود انسان شکوفا کن تا روح و روان آدمی در کمال سلامت قرار گیرد، بارالها؛ پرده های غفلت را از وجود انسان کنار بزن تا گرفتار غفلت و مبتلا به خواب ماندگی و عقب افتادگی نشود، بارالها؛ هوشیاری را نصیب انسان کن تا همیشه بیدار باشد تا بتواند حقایق و واقعیت ها را آنچنان که هست درک و دریافت کند؛ همه این شش امر ارتباط متقابل با یکدیگر دارند و هر کدام با قسمتی از سلامت روح و روان آدمی مرتبط می باشد.


منبع:

1400/02/20
10:54:23
5.0 / 5
1060
تگهای خبر: اسلام , امام , بیماری , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس