در بستر فضای مجازی و طرح تواصی

پناهیان و سرلك با مبلغان كشور گفت و گو كردند

پناهیان و سرلك با مبلغان كشور گفت و گو كردند عطر حرم: قم نخستین گفت وگوی زنده دو طرفه طرح مجازی زنجیره تواصی با موضوع نحوه صحیح مذاکره و حضور حجت الاسلام سرلک، حجت الاسلام پناهیان و مبلغین سراسر کشور اجرا شد.


حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک در ابتدای این گفت و گو بیان کرد: نکته مهمی که در این عرصه وجود دارد این است که کسی می تواند وارد گفت و گو شود که به فرآیند آن بیشتر از نتیجه اش اعتقاد داشته باشد یا به عبارتی دیگر نوع نگاه بعنوان مخاطب یا گوینده به طرف مقابل باید درگیر کننده باشد.
وی ادامه داد: در این دوره آدم ها پر از بی حوصلگی و احساس بی نیازی نسبت به شنیدن هستند بدین سبب اگر تشویق مخاطب به شنیدن سخنان از نتیجه آن مهمتر است. با توجه به این که خداوند هیچ چیزی رو مثل چیز دیگری نیافریده بدین سبب اختلاف میان تفکرات انسان ها امری طبیعی است حال به هر علت که می خواهد باشد.
حجت الاسلام سرلک افزود: مهم این است که ما مخاطب را به رسمیت بشناسیم و به صحبت های وی نیز گوش دهیم برای اینکه گفت و گو ابزاری است برای از بین بردن ابهامات که طبق گفته امام علی (ع) محل تخم ریزی شیطان ابهام است.
وی با اشاره به این که استثنائاتی نیز وجود دارد بیان کرد: با وجود این که گفت و گو همیشه بهترین راه است گاهی نیز کسانی وجود دارند که اسلحه شان را روبه روی ما مسلح کردند که با این افراد گفت و گو کردن غلط است مانند آمریکا و اسرائیل.
حجت الاسلام سرلک افزود: خیلی ها فکر می کنند باید به هرشکلی که شده طرف مقابل را به نتیجه مدنظرشان برسانند به نحوی روی نتیجه تعصب دارند این مساله سبب می شود که گفت و گو از مسیر درست خود بیرون رود.
وی تصریح کرد: گروهی از فرهنگیان و اهل قلم با امام خمینی (ره) ملاقات داشتند و روی پلاکارد نوشته بودند "اگر امام فرمان دهد قلم ها رو مسلسل می کنیم" امام با دیدن این نوشته گفتند کاش روزی برسد که بتوانیم مسلسل ها را قلم نماییم یعنی با گفت و گو مشکلات و ابهامات را برطرف نماییم.
در ادامه این گفت و گو حجت الاسلام سرلک به پاسخ به سوالات کاربران پرداخته و در جواب یکی از آنها در خصوص این که خط مشی اصلی در گفت و گو باید چه نکاتی باشد اظهار نمود: داشتن سه خاصیت در مذاکرات بسیار مهمست که نخستین آن سواد است؛ کسی که وارد گفت وگویی می شود باید هوشمند و باسواد وارد شود اینطور حتی اگر به نتیجه مدنظرش هم نرسد حریف قدری برای گفت و گو شمرده می شود که این خود موفقیت است.
وی در بیان نکات بعدی اظهار داشت: نکته بعدی در مذاکرات ادب و اخلاق است که در همه موارد مورد تاکید است و نکته بسیار مهم بعدی انصاف است؛ بعنوان مثال درست است که حرمله تیرش را بجای نادرستی پرتاب کرد و کار نابخشودنی انجام داد اما این که بگوییم تیراندازی بدی بوده بی انصافی بشمار می رود.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین پناهیان نیز در ارتباط با نحوه صحیح تعامل و گفت و گو بیان کرد: مدتی بعد از انقلاب شاید کمتر از سی سال عده ای درصدد جای انداختن این مساله بودند که به انتخابات بعنوان حق نگاه کنید، طبیعتا به دنبال این بودند که انتخابات را به شکل غرب در بیارن برای اینکه در غرب خیلی از مسائل سیاسی بعنوان حق بیان می شود.
وی ادامه داد: آزادی در غرب حق است، در اسلام تکلیف برای اینکه در صورتیکه بعنوان حق تلقی شود فرد می تواند بگوید نمی خواهم از حق خودم بهره ببرم. کاری که باید در این برهه صورت گیرد این است که آموزه های دینی را درباره انتخابات بیان نماییم.
حجت الاسلام پناهیان افزود: یعنی بگوییم انتخابات کاری دینی است اما اختصاص به دینداری ندارد و همه افراد عاقل باید در آن شرکت نمایند یعنی به عبارتی باید آنرا بعنوان امری عقلانی جا انداخته و واقع گرایانه به آن نگاه نماییم.
وی افزود: باید ابعاد مختلف کارهای سیاسی و احتماعی رو از نظر دینی بیان نماییم و نباید دین و سیاست را از یکدیگر جدا نماییم که متأسفانه در موضوع حوزه علمیه نقشی که باید ایفا می کرده نکرده است در صورتیکه این کار توهین به دین شمرده می شود یعنی دین را آنقدر بزرگ ندانستیم که پاسخگوی نیازهای ما باشد.
حجت الاسلام پناهیان با اعلان اینکه الگوی ما در این راه باید حضرت زهرا (س) در ماجرای فدک باشد اشاره کرد: باید دقت کنیم که جرم درست انتخاب نکردن از غارتگری بیت المال سنگین تر است برای اینکه با انتخاب غلط در اصل غارتگران افزایش می یایند. انتخابات تجلی این جمله است که "هر جوری باشید همانجور سرپرستی انتخاب می کنید" یعنی ما پای صندوق رأی نشان می دهیم کی هستیم.
حجت الاسلام پناهیان سپس در تأیید نظر یکی از کاربران که موضوع پاسخ به شبهات را ناکافی و گاهی جهت پرت کردن حواس جامعه دانست اظهار داشت: اگر ما دین را از اساس درست توضیح دهیم اصلا شبهات شکل نمی گیرد و آن هایی که پیش آمده خود به خود از بین می رود؛ برخی شبهات فقط وقت گیرنده و بازدارنده از جریان اصلی است در صورتیکه باید دانست مشکل اصلی در تبیین دین است.
کاربر دیگری بیان کرد برخی افراد دین را قبول دارند اما به اصل انتخابات ایراد می گیرند و برخی هم که اصلا دین را قبول ندارند به اینطور افراد که نمی توان گفت انتخابات تکلیف است باید چه گفت؟
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در پاسخ به این پرسش توضیح داد: تلقی عمومی از دین صحیح نیست و ما بمحض این که از دین صحبت می نماییم احساس زور گفتن به افراد دست می دهد بدین سبب باید ابتدا موضوعات را از حیث اخلاقی جا بیندازیم یعنی دین را بطور کامل در همه موارد مساوی با عقل قرار دهیم.
وی افزود: نگرانی که وجود دارد این است یک عده گزاره "انتخابات یک تکلیف دینی است" را پخش کنند و این مورد تمسخر و اعتراض برخی مخالفان دین قرار گیرد در صورتیکه باید این گزاره از حیث عقلانی پخش کرد و گفته شود که شرکت در انتخابات کاری عقلانی است برای اینکه هیچ وقت گفته نشده که کار عقلانی کسی را بدبخت کرده است. حجت الاسلام پناهیان همین طور ابراز کرد: اگر کسی در حوزه پزشکی تشخیص اشتباه دهد آنرا به پای علم پزشکی نمی نویسند اما بحث دین که می شود اشتباه فرد را پای دین می نویسند از طرفی دیگر اگر کسی عاقل بودنش را به مردم نشان دهد مردم حرفش را قبول می کنند بدین سبب ما باید عقلانیت انتخابات و دین را بیان نماییم.
کاربر دیگری سوال کرد چگونه با کسی که اهل جدل است وارد بحث شویم که حجت الاسلام سرلک در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: گفت و گو با فردی که فقط حرف خودش را تکرار می کند و بدون گوش دادن فقط پاسخ آماده می کند بی فایده است بطوریکه در روایات ما آمده جدال را باید ترک کرد.
کاربری در ارتباط با جایگاه رأی اکثریت در نظام اسلامی و تقابل آن با رأی شورای نگهبان سوال کرد که حجت الاسلام پناهیان در پاسخ به وی بیان کرد: نظام اسلامی ممکنست به احکامی برسد که با تصورعمومی مردم در تقابل باشد اما در دراز مدت، وظیفه اش ایستادن مقابل مردم نیست بلکه باید منشأ هدایت افکار عمومی را پیدا کند پس بطور کلی نظام در مقابل رأی اکثریت نمی ایستد.
کاربر دیگری با اشاره به این که درجریان انتخابات جهت گیری سلبریتی ها به افکار مردم جهت می دهد پرسید که چگونه باید مردم را اغنا کرد که به این جهت گیری ها اعتماد نکنند و حجت الاسلام پناهیان پاسخ داد: در اینجا باید به مردم گفت آیا زمانی که فرزند شما نیاز به عمل داشته باشد از سلبریتی ها در مورد متخصصان و انتخاب آنها سوال می کنید یا افراد باخبر و پزشکان مرتبط؟ این بحث نیز همینگونه است نباید به نظر افراد ناآگاه توجه کرد.
در آخر گفت و گو حجت الاسلام سرلک تاکید کرد: در این دوران نباید جو زده باشیم، باید منطق انتخابات را تحکیم نماییم و در نظر داشته باشیم کاری که از منبر و گفت وگوی سالم برمی آید از هیچ چیز دیگر بر نمی آید؛ توجه داشته باشیم که فوتبالیستی که گل می زند ماندگار در زمین نیست بلکه بازیکنی ماندگار است که فارغ از نتیجه منطقی بازی می کند.
منبع:

1400/02/27
22:13:32
5.0 / 5
1140
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس