دهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

ابلاغ نسخه نهایی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نزدیك است

ابلاغ نسخه نهایی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نزدیك است به گزارش عطر حرم عضو هیات علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران اظهار داشت: نسخه نهایی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بعد از تأیید مقام معظم رهبری به همه ی دستگاهها در قوای سه گانه ابلاغ می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، دکتر سیداحمد غفاری قره باغ امروز در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله ای تحت عنوان تبیین معنویت اسلامی معطوف به مبانی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارائه کرد.
وی که مقاله خودرا در سالن شماره دو کنفرانس ارائه کرد، اظهار داشت: در این میان، سیاست گذاری مصوب در مرکز الگو بر آنست که مطالبی بنیادین همچون معنویت، ضرورتی است که باید در همه ی سطوح و ابعاد سند اشراب شود و حالت انضمامی نیابد. این نوشتار بر آنست که با روش تحلیلی، به بررسی جایگاه معنویت اسلامی در این سند بپردازد و برای این منظور، با تمرکز بر بخش مبانی پیشرفت، به تبیین مؤلفه های معنوی اشراب شده به این بخش پرداخته است. در پی این تحقیق، این نتایج به دست آمده است که مؤلفه ی بنیادین معنویت اسلامی که عبارت از توحید محوری در ابعاد مختلف است، در بخش مبانی خداشناسی مورد توجه قرار گرفته است. همین طور مؤلفه های بنیادین معنوی همچون تطابق عوالم، آیت بودن جهان و نقش محوری سنت های الهی در ربوبیت جهان، در تدوین مبانی جهان شناختی مورد التفات قرار گرفته اند. از منظر سوم، ابعاد بنیادین انسان شناختی معنویت اسلامی همچون خلیفه اللهی انسان و محوریت اختیار در فضایل معنوی، در تدوین مبانی انسان شناختی موثر بوده است.
غفاری اظهار داشت: نسخه نهایی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بعد از تأیید مقام معظم رهبری به همه ی دستگاهها در قوای سه گانه ابلاغ می شود.
عضو هیات علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران اضافه کرد: این سند فاخر مشتمل بر بخش هایی همچون مبانی، آرمان ها، رسالت، افق و تدابیر است که سالیانی را توسط کارگروه های اندیشه ورز در مرکز الگو مورد تحقیق نقادانه قرار گرفته و در حال نهایی شدن است.
وی متذکر شد: برخی اندیشکده ها در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، در جایگاه تدوین کننده ی مبانی این سند بوده اند و برخی دیگر همچون اندیشکده ی معنویت و علم در جایگاه ارکان قرار گرفته اند، بدین معنا که مطالبی همچون معنویت لازم است که در همه ی سطوح و ابعاد سند اشراب شود و حالت انضمامی به خود نیابد. این رویکرد برخاسته از اندیشه ی متعالی اسلام است که معنویت را برخلاف نگرش های انحرافی در سایر ادیان، مختص به زمان و مکان و زاویه ای خاص از زندگی ندانسته و آنرا به مثابه ی حقیقتی جاری در سراسر هستی و زندگی موجودات و به خصوص انسان می داند. بر این اساس، این نوشتار بر آنست که با روش تحلیلی، به بررسی جایگاه معنویت اسلامی در این سند بپردازد و برای ایجاد تمحّض در پژوهش، فقط به بخش مبانی سند الگو متمرکز می شود تا چگونگی اشراب معنویت را در این بخش اساسی و بنیادی مورد بررسی قرار دهد.
غفاری متذکر شد: هدف گذاری و توقع مرکز الگو از اندیشکده های ارکان همچون کارگروه اندیشه ورز معنویت، آن بوده است که با نظارت پژوهشی بر تدوین سند الگو، بر اشراب معنویت در روح این سند نظارت کرده و از انضمامی شدن معنویت نسبت به مقولاتی همچون سیاست و فرهنگ و اقتصاد پرهیز کند. بررسی بخش مبانی سند الگو که موضوع این نوشتار بوده است، این نتیجه را به دست داد که مؤلفه های بنیادین و محوری معنویت اسلامی، در بخش مبانی سند کاملا مشهود بوده و اشراب شده است.
عضو هیات علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران اضافه کرد: تفصیل این نتیجه بدین بیان است که مؤلفه ی بنیادین معنویت اسلامی که عبارت از توحید محوری در ابعاد مختلف است، در بخش مبانی خداشناسی مورد توجه قرار گرفته است؛ همچنین، مؤلفه های بنیادین معنوی همچون تطابق عوالم، آیت بودن جهان و نقش محوری سنّت های الهی در ربوبیّت جهان، در تدوین مبانی جهان شناختی مورد التفات قرار گرفته اند. از منظر سوم، ابعاد بنیادین انسان شناختی معنویت اسلامی همچون خلیفه اللهی انسان و محوریت اختیار در فضایل معنوی، در تدوین مبانی انسان شناختی ستاندن شده اند.
منبع:

1400/02/30
13:01:25
5.0 / 5
829
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس