فصلنامه الدراسات الادبیه منتشر گردید

فصلنامه الدراسات الادبیه منتشر گردید به گزارش عطر حرم اولین شماره از دوره جدید، فصلنامه ˮالدراسات الادبیّهˮ با مبحث «تصوف و عرفان در ادبیات فارسی و عرب» با همکاری دانشگاه لبنان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان منتشر گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، انتشار مجله الدراسات الادبیه، از سال ۱۳۳۹ از جانب مرکز زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لبنان آغاز گردید و تلاش داشت تا حدود زیادی خلأ موجود در مطالعات ادبیات تطبیقی فارسی و عربی را پر کند و پیوند تاریخی میان دو فرهنگ ایران و عرب را بار دیگر برقرار کند، فرهنگی که قرن ها در تثبیت ارکان تمدن اسلامی نقش ایفا نموده و امتزاج این دو فرهنگ و ارتباط شان با یکدیگر توانست جریان تازه ای در عرصه پژوهش و مطالعات به راه بیاندازد.
انتشار این مجله در دوران جنگ داخلی لبنان متوقف و بار دیگر بعد از تقویت رابطه همکاری میان ایران و لبنان، در سال تحصیلی ۱۳۷۵-۷۶ منتشر شد و سپس در سال ۱۳۹۵ به علت شرایط ناخواسته بار دیگر انتشار آن متوقف گردید.
و الان این مجله بار دیگر وارد عرصه فرهنگ می شود تا بعنوان منبعی ادبی و فکری برای پژوهشگران و بخصوص متخصصان مطالعات ادبی و تطبیقی میان این دو زبان جای خویش را باز کند.
کمیته های فصلنامه از سه گروه تشکیل شده است. گروه شورای مشورتی مجله که شامل اساتید: دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر علی حجازی، دکتر انسیه خزعلی، دکتر مها خیربیگ، دکتر مهدی محقق، دکتر حبیب فیاض، دکتر محمد خاقانی، دکتر. یوسف بکار، دکتر احمد رباح، دکتر عیسی عاکوب، دکتر علی زیتون، دکتر فردوس موسی، دکتر فرید قطاط، دکتر عباس خامه یار، شورای علمی شامل اساتید: دکتر دلال عباس (سردبیر مجله)، دکتر شیرین عبدالنعیم، دکتر بتول مشکین فام، دکتر محمد خاقانی، دکتر علی اصغر قهرمانی، دکتر عیسی عاکوب، دکتر احسان اللواتی، دکتر فردوس موسی
و شورای تحریریه شامل دکتر علی قصیر (مدیر گروه)، دکتر حسن ادیب سلیمان، دکتر طونی الحاج، دکتر علی نورالدین، ​​خانم مریم میرزاده و خانم هدی فقیه.
در این شماره مجموعه مقالاتی از پژوهشگران کشورمان و دیگر کشورهای عربی با محوریت عرفان و تصوف در ادبیات فارسی و عرب را به دو هر دو زبان میتوان مشاهده نمود. همینطور آلبومی از تصاویر مراسم روز افتتاحیه باز نشر این مجله که در نشست گرامیداشت روز سعدی که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان برگزار شد، زینت بخش این مجله می باشد.
در آینده ای نزدیک، پایگاه رسمی این مجله راه اندازی خواهد شد تا پذیرای مقالات و پیشنهادات اساتید و مخاطبان گرامی باشد و بتوان ارتباط مستمر و سازنده ای با آنها برقرار نمود.
منبع:

1400/03/19
11:49:38
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس