رئیس دفتر تبلیغات اسلامی:

اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه مستقر می شود

اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه مستقر می شود به گزارش عطر حرم قم رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با ضروری خواندن حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق های رای در انتخابات پیش رو اظهار داشت:  اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه و اعمال حاکمیت مردمی برقرار و مستقر می شود.


حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی در جلسه شورای مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن تبریک ایام دهه کرامت، مباحثی از تاریخ اندیشه سیاسی تشیع را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: اندیشه سیاسی شیعه سه مقطع اصلی دارد که شامل زمان حضور امامان معصوم(ع)، زمان غیبت تا حدودا دوران مشروطیت و زمان مواجهه علما و جامعه ما با مدرنیته و دوران پس از مشروطیت تا حال حاضر است.
وی افزود: هر کدام از سه مقطع تاریخی اندیشه سیاسی شیعه، مبانی و رهاوردهای اندیشه ای خاص خویش را داشته است، اما در دوران معاصر که از آغاز مشروطیت شروع شده و تا زمان کنونی هم تداوم می یابد، فکر سیاسی شیعی و علمای ما، رهاوردها و دستاوردهای خاصی را رقم زده است.
وی ضمن اشاره به این که امروز شاهد ابداع ها و نوآوری هایی در فقه سیاسی و اندیشه سیاسی شیعه هستیم بیان داشت: این نوآوری ها با مرحوم آخوند خراسانی و میرزای نائینی شروع شده و با حضرت امام (ره) اوج و بلوغ پیدا می کند، در واقع ایده جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی، اوج تئوریک و نظری دستاورد معاصر فقه سیاسی شیعه به حساب می آید.
وی افزود: اگر امروز بخواهیم در دنیای فکر و اندیشه سیاسی یک نظریه متعارف، قابل رقابت و عرضه در بازار اندیشه داشته باشیم همین تز مردم سالاری دینی است که در قانون اساسی متبلور شده و میان مرجعیت دین و به رسمیت شناختن حاکمیت مردم در شوون خود نوعی تفاهم و همراهی بوجود آورده است.
واعظی همینطور مردم سالاری دینی را ایده ای بدیع و تجربه ای نو در تاریخ اندیشه ها دانست و خاطرنشان کرد: این ایده از این جهت بدیع است که بین دو گونه مرجعیت، یعنی مرجعیت دین در شوون اجتماعی و به رسمیت شناختن حاکمیت مردم به شوون شان جمع صورت داده است.
وی شکل گیری مردم سالاری دینی را یکی از دستاوردهای بزرگ نظری و عملی حضرت امام معرفی نمود و اظهار داشت: امام راحل در بین فقهای شیعه تنها فقیهی بود که توانست یک ایده را در مقام ایده پردازی و در مقام عمل به شایستگی پیاده سازی و اجرا نماید و نظامی را بر مبنای یک الگوی دینی ریشه دار و قویم پایه ریزی کنند.
وی افزود: تعبیر دقیق مردم سالاری دینی اولین بار اینطور که بنده در ذهن دارم، از جانب رهبر معظم انقلاب در یکی از خطبه های نماز جمعه تهران در سال ۶۴ مورد استفاده قرار گرفته است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه سخنان خود، بیانات تاریخی رهبر انقلاب در سالروز ارتحال امام را یاد شده قرار داد و خاطرنشان کرد: تاکید اصلی ایشان در این فرمایش ها، مبحث مردم سالاری دینی بود.
وی با اشاره به اینکه مردم سالاری دینی دستاورد نظری و عملی جامعه شیعه، فقها و مصلحان اجتماعی ما است، بر ضرورت حفظ و صیانت از این دستاورد عظیم تصریح کرد و اظهار داشت: برای صیانت از این دستاورد سه رکن حاکمیت، مردم و فعالان سیاسی و احزاب سهیم و نقش آفرین هستند.
واعظی به تبیین وظایف حاکمیت در جهت حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی پرداخت و ضمن اشاره به تاکید رهبر انقلاب در جهت لزوم حفظ این دستاورد بزرگ بیان نمود: جمهوریت در جمهوری اسلامی هدیه حضرت امام(ره) به ملت است و امام با آن کاریزما و نفوذ مردمی که داشت هر مدل حکومتی را که پیشنهاد می کرد، مردم هم تابع آن می شدند، اما ایشان به مردم اعتماد کردند و مدلی از حکومت را تاسیس نکردند که مردم در آن نقشی نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه رهبری در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب و انتخابات از مدافعان جدی مشارکت حداکثری بوده و هستند اضافه کرد: وظیفه حاکمیت در برابر حفظ مردم سالاری دینی، میدان دادن به مشارکت حداکثری و حضور مردم در صحنه است ازاین رو به تبعیت از رهبری بر تمامی نهادهای سیاسی و نهادهای دخیل در فرآیند برگزاری انتخابات فرض است که اسباب مشارکت حداکثری را فراهم آورند و سهم و نقش خود در صیانت از مردم سالاری دینی را به بهترین شکل ادا کنند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی به تشریح وظایف مردم در برابر حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی پرداخت و رکن دوم در حفظ این دستاورد بزرگ را مردم خواند و اضافه کرد: قهرمان اصلی صحنه های درخشش و پیروزی نظام اسلامی مردم بوده اند.
وی تصریح کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بقای آن مرهون قهرمانی، در صحنه بودن و جان فشانی مردم است، آن زمانی که همه دنیا برای شکست این ملت و انقلاب اسلامی، در جنگ تحمیلی بسیج شده بودند، اگر مردم به صحنه نمی آمدند و جوانان و نوجوانان خویش را به جبهه های حق ضد باطل اعزام نمی کردند، در جنگ به پیروزی نمی رسیدیم.
وی توطئه های جهان استکبار برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و فروپاشی اقتصادی در کشور از راه فشار حداکثری و هدف گذاری برای ناراضی کردن مردم و به خیابان کشاندن آنها را مورد توجه قرار داد و افزود: اگر مردم در مقابل فشارهای حداکثری و تحریم های ظالمانه دنیای استکبار مقاومت نمی کردند و نجابت به خرج نمی دادند، تاب آوری نظام اسلامی در مقابل فشار حداکثری اتفاق نمی افتاد.
واعظی با تکیه بر ضرورت حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق های رای در انتخابات پیش رو اظهار داشت: امروز مردم باید از مردم سالاری دینی حمایت و صیانت کنند و بدانند با آمدن پای صندوق های رای می توانند این وظیفه الهی خویش را به درستی انجام دهند، چونکه اصل و اساس مردم سالاری دینی با حضور مردم در صحنه و اعمال حاکمیت از جانب مردم برقرار و مستقر می شود.
وی رکن سوم در صیانت از مردم سالاری دینی را عملکرد صحیح فعالان سیاسی و احزاب دانست و خاطرنشان کرد: احزاب و فعالان سیاسی باید به مردم سالاری دینی درست عمل کنند و به قواعد و مبانی آن وفادار باشند، البته این را هم باید دانست که وفاداری به مردم سالاری دینی به این نیست که گفته شود اگر من پیروز شدم انتخابات و رای چیز خوبی است و اگر من شکست خوردم یا نشانه ها دال بر شکست بود با انتخابات و صندوق ها قهر کنم، چونکه دموکراسی در ذات خودش با شکست و پیروزی در هم آمیخته است.
واعظی خاطرنشان کرد: قهر کردن و رها کردن اقتضائات مردم سالاری دینی به بهانه شکست در انتخابات یا بیم شکست در این حوزه بدون شک به منزله تضعیف این دستاورد بزرگ است، ازاین رو اگر کسی رنجیده خاطر شده یا توقع هایی دارد، دلیل نمی گردد که اصل مردم سالاری دینی را مخدوش سازد.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه امروز شکست ترامپ و پیروزی های محور مقاومت، فرصت های طلایی را برای بالندگی نظام اسلامی فراهم نموده است، اظهار داشت: امروز خیلی از کشورهایی که به پشتوانه ترامپ با ما خصومت می ورزیدند، نرمش هایی از خود برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نشان می دهند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی ضمن اشاره به این که تاب آوری و مقاومت ملت ایران در مقابل فشار حداکثری یک سکوی پرش به سمت رشد و تعالی جامعه است، خطاب به ملت ایران اظهار داشت: امیدواریم مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق های رای، با ناامید کردن دشمنان، این پیام را به همه جهان بدهند که امروز شرایط برای ترقی، همدلی و پیشرفت این کشور مهیا است.
او در آخر ضمن اشاره به این که نگاه های جناحی، تنگ نظرانه، حزبی و نادیده گرفتن قابلیت ها و ظرفیت های رشد و ترقی ملت مانع پیشرفت است خاطرنشان کرد: امیدواریم یک انتخابات آرام و متین با حضور حداکثری داشته باشیم که پشتوانه پیشرفت نظام و حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی تامین گردد. و با انتخاباتی پرشور دولتی روی کار بیاید که بتواند بین تمام نیروهای خدوم و متعهد درون جامعه اجماع ایجاد نماید.
منبع:

1400/03/26
09:51:43
5.0 / 5
548
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس