وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

استان سمنان پیشگام فاخر دین و عرفان است

استان سمنان پیشگام فاخر دین و عرفان است به گزارش عطر حرم وزیر ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سمنان پیشگام مفاخر دین و عرفان است، اظهار داشت: باید مفاخر این استان مانند آیت الله العظمی شاهرودی بیشتر از پیش به جوانان شناسانده شوند.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، سید عباس صالحی بامداد پنجشنبه در دیدار با آیت الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان سمنان به میزبانی دفتر وی، در بدو سفر یک روزه به استان سمنان ضمن اشاره به مفاخر و جایگاه استان در زمینه عرفان و تدین، اظهار داشت: استان سمنان پیشگام مفاخر است.
وی با اشاره به اینکه استان سمنان زادگاه خیلی از علما و فقها و مفاخر مذهبی، عرفانی و… است، اضافه کرد: باید قدردان این مفاخر پرارزش بود و به آنها توجه داشت.
عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: باید مفاخر این استان مانند آیت الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی بیشتر از پیش به جوانان شناسانده شوند.
صالحی با اشاره به اینکه استان سمنان در روزهای دفاع مقدس نسبت به جمعیت، سهم شهدای قابل توجهی در دفاع مقدس داشت، بیان نمود: نسبت شهدای استان سمنان، ۱.۷ دهم میانگین کشوری است و از لحاظ جمعیت تعداد بسیار بالایی است.
وی با اشاره به اینکه بعد از استانهای اصفهان و قم، استان سمنان سومین استانی در کشور است که نسبت به جمعیت، شهید بسیاری تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است، اضافه کرد: سهم جهاد سازندگی در دفاع مقدس، این سنگرسازان بی سنگر، بسیار تاثیر گذار بود.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه استان سمنان در فعالیت ها و عملیات جهاد سازندگی، نقش قابل توجهی را ایفا کرد و سهم استان هم بسیار زیاد است، اظهار داشت: میانگین شهدای استان در شهدای جهادی، سه برابر میانگین کشوری است.
صالحی در دیگر بخش سخنان خود بیان نمود: در سال ۹۹، کل کشور درگیر کرونا بود و همه حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مارا تحت تاثیر قرار داد، اما جریان های فرهنگ کشور تداوم داشت.
وی اضافه کرد: در حوزه فرهنگی حدود ۶۵۰ فعالیت فرهنگی در استان سمنان در طول مدت انتشار کرونا همچون محافل شعر و داستان، محافل فرهنگی، فعالیتهای قرآنی (محافل و نشست و کارگاه های قرانی)، محافل در ارتباط با حوزه های عفاف و حجاب و … به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
وزیر ارشاد کابینه دوازدهم اظهار داشت: در حوزه زیر ساختی، طی یک سال گذشته به اهتمام استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، وقفه ای که در مورد تالار مرکزی سمنان بود برطرف و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای آن تخصیص یافت و عملیات اجرایی راه اندازی آن آغاز شد و مجتمع شاهرود هم با تخصیص اعتبار کلنگ زنی شد.
صاحلی بیان نمود: در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ دو اتفاق میمون و مبارک رخ داد، شهرهای خلاق یکی از این مباحث است که در چارچوب اجرای آن، در حوزه های فرهنگ و رسانه و… مزیت های تاریخی هر شهر معرفی می شود.
وی اضافه کرد: هر شهری علاوه بر این که سوغات مادی متفاوتی دارد، سوغات های نرم افزاری و رسانه ای متفاوتی هم دارد که این مهم، یعنی شهر خلاق، برای شهرها بسیار مفید بوده و میتوان شهرهایی که در یک بخش مشترک هستند را در چارچوب یک شبکه با هم ارتباط دهیم و شبکه خلاق عکس، نقاشی، رسانه و… را در مجموعه ای از شهرها شکل دهیم ولذا سمنان هم در این رقابت و در حوزه صنایع دستی یکی از شهرهای خلاق شناخته شد.
وزیر ارشاد با اشاره به اینکه آیت الله العظمی شاهرودی شخصیت شناخته شده کل جهان اسلام و تشیع هستند و جامعه فکری و مذهبی شیعه به ایشان افتخار می کنند، اظهار داشت: در دهه های مختلف فرصت خوبی برای معرفی ایشان به دست نیامده، از سال قبل این مهم در دستور کار قرار گرفت و با اهتمام دبیرخانه علمی و اجرایی، امروز شاهد نقطه افتتاح و شروع این کنگره ملی هستیم.
صالحی بیان داشت: بالغ بر ۵۵ کتاب در این عرصه به ثمر می نشیند که امری پرارزش است.
وی تصریح کرد: آیت الله العظمی شاهرودی ابعاد شخصیتی فراوانی دارد که علاوه بر علما و روحانیون، برای مردم هم آموزنده است و راهنمای آنان در زندگی عادی و ارتباط با دیگران خواهد بود.


منبع:

1400/04/18
14:06:33
5.0 / 5
281
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , جشن , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس