سه شنبه های تكریم امسال با محور مادران شهدا، مادران نخبه مسجدی و كانونی

سه شنبه های تكریم امسال با محور مادران شهدا، مادران نخبه مسجدی و كانونی حجت الاسلام و المسلمین ارزانی، از شروع بر گزاری طرح ملی سه شنبه های تکریم تا قبل از محرم سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: امسال این طرح با محور مادران شهدا، مادران نخبه مسجدی و بانوانی که علاوه بر جایگاه مادری بعنوان مدیران مسئول کانون های مساجد نیز فعالیت دارند، انجام می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست مجازی ۵۵ کانون فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور که حائز دریافت مجوز رواق شدند با حضور حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری و «مرتضی طاهریان» معاون ساماندهی و شبکه سازی این ستاد انجام شد.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در این جلسه طی سخنانی با اشاره به روز ۲۵ ذی القعده (روز دحوالارض) اظهار نمود: خداوند درباره این روز در قرآن کریم می فرماید: «وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا» (و بعد از آن زمین را با غلتانیدن گسترد). این روز، روز شروع پیدایش زمین است و علاوه بر قرآن در روایات ما نیز اشاره به این روز شده و همچون علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار به تعدادی از این روایات اشاره نموده است.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: دین اسلام در حدود ۱۴۰۰ سال قبل به جایگاه زمین و گسترش آن و همین طور اتفاقاتی که برای زمین افتاده است اشاره دارد و این در حالیست که تعدادی از ادیان با علم تعارض دارند، اما دین ما نه فقط در تعارض و تضاد با علم نیست که مبانی باارزش علمی را تایید کرده و به علم آموزی، آموزش، توانمندسازی، مهارت افزایی و بصیرت بسیار سفارش و تاکید می کند و این از ارزش های زیبایی است که در دین مبین اسلام وجود دارد؛ رسول گرامی اسلام فرمود: « اُطلُبوا العِلمَ ولَو بِالصِّینِ» (دانش را فرا گیرید، گرچه درچین باشد). طبیعتا آن علم که حضرت رسول اشاره داشتند علم دین نبوده است بلکه فناوری کاغذ بوده چونکه در آن زمان فناوری پاپیروس در چین وجود داشت در نتیجه پیامبر(ص) سفارش می کند که اگر علم در چین هست بروید و آن بصیرت و دانش را فرابگیرید.

وی اظهار داشت: این مساله از موارد مهمی است که در مبانی دینی ما وجود دارد؛ بحث دحوالارض همچون مباحثی است که تلفیق علم و دین را در اسلام به وجود می آورد و ادعیه و روزه داری که از طرف پیامبر اکرم(ص) برای این روز سفارش شده است، حکایت از این مساله دارد. اگر با مساله علمی مثل دحوالارض ارتباط دینی برقرار می نماییم، این ارتباط با دنیایی غیر از این دنیا و با دنیای وحیانی است و اساسا رابطه میان علم و دین در اسلام مساله قابل توجهی است.

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به این که از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری کشور تعداد ۲۰ هزار کانون ثبت شده اند، خطاب به مدیران ۵۵ کانون منتخب که بصورت مجازی در این نشست حضور داشتند، اظهار نمود: شما با کارهایی که داشتید توانستید در یک یا چند عرصه موثر و نقش آفرین باشید.

رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: چند نکته را در این مجال اشاره می کنم، نکته اول این که امسال سه خاصیت خاص داریم، نخست استقرار دولت جدید که به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دولت جوان و انقلابی است که انشاء الله این دولت مستقر شده و طبیعتا استقرار دولت، آینده ویژه و روشنی را برای ما ترسیم می کند؛ آینده روشنی که با گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی و از این پس با همراهی شما انشالله محقق می شود.
وی اظهار داشت: نکته دوم در این بحث، تدوین برنامه پنج ساله هفتم است که در این راستا در سطح ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز کارگروهی مشخص شدند و ما در این حوزه از نظرات شما نیز استفاده می نماییم تا بتوانیم گام های استوار برداریم؛ همین طور خاصیت دیگر امسال شروع گام دوم انقلاب است، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) افق ۱۴۴۰ را مشخص کردند که افق روشنی بوده و برنامه ها کاملا در این افق دیده شده است، این بیانیه و چشم انداز آن به همه دستگاهها ابلاغ گردید. امروز وظیفه ما نیز آنست که در عرصه خودمان در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و افق ۱۴۴۰ گام برداریم.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی با اشاره اقدامات سه سال اخیر در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و رویداد ملی فهما اظهار داشت: در سال اول نیاز به شناسایی دقیق کانون ها داشتیم، این که کجا هستیم و به کدام سمت می خواهیم هدف گذاری و حرکت نماییم. مساله ظرفیت شناسی و این که برای چه گروه هایی از حیث سنی و جنسیت می خواهیم کار انجام دهیم و این مساله مهمی بود که مد نظر قرار گرفت که در این راستا سامانه بچه های مسجد افتتاح شد و الان اگر نگوییم نخستین سامانه حرفه ای در کشور هستیم اما اساسا جزو سه سامانه برتر در سطح کشور در این حوزه هستیم که در زمینه فرهنگ و هنر توانسته وضعیت موجود را به خوبی رصد کند.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: سلسله کارهای ستاد در سال دوم معطوف به شبکه سازی و التزام بخشی بود و مدلی که در این حوزه طراحی شد شامل سه شبستان و ۱۲ رواق بود که در سال دوم سمت شبکه سازی و التزام بخشی رفتیم که شما ۵۵ مدیر منتخب کانون که در این نشست حضور دارید بعنوان رتبه های برتر در آن رواق ها شناخته شدید.
وی اشاره کرد: اما سال سوم که امسال است متمرکز بر بحث توانمندسازی هستیم، چنانچه که اسلام با علم آموزی و مهارت افزایی در تعارض نیست و مدافع اصلی آنست. همه ما نیازمند به این مساله هستیم و امیدواریم که امسال در سطح کانون ها به این عرصه وارد شویم و شعاری که در این راستا انتخاب نموده ایم ۴۰ هزار سرمایه انسانی است که شامل ۲۰ هزار مسئول کانون و ۲۰ هزار اعضای کانون می شود که امید داریم به این مهم دست یابیم تا این سرمایه انسانی بتوانند در عرصه های تخصصی دوازده گانه آموزش ومهارت های لازم را کسب کرده و مدیران موفق مسجدی در این حوزه شناسایی شوند.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی اظهار داشت: به جهت اینکه بخواهیم دولت جوان انقلابی در جایگاه خودش باشد نیاز به مدیران و مردمی هستیم که خود انقلابی، متعهد و کاربلد هستند و طبیعتا بهترین فضا برای تحقق این عرصه مسجد است.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: سه درخواست از مدیران و اعضای کانون ها دارم، نخست آنکه در امتداد استانداردسازی و ارتقای کیفی فعالیت ها در مدل رواق ها و شبستان همکاری و مشورت به ما داشته باشید، چنانه پیامبر(ص) نسبت به مساله شورا و مشورت تاکید داشتند و این که در امور مشورت شود، پس ما در هیچ یک از مسایل عقل کل نیستیم و نیاز به مشورت داریم؛ برای مثال در جلساتی که اردوگاه شهدای خرماکلا با حضور مدیران کانون های منتخب انجام شد نکاتی از طرف مدیران کانون ها عنوان شد که قابل توجه و کاربردی بودند. ارائه کمک فکری در عرصه رواق نوآوری و کارآفرینیاز جمله این موارد است که می خواهیم باتوجه به بضاعت خود در ستاد پیاده سازی نماییم.
وی افزود: نکته دیگر و درخواست سوم انتقال تجربه هایتان است و این که چه طور به این جایگاه از میان کانون های دیگر رسیدید. همین طور در بحث سوم توجه به جریان سازی میدانی و رسانه ای در اجرای برنامه های مشترک در سطح ملی است که تقاضا دارم به آن توجه گردد. هرکدام از کانون ها ظرفیت عظیمی هستند که می توانند رویدادی را رقم بزنند. هم اکنون ۲۰۰ کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد در رواق فیلم فعالیت دارند که قابل توجه است.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی اظهار داشت: وقتی از مدیر مسجدی سخن می گوییم بزرگان و شهیدانی چون رجایی، باهنر، بهشتی در نظر می آید که جان عزیز خودرا به اسلام و انقلاب تقدیم کردند. ما به این دست از مدیران نیازمند هستیم.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخش دیگری از مباحث خود به اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم تا پیش از ایام محرم آگاهی داد و اظهار داشت: سه شنبه های تکریم امسال با محور تجلیل از مادران شهدا، مادران نخبه که خود توانستند فرزندان صالحی به جامعه تحویل دهند و همین طور بانوانی که علاوه بر جایگاه مادری بعنوان مدیرمسئول کانون های مساجد فعالیت دارند برگزار می شود؛ این طرح در امتداد فرمایش مقام معظم رهبری است و امیدواریم که کانون ها با قوت در این حوزه ورود یابند.1400/04/19
18:41:21
5.0 / 5
373
تگهای خبر: آموزش , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس