شروع طرح ملی سه شنبه های تكریم 1400 با محور شكوه مادری

شروع طرح ملی سه شنبه های تكریم 1400 با محور شكوه مادری به گزارش عطر حرم رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از تداوم طرح ملی سه شنبه های تکریم در سال 1400 آگاهی داد و اظهار داشت: امسال نیز این طرح از طرف ستاد فهما تداوم یافته و با محور و عنوان «شکوه مادری» با هدف تجلیل از مادران شهیدپرور، مسجدی و فعال در سطح کشور انجام می شود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، اولین هفته از طرح ملی سه شنبه های تکریم با عنوان (شکوه مادری) و رونمایی از پوستر طرح های ملی «ترنم فهما» و «مدرسه، مسجد، تابستان» بامداد امروز سه شنبه ۲۲ تیرماه به میزبانی استان چهار محال و بختیاری انجام شد.
در این آیین از مادران نمونه مسجدی و شهید پرور «آمنه احمدی» مادر شهیدان علی و غلامرضا اسماعیل نژاد و خواهر شهید حسن احمدی و همسر جانباز۷۰درصد، «عفت امیرخانی» مادر شهید حیدر اسکندری و فعالان مسجدی «سیده زیبا موسوی»، «کبری امانی»، «زیبا داودی»، «زهرا جعفری» تجلیل و تکریم به عمل آمد که در جریان این آیین حجت الاسلام ارزانی، رییس ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور به همراه «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری ستاد فهما و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهار محال و بختیاری و تنی چند از دیگر مسئولان استانی، به سمت جایگاه این مادران شهید در سالن برگزاری این آیین حرکت کرده و با اهدای لوح تقدیر از آنان تجلیل کردند.
بر اساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین ارزانی طی سخنانی با اعلان اینکه استان چهار محال و بختیاری استان ویژه و بام ایران است، اضافه کرد: تنوع اقوام و فرهنگ ها را در این استانها شاهد می باشیم، مردم از قومیت های مختلف در این استان زندگی می کنند که این خود نمونه ای از تحقق این الگوی قرآنی است که فرمود: «... وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ» (و شما را ملت ملت و قبیله قبیله گردانیدیم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست بی‏ تردید خداوند دانای آگاه است).
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: شاید این سوال ایجاد شود که چرا دو طرح ملی از این استان شروع شد؟ هفته گذشته با مدیران ۱۷ کانون فرهنگی هنری منتخب در مساجد کشور نشستی انجام شد که دو تن از این مدیران از استان چهار محال و بختیاری بودند، از طرف دیگر در این استان به نسبت سایر استانها، مدیران مسئول خیلی از کانون ها را بانوان می سازند. حالا در سطح کشور از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری تعداد دو هزار و ۳۰۰ کانون با مدیرمسئولی یکی از خواهران اداره می گردند که استان چهار محال بختیاری از این نظر رتبه خوبی دارد.
وی ادامه داد: از مشکلات ما این است که در مورد جوانان صحبت کرده و شعار می دهیم اما به آنها اعتماد نکرده ایم، جوان غوغا می کند؛ حضرت امیر(ع) کلامی دارند که در این مجال به آن اشاره می کنم، آن حضرت فرمود: «هرگاه به مشورت نیازمند شدی، نخست، از مشورت با جوانان شروع کن؛ برای اینکه ذهن آنان، تیزتر و حدس آنان، سریع تر است. پس مسئله را به میان سالان و پیرمردان، واگذار تا در آن نقّادی کرده، بهترین را برگزینند؛ چونکه تجربه آنان، بیشتر است».
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود به فرازهایی از دعای عرفه اشاره نمود و اظهار داشت: هفته آتی روز عرفه است و در این فرصت اشاره ای به برخی فرازهای این دعا می کنم. در قسمتی از دعای عرفه آمده است: «مَا ذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَکَ وَ مَاالَّذِی فَقَدَ مَنْ وَجَدَک...»(آن کسی که تو را ندارد، چه دارد؟ و آن کسی که تو را یافته است، چه ندارد؟). حتی اگر همه چیز در این عالم در اختیار یک شخص باشد اما او ارتباطی با خدا نداشته باشد گویی هیچ ندارد. این سخن امام حسین(ع) است. از طرف دیگر ممکنست شخصی هیچ چیز در دست نداشته باشد اما همه چیز داشته باشد چون توکل او خداوند است.
وی ادامه داد: نمونه بارز این مساله جمهوری اسلامی ایران است؛ امام خمینی(ره) به لحاظ ظاهری، نَه امکاناتی نظیر توپ و تانک و مسلسل داشت و نه اعتبار مالی در اختیارش بود. اما یک چیز داشت و آن هم انس و ارتباط و الفت با حضرت معبود بود و آنچنان این انس مستحکم بود که وقتی شخصی از امام(ره) که در راه بازگشت از فرانسه به ایران بود سوال کرد که چه کسی دارید؟ ایشان پاسخ دادند: هیچی. این پاسخ حکایت از توکل، انس و ارتباط قوی امام راحل با خدا داشت.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: بهترین مکان برای انس و ارتباط با خداوند مسجد است. همه جا می توان این ارتباط را داشت اما مسجد جایگاه خاصی دارد و مکانی است به نام خداوند؛ چنانچه فرمود: « وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا» (و مساجد ویژه خداست پس هیچ کس را با خدا مخوانید).
وی با اعلان اینکه در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور تلاش می شود تا اعضا در قالب های نوین اقشار مختلف مردم را به مسجد جذب کنند، اضافه کرد: ما برای این کار نیازمند به آموزش هستیم و آموزش برای تمامی مقاطع سنی هست، آموزش در هیچ مقطعی تمام نمی گردد، کسی نمی تواند بگوید که من بیست سال است که مدیر یک کانون هستم و نیاز به آموزش ندارم، بدین سبب دوره «ترنم فهما» در امتداد تربیت راهبردی نخبگان مسجدی تلاش می کند.
حجت الاسلام و المسلمین ارزانی با اشاره به طرح «شکوه مادری» اضافه کرد: از تابستان سال قبل طرح ملی سه شنبه های تکریم شروع شد و تا آخر سال ۱۳۹۹ تعداد ۳۶ هزار خانواده شهید تکریم شدند. این اقدامی بود که از طرف کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با همکاری ائمه جمعه و جماعات، مدیران کل ارشاد استان و مدیران کانون ها در امتداد تکریم خانواده های شهدا آغاز شد تا مبادا خانواده شهدا احساس کنند که پس از گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی فراموش شده اند.
وی اشاره کرد: امسال در استمرار طرح ملی سه شنبه های تکریم، شکوه مادری را کلید زدیم، کرامت از با اهمیت ترین نیازهای جامعه است چنانچه که خداوند فرمود: « وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ». امسال در امتداد اجرای طرح ملی سه شنبه های تکریم، مادران را محور قرار دادیم که جایگاه والایی دارند. نقل شده است که شخصی نزد حضرت موسی(ع) رسید و سوال کرد که می خواهم سعادتمند شوم چه کار کنم؟ آن حضرت سه بار فرمود مادرت را احترام کن و بعد از آن بود که فرمود پدرت را. بدین سبب جایگاه مادر عالی رتبه است و ما در قالب طرح شکوه مادری چه مادرانی که فرزند شهید دارند و چه مادرانی که فرزند شهید ندارند اما فرزندان الگو تربیت کردند را تکریم می نماییم، همین طور مادرانی که نسبت به این دغدغه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) یعنی فرزندآوری دغدغه داشتند. ذیل این طرح همین طور از مادران و بانوان فعال اجتماعی نیز تکریم خواهیم داشت.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخش دیگری از مباحث خود به مساله ولایت فقیه اشاره نمود و اظهار داشت: من به کشورهای مختلفی سفر کرده ام، به یاد می آورم که یکبار شخصی ایرانی در آلمان از من سوال کرد که آن زمان شاه یک نفر بود و حرف آخر را می زد، حالا که رهبر دارید چه اتفاقی افتاده است؟ بعد از آن بود که مفصل برای این شخص توضیح دادم و در سطح ۵۳ کشور نیز در مورد مدل ولایت فقیه سخنرانی کردم. مدل ولایت فقیه متعالی است. یک زمان شخصی می آید و به زور حاکم می شود، نظام پادشاهی چنین بود، اما یک زمان بیش از ۹۸ درصد از مردم به جمهوری اسلامی رای می دهند و امام را انتخاب می کنند. امام خمینی(ره) چه کسی بود؟ آیا شاهزاده یا خان زاده بود؟ او مجتهدی جامع الشرایط بود که به علوم مختلف همچون فقه، تفسیر، رجال، و... تسلط داشت. تقوا داشت و اینگونه برگزیده شد. از طرف دیگر در این نظام خبرگان رهبری را داریم که خود مردم انتخاب شان می کنند و بعد از آن این نمایندگان در مجلس خبرگان می نشینند و مصداق رهبری را مشخص می کنند چنانچه که پس از امام خمینی(ره) مشخص کردند که چه کسی می تواند رهبر باشد.
وی افزود: یک وقت می گوییم یک نفر در فقاهت بالاترین و به قول معروف صد است، یک وقت شاید فردی در فقاهت هشتاد است، اما در علم رجال و علم الاجتماع صد است. این مصادیق رهبری معظم به نیکی یافت شده است، ایشان تمام قد پای انقلاب اسلامی و نظام ایستاده است و در این بیش از ۳۰سال هرجا که احساس شد انحرافی ولو کوچک وجود دارد جامعه را به مسیر بازگردند و مسیر امام راحل را نشان دادند.
رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار داشت: افتخار ما در کانون های مساجد آنست که روحیه انقلابی داریم، در اساس نامه ستاد نیز ذکر شده است که کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ستادی است که چند مولفه دارد که همچون آنها انقلابی بودن و مردمی بودن است. ما با این مدل فعالیت می نماییم و در این حوزه با بسیج همکاری داریم چنانچه که مقام معظم رهبری نسبت به این مساله تاکید داشتند فرمودند: « من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید، البته با همکاری بسیج»؛ با اقتدا به این سخن رهبری بود که سال ۱۳۹۸ تفاهم نامه ای میان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد و سازمان بسیج مستضعفی به امضا رسید.
در بخش دیگری از این آیین «احمد راستینه هفشجانی» طی سخنانی با اعلان اینکه غفلت یک مسجد از محیط پیرامون منجر به لطمه به مسجد می شود، اظهار نمود: تصمیمی که در مورد شکل گیری پایگاه های بسیح و کانون های فرهنگی هنری در مساجد گرفته شد تصمیم هوشمندانه ای برای حفظ این شعاع نور بود.
نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی افزود: هرجا که کانون های فعالی در سطح مساجد داریم آن مساجد رونق یافته و پر تحرک هستند، مسایل مردم و زندگی آنان را حل و فصل می کنند، مساجدی این چنین همان معنای سنگری را دارند که امام راحل فرمود. بدین سبب حفاظت از پیرامون مسجد به همان میزان که حراست از خود مسجد مهمست اهمیت دارد.
وی اظهار داشت: هرجا که کانون های فعالی در مساجد داریم، شاهد رونق کارهای مساجد و تحرک آن برای حل وفصل مسایل مردم و زندگی آنها هستیم و این همان معنای سنگری است که امام راحل نسبت به مساجد فرمود. پس حفاظت از پیرامون مسجد اهمیت فراوانی دارد.
راستینه هفشجانی اشاره کرد: در شعاع و پیرامون مسجد بعنوان مرکز نور و تحول بخش یک محله اتفاقات و اخبار مختلفی است، کانون های مساجد وظیفه دارند که این فعالیت ها واخبار را رصد کنند، در حقیقت هرچه که کانون ها با حوادث پیرامون مسجد آشنایی و رابطه بیشتر داشته باشند نقش آنها در نورانیت بخشیدن به مساجد بیشتر می شود.
نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کانون های مساجد هستند که برای جوان ها شناخت ایجاد می کنند، بدون شناخت مدیریت محقق نمی گردد، شناخت مقدمه تربیت است و تربیت سرآغازی برای وصول عبودیت و کانون ها با اهمیت ترین قطعه جوشان برای اتصال تربیت و نیل به عبودیت هستند.
وی اظهار داشت: کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور پیش از هر کار باید بستر نزدیک شدن جوانان به مساجد را فراهم کنند؛ فعالیت در کانون های مساجد مقدمه ای برای تربیت نیروی مسجدی است. اوج کار در کانون های فرهنگی هنری مساجد باید این باشد که ارزش و مقام مسجد در هر مکان و مقطعی از هرجا و هرچیزی بالاتر باشد. در این راستا هر زمان که کار را به جوانان سپردند شاهد جلو رفتن امور و کارها بوده ایم، چنانچه که در دوران اوایل انقلاب، زمان جنگ کار دست جوانان بود. رهبر معظم انقلاب اسلامی زمانی که رییس جمهور شدند ۳۹ سال سن داشتند. فرماندهان جنگ زیر ۳۰ سال بودند و امروز اگر نگوییم که جوانان ما قویتر از جوانان اوایل انقلاب هستند اما کمتر هم نیستند و باید به آنها عتماد نماییم، چنانچه که مقام معظم رهبری علاج مشکلات کشور را به وسیله دولت جوان حزب اللهی عنوان کردند.
انتهای پیامنبع:

1400/04/24
11:57:07
5.0 / 5
108
تگهای خبر: آموزش , ائمه , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس