اختتامیه هفتمین جشنواره وقف چشمه همیشه جاری؛

خاموشی: ظرفیت درمانی وقف بیش از 20 درصد ظرفیت درمانی کشور است

خاموشی: ظرفیت درمانی وقف بیش از 20 درصد ظرفیت درمانی کشور است به گزارش عطر حرم دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه وقف سرمایه اجتماعی است، بیان کرد: وقف مصداق خیر عمومی است و مردم از این خیرات بهره می برند و سبب نجات انسان ها و توسعه عدالت می شود.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری وقف چشمه همیشه جاری با حضور حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه اجرا شد.
براساس این گزارش بعد از قرائت قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران حجت الاسلام غلامرضا عادل به ارائه گزارش روند اجرائی این جشنواره پرداخت و اظهار داشت: فراخوان این جشنواره سال ۱۳۹۹ در هفته وقف در هشت بخش و ۲۷ رشته شروع شد.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: زمان ارسال آثار تا عید سعید فطر بود که در طول این مدت قریب به ۵ هزار آثار فاخر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
وی به برگزاری دوره های آموزشی این جشنواره اشاره و اشاره کرد: این دوره های آموزشی با حضور اساتید برجسته با کمترین هزینه انجام شد و هیچ ریخت و پاشی در برگزاری این جشنواره صورت نگرفت.
ظرفیت درمانی وقف بیش از ۲۰ درصد ظرفیت درمانی کشور است
در ادامه حجت الاسلام سید مهدی خاموشی با استناد به روایتی از امام موسی کاظم (ع)، عنوان کرد: حضرت فرمودند: لقمان به فرزندش چنین گفت «دنیا دریای عمیقی است که خیلی از دانشمندان در آن غرق شدند؛ انسان ممکنست دانشی پیدا کند اما بصیرت را نیابد و این با اهمیت ترین دلیل غرق شدن وی در دنیا خواهد بود».
وی اضافه کرد: علقه انسان به مال عرضی است در صورتیکه علاقه خداوند به انسان اینطور نیست و متفاوت می باشد. امام علی (ع) می فرمایند دنیا نهایت دید انسان کور است. انسان کور به سمت دنیا تمایل پیدا می کند. در صورتیکه انسان بصیر از دنیا زاد و توشه می گیرد.
وی با اعلان اینکه تقوا سپر و کشتی نجات انسان است، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب درباب دنیا می فرماید اگر کسی شب تاریک در بیابان حرکت نماید، باید پوششی داشته باشد تا خارها به او لطمه نرساند. توکل، علم و عقل از ملزومات این کشتی است تا اهل خودرا سالم به مقصد برساند؛ بر این اساس برای عبور از مشکلات امروز نیازمند یاری یکدیگر و صبر هستیم.
خاموشی اشاره کرد: کشور امروز نیازمند مدیریت صحیح و نقشه درست است تا به اهداف عالی برسد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره توسعه قوانین شرعی وقف بیان کرد: رهبر انقلاب دراین زمینه فرمودند وقف پول صحیح است و سازمان در این خصوص پیگیر روند اجرائی آنست و به زودی در این زمینه خبرهایی به جامعه عرضه خواهد کرد و مردم بدانند که چگونه می توانند حتی با یک هزار تومان در امر خیر سهیم باشند.
وی اضافه کرد: امکانات شهروندان امروز ممکنست کمتر باشد اما اگر چنین وقفی وجود داشته باشد امر وقف قدرتمند می شود. جمعیت واقفین هم اکنون چندین برابر پیش از انقلاب است.
خاموشی با تاکید بر این که نیات واقفین باید در راه خودش عمل شود، اشاره کرد: نظم بخشیدن بر اجرای نیات واقفین یک اصل اساسی است که تلاش شده در سازمان به آن توجه گردد.
وی با اشاره به این که هم اکنون ۳۰ شرکت دانش بنیان فعالیت می نمایند، عنوان کرد: فعالیت هر کدام از این مراکز به ثمر برسد، فواید فراوانی برای کشور همچون در زمینه درمانی، مواد غذایی، بهینه سازی مصرف آب و غیره به همراه خواهد داشت.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به دیگر اقدامات سازمان اشاره و عنوان کرد: ساماندهی در شبکه درمانی وقف یکی از اقداماتی است که از طرف سازمان صورت گرفته است.
وی بیان کرد: ظرفیت درمانی وقف بیش از ۲۰ درصد ظرفیت درمانی کشور است.
وقف حوزه ماندگاری از خیرات و حسنات است
در ادامه حجت الاسلام عاملی دبیر شورای انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه وقف حوزه ماندگاری از خیرات و حسنات است، اظهار داشت: وقف زبان خیر مشترک جهان است. عمل خیر همه مردم جهان و مشترک بین همه ادیان است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که وقف میراث مشترک جوامع انسانی است، گفت: اعانه و وقف یک مساله انسانی بوده و ریشه دار و فراگیر است و متناسب با همه فرهنگ هاست.
وی با اشاره به این که آستان قدس رضوی بزرگترین موقوفه جهان را به خود مختص کرده است، تاکید کرد: آستان قدس رضوی سابقه وقف هزار ساله دارد و ۸۵ درصد آن به ثبت رسیده است.
عاملی اضافه کرد: وقف یک تاریخچه طولانی دارد ولی در کشورهای درگیر جنگ جهانی اول و دوم وقف توسعه بیشتری پیدا کرد. بیشترین حجم وقف در کشورهای غربی در موضوعات بشر دوستانه همچون پشتیبانی از تحقیقات علمی، رسیدگی به کودکان و پشتیبانی از محیط زیست است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه وقف سرمایه اجتماعی است، بیان کرد: وقف مصداق خیر عمومی است و مردم از این خیرات بهره می برند و سبب نجات انسان ها و توسعه عدالت می شود. البته برای استمرار و توسعه وقف، شفافیت لازم است.


منبع:

1400/05/11
12:25:10
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آموزش , ادیان , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس