امام سجاد(ع) ساختار و وجدان جامعه را به وسیله دعا و موعظه بیدار کرد

امام سجاد(ع) ساختار و وجدان جامعه را به وسیله دعا و موعظه بیدار کرد به گزارش عطر حرم رییس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس با اشاره به رویکرد و اقدامات امام سجاد(ع) در امتداد تنویر و روشنگری در جامعه اسلامی اظهار نمود: آن حضرت ساختار و وجدان جامعه را به وسیله دعا و موعظه بیدار کرد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست علمی «نقش نیایش های امام سجاد(ع) در حکمرانی فعلی جامعه اسلامی» از سلسله نشست های بزرگداشت مقام شامخ امام سجاد(ع) در روز سه شنبه ۲ شهریور برابر با ۱۵ محرم الحرام، در بستر فضای مجازی برگزار شد.
«احسان کامرانی» در این جلسه با اشاره به اینکه علی بن الحسین(ع) مشهور به امام سجاد(ع) سال ها بر واقعه عاشورا و آنچه که بر خاندان پیامبر(ص) آمده بود گریست، اضافه کرد: آن حضرت در خطبه های مختلف همچون در شام به مباحث مختلفی اشاره نمود و خود و خاندان آل الله را معرفی نمود تا همگان بدانند و از یادها نرود که آنچه در کربلا صورت گرفت چگونه و در مقابل چه بزرگوانی بود، آن حضرت در خطبه شام فرمود: « ای مردم! خداوند به ما شش خصلت عطا فرموده و ما را به هفت خاصیت بر دیگران فضیلت بخشیده است. به ما ارزانی داشت علم، بردباری، سخاوت، فصاحت، شجاعت و محبت در قلوب مؤمنین را و ما را بر دیگران برتری داد به این که پیامبر بزرگ اسلام، صدیق، جعفر طیار، شیر خدا و شیر رسول خدا(ص)، و امام حسن و حسین(ع) دو فرزند بزرگوار رسول اکرم(ص) را از ما قرار داد. (با این معرفی کوتاه) هر کس مرا شناخت که شناخت، و برای آنان که مرا نشناختند با معرفی پدران و خاندانم خودرا به آنان می شناسانم. ای مردم! من فرزند مکه و منایم. من فرزند زمزم و صفایم. من فرزند کسی هستم که حجر الاسود را با ردای خود حمل و در جای خود نصب فرمود. من فرزند بهترین طواف و اهتمام کنندگانم. من فرزند بهترین حج گزاران و تلبیه گویان هستم. من فرزند آنم که بر براق سوار شد. من فرزند پیامبری هستم که در یک شب از مسجد الحرام به مسجد الاقصی سیر کرد. من فرزند آنم که جبرئیل او را به سدرة المنتهی برد و به مقام قرب الهی و نزدیکترین جایگاه‏ مقام باری تعالی رسید...».
رییس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس اضافه کرد: مقاطع مختلفی در تاریخ اسلام وجود دارد که همچون مهم ترین آنها نهضت عاشورایی امام حسین(ع) و دوران تولید علم و جامعه دانشگاهی امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بود که در نتیجه اقدامات امام سجاد(ع) در فرصت مناسبت ظهور و بروز یافت. آنچه که اهمیت دارد مبارزه و جنگ نرم امام سجاد(ع) در چارچوب تولید بنیان های علمی و عملی، ساختارسازی، موعظه و دعا در چارچوب کتاب صحیفه کامله سجادیه و رساله حقوق بود که توانست جامعه را بیدار و برای آینده پیش رو آماده کند.
وی با اشاره به اینکه دعاهای صحیفه سجادیه عمیق و جامعه ساز هستند، خاطرنشان کرد: آن حضرت در حوزه تمدن به سه مولفه خودسازی، جامعه پردازی و سپس تمدن اشاره می فرماید. همین طور در فرازهای مختلف از ادعیه ای که در صحیفه آمده است مسایل مختلف در زندگی بیان شده که جای بحث و بررسی دارد.
منبع:

1400/06/03
21:01:06
5.0 / 5
158
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس