صحیفه سجادیه متنی قانون گذار و احیاگر نام اهل بیت(ع) است

صحیفه سجادیه متنی قانون گذار و احیاگر نام اهل بیت(ع) است به گزارش عطر حرم حجت الاسلام والمسلمین کفیل ضمن اشاره به مضامین والای صحیفه سجادیه، این اثر را متنی قانون گذار توصیف کرد و اضافه کرد: آنچه که در مورد صحیفه اهمیت دارد آن است که این کتاب احیاگر نام اهل بیت(ع) است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست مجازی بزرگداشت مقام شامخ امام سجاد(ع) به نیابت از مرحوم حجت الاسلام «عبدالمحمود جهانگیری» برگزار گردید. در این جلسه مجازی حجت الاسلام و المسلمین «محمدصادق کفیل» رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه سخنرانی کرده و در ادامه «حسن اسداللهی» خادم حرم حضرت معصومه(س) به ذکر مصیبت اهل بیت(ع) پرداخت.
حجت الاسلام کفیل در این جلسه کفیل با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) با شرایط سخت و پیچیده ای در طول دوره امامت خود مواجه بود، اظهار نمود: یکی از این مسایل تحریف اسلام از جانب بنی امیه بود؛ حفظ قدرت تنها دغدغه بنی امیه بود و شرایط بگونه ای پیش رفت که «حسن بصری» در وصف آن نقل کرد که: از اسلام فقط قبله باقی مانده است؛ همینطور «انس بن مالک» می گوید اوضاع مدینه بگونه ای شده است که فقط نماز مانده است.
رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه اضافه کرد: ترویج جبرگرایی، بدعت گذاری در دین از دیگر اقداماتی بود که در آن دوره صورت پذیرفت و غیر دین را وارد دین کردند. از طرفی جعل حدیث فراوان بود و جو مدینه را فساد گرفته بود و شرایط بگونه ای شده بود که حتی افراد متدین و علما برخوردی با این وضعیت نمی کردند.
وی افزود: امام سجاد(ع) در این وضعیت نخستین کاری که انجام داد ای بود که عاشورا و آنچه که در کربلا گذشت را از تحریف دور نگه داشت و اجازه نداد در مورد این جریان تحریفی صورت بگیرد، از طرفی چهره واقعی بنی امیه را افشا کرد. حضرت همینطور مبادرت به تربیت شاگردان مختلفی کرد که همچون آنها میتوان به ابوحمزه ثمالی، ابوخالد کابلی اشاره داشت.
حجت الاسلام کفیل اظهار نمود: برخورد با علمای درباری گام دیگر امام سجاد(ع) بود، افردی که قرآن و روایات را مطابق با خوشایند حاکمان بنی امیه تفیسر می کردند. باهمچنین حضرت بردگانی را خریداری نموده و به مدت یکسال آنها را تربیت می کرد و شب عید فطر یا شب قدر با آنان دعا کرده و سپس آزادشان می کرد.
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه اثر گران بهایی است که از امام سجاد(ع) باقی مانده است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره نسبت به صحیفه سجادیه تاکید داشته اند، بنابراین باید بیشتر از پیش به این متن سترگ دقت نماییم. امام سجاد(ع) در این اثر اصول و سبک زندگی را به ما آموزش داده است. متن صحیفه سجادیه زلال کننده و رشد دهنده دل است.
رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه اضافه کرد: امام سجاد(ع) در هر دعا صلوات بر اهل بیت(ع) را بیان کرده است، صلوات آثار خاس خویش را دارد و به تعبیری احیاگر نام اهل بیت(ع) است. امام سجاد(ع) با صلوات نام اهل بیت(ع) را احیا کرد.
وی افزود: امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه فقط دعا برای بهشت نگرده است. مضامین گوناگونی در این اثر بیان شده است، همچون می فرماید: خدایا جایگاهی که آنها غصب کردند، حاکمیت جایگاه ماست بعد ادامه می دهد که خدایا این جایگاه را به آنان دادی و آنان به ستم ربودند. امام سجاد(ع) در واقع ستم کار بودن بنی امیه را امام بیان می کند.
این پژوهشگر اظهار داشت: صحیفه سجادیه متنی قانون گذار است، اگر امروز صحیفه را احیا کرده بودیم شاهد خیلی از اتفاقات مبارک بودیم. باید صحیفه را در سطح ادارات و سازمان های مختلف مطرح نماییم. صحیفه کتاب زندگی است.
منبع:

1400/06/10
11:42:06
5.0 / 5
121
تگهای خبر: آموزش , اسلام , امام , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس