به همت مؤسسه بوستان كتاب؛

کتاب حکمرانی علوی الگوی نظام سیاسی در اسلام منتشر گردید

کتاب حکمرانی علوی الگوی نظام سیاسی در اسلام منتشر گردید کتاب حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام اثر اسماعیل منصوری لاریجانی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام» نوشته اسماعیل منصوری لاریجانی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۸۰۰ صفحه به چاپ رسید.
تدبیر مقام معظم رهبری (مد ظله) در تأسیس مدرسه حکمرانی علوی و کوشش محققان و اندیشه ورزان تصمیمی به جا و لازمه جامعه بشری است.
برای برآورده شدن این ایده، تهیه منابع و متون علمی و برنامه ریزی آموزشی و تربیتی اهمیت بسیاری دارد. با واگذاری این مهم به نویسنده، به رغم مطالعات عمیق در نهج البلاغه و سیره امامان معصوم (ع) و تولید آثاری در این حوزه، تصمیم به پژوهشی جدید گرفته شد که نتیجه آن، کتاب وزین «حکمرانی علوی» است.
نگارنده، در این اثر کوشیده است مطالب را در قالب منظومه فکری مولی الموحدین علی (ع) تنظیم کند.
ساختار اثر
این اثر در سه بخش و ۲۶ فصل تهیه و تنظیم شده است.
نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در مقدمه این اثر، مهم ترین صفات و خصوصیت هایی که مولای متقیان (ع) خود را متصف به آن می داند، تبیین شده است.
در تدوین بخش اول کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، تلاش ما بر آن بوده که مطالب در قالب منظومه فکری مولا علی (ع) تنظیم شود؛ بنابراین، مطالب این بخش بر پایه شناخت اهداف سیاسی و آرمان های نهفته در پس حکمرانی امیر مؤمنان (ع) است.
در این بخش، ارکان نظام سیاسی و ساختار نظام سیاسی و ساختار آنرا بر مبنای الگوهای عرضه شده از جانب مولا علی (ع) ترسیم شده و نظام مدیریت اجرایی علوی بر مبنای حکومت پنج ساله مولا علی و رسائل آن بزرگوار به استانداران و فرمانداران بلاد بررسی گردیده است؛ اوصاف مدیران و دولتمردان در حکمرانی علوی و مصادیق آن در حکومت امیرالمؤمنین (ع) هم در مرکز توجه بوده است.
بخش اول مشتمل بر هفت فصل است که همچون آنها میتوان به اهداف سیاسی در حکمرانی علوی، ارکان نظام سیاسی در حکمرانی علوی، ساختار اجرایی حکمرانی علوی، اوصاف مدیران و دولتمردان در حکمرانی علوی، راهکارهای مقابله با صدمه ها در حکمرانی علوی، اشاره نمود.
در بخش دوم کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، به شرح «وظایف کارگزاران و دولتمردان در حکمرانی علوی» در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی و امنیتی پرداخته ام که به سفارش حوزه دانا و مدرسه حکمرانی علوی در چند فصل به صورت مجزا دسته بندی شده است که شامل وظایف سیاسی، اقتصادی، تربیتی و فرهنگی است.
عناوین بعضی از فصول این بخش عبارتند از: وظایف متقابل مردم و مسؤولان در حکمرانی علوی، وظایف سیاسی و آموزش و تربیتی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی کارگزاران در حکمرانی علوی.
بخش سوم کتاب «حکمرانی علوی؛ الگوی نظام سیاسی در اسلام»، به «فلسفه امنیت و دفاع در حکمرانی علوی» اختصاص یافته است که نه تنها باید بعنوان منبع اختصاصی دوره دکترای حکمرانی علوی محسوب شود، بلکه باید در جایگاه منشور راهبردی نظام جمهوری اسلامی در مراتب عالی دانشگاه دفاع تدریس و تحقیق شود که توجه به آن بسیار مهم می باشد.
در این بخش کوشیدیم زوایای امنیت و دفاع در اندیشه امیرالمؤمنین (ع) که برآمده از آیات قرآن و منشور حکومت نبوی است، فصل بندی شود.
برخی از عناوین فصول سومین بخش از این اثر مشتمل بر: مفهوم امنیت در اسلام و جایگاه آن در حکمرانی علوی، منبع امنیت در حکمرانی علوی، نبوت و ولایت جایگاه عینی امنیت و اقتدار در حکمرانی علوی، جایگاه سازمان دفاعی در حکمرانی علوی، امنیت پایدار در اعتماد عمومی ملت در حکمرانی علوی، مؤلفه های فرهنگ مقاومت و پایداری در حکمرانی علوی، کارکرد آموزه های علوی در گفتمان مهدویت و حیطه شناسی خشونت در حکمرانی علوی، است.
برشی از اثر
آئین نظارت و بازرسی در حکومت علوی
از لوازم مدیریت در حکمرانی علوی، آئین نظارت و بازرسی است؛ یعنی کار کلیه کارکنان و مسؤولان باید مورد ارزیابی قرار گرفته تا نقاط ضعف و قوت آنان مشخص گردد. و هم اقدامات لازم جهت رفع نقطه ضعف ها به عمل آید؛ همینطور در این اثنا، چهره های مخلص و خدمتگزار از عناصر فرصت طلب تمیز داده شده و از کارشان قدردانی و تشکر به عمل آید. در اینباره حضرت علی (ع) به مالک اشتر می فرماید: «ثُمَّ إِنَّ لِلْوَالِی خَاصَّةً وَ بِطَانَةً، فِیهِمُ اسْتِئْثَارٌ و تَطَاوُلٌ، وَ قِلَّةُ إِنْصَاف فِی مُعَامَلَة؛ فَاحْسِمْ مَادَّةَ أُولَئِکَ بِقَطْعِ أَسْبَابِ تِلْکَ الاْحْوَالِ؛ سپس دولت را یاران و نزدیکان است که به تبعیض و ظلم و سوءاستفاده و کمی انصاف در معاشرت آلوده اند؛ بنابراین باید ریشه این گونه اعمال را بر اندازی بدان گونه که علل آنرا از میان برداری». ازاین رو شیوه نظارت و بازرسی بر عملکرد کارگزاران و مسؤولان به سه صورت داوری مردم، نظارت مستقیم، تشکیل اداره نظارت و بازرسی امکان پذیر است.
تربیت مدیران اسلامی
امروزه تجربه ثابت کرده است که بستر مفاسد اجتماعی و سیاسی عموماً از ناکارآمدی مدیران و مسؤولان و یا ناسالم بودن آنان شکل می گیرد و از طرفی ساختار و محتوای نظام آموزشی ما در دانشگاه ها بگونه ای است که نیاز ما را در زمینه تربیت مدیران لایق تأمین نمی کند؛ بنابراین تشکیل «یک مدرسه عالی» یا دانشکده برای تربیت مدیران و کارگزاران اسلامی لزوم دارد، تا بعد از یک دوره آموزش های نظری و عملی، اوصافی همچون خدامحوری، عدالت پیشگی، مردم شناسی، بصیرت و آگاهی، زهد و ساده زیستی، در آنها برجسته گردد.
علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از راه نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com می توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.


منبع:

1400/06/12
17:24:03
5.0 / 5
142
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس