گوشه ای از اربعین 1400 در عراق

گوشه ای از اربعین 1400 در عراق عطر حرم: راهپیمایی اربعین با حضور فعال زنان در عراق شروع شده است. با این وجود، حضور ایرانیان هنوز در راه پیاده روی چشمگیر نیست.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، روز زیارتی اربعین در عراق، سه شنبه ششم مهرماه تعیین شده است که سال جاری یک روز با ایران اختلاف دارد. از هفته ها پیش، زائرین عراقی از شهرهای جنوبی و شمالی راهی نجف و کربلا شده اند. ایران و عراق هم توافق کرده اند ۶۰ هزار زائر ایرانی در این مراسم شرکت نمایند. شرط عراق سفر هوایی بوده و ایران تاکید داشته زائرانی را اعزام کند که دو دُز واکسن کرونا را کامل تزریق کرده باشند. این شروط در توافق و بخشنامه های دو کشور هم ذکر شده است.
با این وجود، خیلی از متقاضیان این سفر که تنها یک دُز واکسن تزریق کرده اند به شدت پیگیر انجام این سفر بوده اند. بعضی از این زائرین که در سامانه "سماح" برای این سفر ثبت نام کرده اند نسبت به این شرط معترض شده و آنرا سخت گیرانه دانسته اند و شرایط را با مسافرانی که این روزها بدون شرط واکسن راهی کنسرتهای خوانندگان ایرانی در ترکیه شده اند، مقایسه می کنند.
زائرانی که به عراق رسیده اند هم به ایسنا می گویند برخلاف ضوابط و شروطی که مقرر شده، در فرودگاه های ایران و عراق، کسی کارت واکسن زائرین را کنترل نمی کند و ظاهرا داشتن تست پی سی آر که جواب آن منفی و ۷۲ ساعت پیش از پرواز گرفته شده باشد، برای ماموران فرودگاه مهم تر است. عراق قبلا تاکید کرده که همه زائرین هنگام ورود به این کشور باید گواهی منفی این تست را داشته باشند و در ایران هم اعلام شده از همه زائرانی که به اربعین رفته اند در برگشت، تست مجانی پی سی آر گرفته می شود.


عراق تاکید کرده که زائرین بدون ویزا وارد این کشور نشوند و در ایران هم به شرکتهای هواپیمایی بخشنامه شده است بدون ویزا بلیت فروخته نشود. با این وجود، در ایام گذشته دو هواپیما زائرین را بدون ویزا به عراق منتقل کرده اند. چند روز پیش هم سازمان هواپیمایی ایران مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی العراقی را به علت رعایت نکردن مقررات در زمینه دریافت ویزای رسمی از زائرین ایرانی لغو نمود.
تخلف شرکتهای هواپیمایی در مبحث اربعین به همین جا ختم نمی شود؛ در ایام گذشته که فروش بلیت پروازهای عراق شروع شده است، خیلی از این شرکت ها علاوه بر افزایش قیمت برخلاف نرخ مصوب سازمان هواپیمایی، از فروش بلیت دوطرفه امتناع کرده اند و در مقطعی، بلیت پرواز دوطرفه نایاب شد. قیمت بلیت پروازهای تهران-نجف-تهران ۵ میلیون و مشهد-نجف-مشهد ۶ میلیون تومان و قیمت بلیت یک طرفه مسیرهای تهران-نجف و مشهد-نجف هم به ترتیب ۳.۲ و ۴ میلیون تومان تعیین شده است. با این وجود، قانون شکنی شرکتهای هواپیمایی خیلی از زائرین را سرگردان و بلاتکلیف کرد و برخی نمایندگان مجلس را دست به کار کرد تا دادستان را به رسیدگی به گران فروشی و تخلف ها فرابخوانند.
زائرین طبق مصوبه مجلس برای اربعین، عوارض خروج نمی پردازند. در فرودگاه نجف هم تا کنون از زائرین هزینه ای دریافت نشده است. این فرودگاه خصوصی بوده و تا پیش از این، برای ورود از هر زائر ۱۰ دلار عوارض دریافت می کرد.
مسیر پیاده روی نجف ـ کربلا


منبع:

1400/07/02
12:25:01
5.0 / 5
179
تگهای خبر: اربعین , سفر , فروش , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس