اعلام موضع حوزه علمیه درباره گردشگری

اعلام موضع حوزه علمیه درباره گردشگری عطر حرم: درحالی که صدای مخالفانِ گردشگری گاه گداری در کشور شنیده می شود و همچنان مقاومت هایی برای پذیرش گردشگری وجود دارد، آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری پیامی داد و آمادگی حوزه های علمیه برای مساعدت با فرهنگسازی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری را اعلام نمود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این پیام آیت الله علیرضا اعرافی که عضو شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری نیز هست، با واکنش مثبت فعالان گردشگری روبه رو شده است، خصوصاً آن که اظهارنظرهای منفی درباره گردشگری و مانع تراشی ها نسبت به آن همچنان رواج دارد و سبب تحدید گردشگری و برخوردهای سلیقه ای در بعضی مناطق شده است.
در این پیام که خبرگزاری حوزه آنرا منتشر نموده، آمده است:
«أفلم یسیروا فی الأرض فتکون لهم قلوب یعقلون بها أو آذان یسمعون بها
روز جهانی گردشگری، فرصتی برای قدردانی از تلاش فعالان صنعت گردشگری و تاکید بر اهمیت توسعه این صنعت در کشور عزیزمان ایران است. تلاقی این روز تأثیرگذار، با ایام اربعین حسینی می تواند آغازی نیکو برای پیوند زدن گردشگری کشور، به میراث غنی فرهنگی و دینی ما باشد. در همین راستا، می توان با بهره بردن از امکانات موجود در جهت توسعه این حرکت جهانی، نهادینه سازی صلح و نزدیک ساختن قلوب همه انسان های آزادی خواه بهره جست.
صنعت گردشگری امروزه نه فقط ابزاری برای تسهیل گری در مسافرت، بلکه مهم ترین عامل در گفت وگوی فرهنگ ها و آشنا شدن با تاریخ و تمدن آن هاست. ایران اسلامی با برخورداری از تاریخی چندهزارساله و فرهنگی اصیل، همیشه مورد توجه جهان گردان بوده و هست. ثبت ۲۴ اثر تاریخی/ فرهنگی و ۲ اثر طبیعی از ایران در میراث جهانی یونسکو مؤید این است که می توان با برنامه ریزی و مدیریت صحیح از ظرفیت گردشگری کشور به خوبی بهره مند شد. این میراث گران بهاء تمدنی که در آثار برجای مانده تاریخی، دانشی، فرهنگی، هنری و فنی نمایان است، افزون بر مایه مباهات و افتخار بودن، وظیفه ای بس گران را بر دوش مسؤولان اجرائی و علمی و اهالی فرهنگ و صنعت گردشگری می نهد.
در دست داشتن چشم اندازی روشن از این عرصه و ریل گذاری صحیح در امتداد تحقق آن، شکوفایی اقتصادی و فرهنگی و بالندگی علمی و معنوی کشور را نوید می دهد، اما این امر، نیازمند همفکری و همکاری همه نهادهای اثرگذار می باشد.
این جانب روز جهانی گردشگری را به همه فعالان این عرصه تبریک گفته، مراتب سپاس گزاری خودرا تقدیم ایشان می کنم.
همین طور ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان، آمادگی حوزه های علمیه را، که به گواه تاریخ، سهم گران سنگی در شکوفایی علمی و فرهنگی ایران اسلامی داشته و دارند، برای مساعدت با فرهنگ سازی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری اعلان می کنم.»

دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است
محمدابراهیم لاریجانی، کارشناس گردشگری که سابقه مدیریت گردشگری را نیز دارد، با قدردانی از این پیام و جاری شدن چنین تفکر و نگاهی در میان علمای دینی، در شرایطی که صدای مخالفت با گردشگری هنوز به گوش می رسد، به ایسنا اظهار داشت: پیام از طرف شخصیت بانفود و مؤثری در زمینه های علمیه سراسر کشور به مناسبت روز جهانی گردشگری انتشار یافته که مؤید آنست که دوره مخالفت با گردشگری تمام شده است.
او اضافه کرد: پیام آیت الله اعرافی فقط به گردشگری مذهبی یا دینی محدود نشده است. در متن آن ضمن قدردانی از فعالان گردشگری، به تاریخ غنی چندهزارساله ایران اشاره و تاکید شده که گردشگری سبب گفت وگوی تمدن ها می شود. از طرفی، به ظرفیت های ایران برای جذب توریستهای خارجی اشاره شده و با دقت، عدد آثار جهانی ایران یادآوری شده است. پیام کاملا به صنعت گردشگری توجه دارد، با تمام زیر و بم ها و فراز و فرودها، از ظرفیت اسلامی و دینی گرفته تا تاریخی و باستانی. چنین پیامی از جانب مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور است که نشان میدهد رویکرد علمای دینی تغییر کرده و تفکری درحال جریان است. باید این پیام در تمام شهرها و استانها بازنشر داده شود تا مورد توجه ائمه جمعه و دیگر شخصیت های دینی و مذهبی قرار گیرد.
لاریجانی اظهار داشت: از این متن با چنین اشاراتی برداشت می شود که دیگر دوره مخالفت کردن با گردشگر، جلو اتوبوس توریست را گرفتن، و توریست را جاسوس، دشمن و عامل تهاجم فرهنگی قلمداد کردن تمام شده است. هرچند هنوز چنین تفکری بصورت محدود وجود دارد، اما اعلام عمومی چنین پیامی نشان میدهد که بدنه اصلی روحانیت و علما به موضوع گردشگری توجه کرده اند و فکر می کنم ما فعالان گردشگری هستیم که چنین آمادگی ای نداریم، همانطور که برای ورود به دوران پساکرونا یا حتی گفتمان گردشگری آمادگی نداریم.
وی بیان کرد: پیشنهاد می کنم تفاهم نامه ای بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاونت گردشگری و مدیریت حوزه های علمیه نوشته شود و در آن، چگونگی همکاری و بهره گیری از ظرفیت تبلیغی و ترویجی حوزه در توسعه گردشگری مشخص شود و طرفین درباره چارچوب های همکاری و موضوعات با یکدیگر تفاهم کنند.
لاریجانی اظهار داشت: موضوعات زیادی در گردشگری وجود دارد که نیازمند تبیین است؛ باتوجه به جایگاه روحانیت و گستردگی حضور روحانیت، طلبه ها و حوزه ها در اقصی نقاط کشور موضوعات زیادی وجود دارد که می توان از ظرفیت آنها برای تبیین بهره برد.
منبع:

1400/07/11
10:20:13
5.0 / 5
240
تگهای خبر: ائمه , اربعین , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس