دبیر شورای معارف خبر داد:

تدارک ۲۱۷ برنامه رادیویی برای ایام محرم

تدارک ۲۱۷ برنامه رادیویی برای ایام محرم دبیر شورای معارف با بیان اینکه در محرم 1401 در رادیوهای 14 گانه، 217 برنامه به عاشورا و تبیین شخصیت امام حسین(ع) اختصاص دارد، اظهار داشت: هزار و صد و پنج ساعت برنامه در روزهای محرم و صفر پخش خواهد شد که این برنامه ها بغیر از رادیو اختصاصی محرم و اربعین است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حبیبی -دبیر شورای معارف- در نشست تشریح برنامه های معاونت صدا در روزهای محرم و صفر با اعلان اینکه در محرم ۱۴۰۱ در رادیوهای ۱۴ گانه، ۲۱۷ برنامه به عاشورا و تبیین شخصیت امام حسین(ع) اختصاص دارد، اظهار نمود: هزار و صد و پنج ساعت برنامه در روزهای محرم و صفر پخش خواهد شد، البته رادیو محرم بغیر از این برنامه ها است.
وی افزود: محرم امسال یکی از موضوعات مدنظر تبیین فرهنگ ایثار، شهادت و پایداری است که اهتمام می نماییم هویت اسلامی را در ذیل شهادت و خانواده شهدا بیان نماییم و بگوییم شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم و حتی شهدای انقلاب که در راه آرمان ها جان خودرا فدا کردند در امتداد مسیر عاشورا بودند.
دبیر شورای معارف اشاره کرد: موضوع دوم ما ولایت مداری است که به تقویت و تبیین روحیه ولایتمداری خواهیم پرداخت. تقویت موضوع ظلم ستیزی و حق طلبی از دیگر موضوعات ما است که در کنار عبرت ها از عاشورا آنرا بیان می نماییم، همین طور الکوگیری از شخصیت ها عاشورایی جزو موضوعات امسال است.
حبیبی بیان کرد: موضوع افزایش بصیرت سیاسی و بیان موضوع امر به معروف و نهی از منکر از دیگر مسائل مدنظر است. همین طور مساله امت محوری نیز همچون برنامه های ما خواهد بود، برای اینکه این مساله مختص ما نیست و در سراسر دنیا به امام حسین(ع) توجه دارند و بدین جهت در سایر کشورها معاونت صدا ارتباطات ها را برقرار و مراسم ها را منعکس می کند.
وی ادامه داد: از طرفی دیگر مراسم هایی که همچون سنوات گذشته در روزهای محرم برگزار می گردد را بصورت متمرکز پخش خواهیم کرد. استفاده از بیانات امام راحل و رهبر معظم انقلاب در مورد موضوعات در رابطه با ایام محرم و صفر در برنامه های ما خواهد بود و اهتمام داریم در کنار شور حسینی معرفت افزایی را از بیان این عزیز داشته باشیم.
دبیر شورای معارف به جدول برنامه های معاونت صدا در روزهای محرم و صفر اشاره نمود و اظهار داشت: شبکه اقتصاد برنامه «هیات»، رادیو ایران «عشق است و آتش و خون»، «منازل العشاق»، «حسینیه ایران»، شبکه پیام «پیام آزادگی»، شبکه تهران «حسینیه تهران»، «سرچشمه»، شبکه جوان «هیات جوانان حضرت علی اکبر»، شبکه سلامت «زائر افلاک» شبکه «به روایت فرات»، «چکامه باران»، شبکه فرهنگ «صبح روز دهم»، «میراث عاشورا»، رادیو قرآن «قدسیان»، رادیو گفت و گو «از سکوت تا بایکوت»، «ماه به روایت آه»، رادیو معارف «حسینیه»، «ملت امام حسین»، «همنشین»، رادیو ورزش «خون و عطش»، رادیو نمایش «آه واره»، «اشک در گونه» خواهند داشت.
حبیبی بیان کرد: سامانه ای به نام ایرانصدا هم برش های مختلفی دارد که در بخش آواها و نواها کارهای خوبی در این ایام خواهد داشت. برای نمونه کتاب «نامیرا» که بسیار مورد استقبال عمومی جامعه بود بصورت فایل صوتی در اختیار مخاطبان خواهد بود.
وی از برگزاری برنامه ای در شب تاسوعا ویژه ارامنه در حسینیه ثارالله آگاهی داد.
کاویانی مدیر رادیو محرم نیز در بخش دیگری از این جلسه با اعلان اینکه دغدغه ما در رادیو محرم ترویج الگو صحیح عزاداری و مداحی است، اشاره کرد: اثر محرم در همه زوایای زندگی اجتماعی ما بی نظیر است، بدین جهت یادآوری درس ها و عبرت های این اتفاق وظیفه همگان است.
وی افزود: توجه به عزاداری سنتی در رادیو محرم امسال بصورت ویژه مدنظر است، دشمن اهتمام دارد در عزاداری و مداحی های ما نفوذ کند و کار را به بیراه ببرد. بدین جهت مقتل خوانی و روضه توسط کارشناسان را داریم. از طرفی دیگر به واقعه عاشورا با هنر شعر هم خواهیم پرداخت. همین طور معرفت و شعور در کنار شور مکمل خواهد بود بدین جهت بسته های کوتاه معرفتی با عنوان «پرسمان محرم» را داریم که در این برنامه همه آنچه در مورد محرم است پاسخ داده می شود.
مدیر رادیو محرم اشاره کرد: قطعات کوتاه کارشناسی از طرف علمای برجسته را خواهیم داشت. همین طور برنامه ای در مورد سایر کشورها در نظر گرفته ایم. «کشته اشک» به عنوان یک برنامه مقتل خوانی جزو برنامه ها است. توجه به عزاداری نوجوانان با عنوان «نوگولان حسینی» هم داریم که مداحان نوجوانان حضور خواهند داشت.
وی ادامه داد: عزاداری ها و آیین های مختلفی در این ایام مورد توجه قرار داده ایم. «ستارگان کربلا» هم برنامه ای است که به تبیین شخصیت ها شهدای کربلا می پردازد. برنامه ای هم برای پخش مداحی ها بصورت زنده داریم. در محرم امسال مرکز محور عمل نکردیم بلکه کل کشور در این شبکه برنامه هایشان پوشش داده می شود. به همین دلیل از ۲۲گویش، زبان و لهجه در رادیو محرم استفاده شده است و تنوع قطعات مهم بوده و بدین جهت در طول ماه محرم پخش می شود.
کاویانی در آخر اظهار داشت: یکی از دغدغه های ما حضور در فضای مجازی است بدین جهت پخش ۲۴ساعته در ایرانصدا و سایر درگاه ها داریم. البته ارتباط تعاملی با مخاطبین هم فراهم شده و فراخوان مداحی و عکس داده ایم تا در رادیو محرم پخش شود.
منبع:

1401/05/11
10:38:41
5.0 / 5
89
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس