به همت مؤسسه بوستان كتاب؛

انتشار مجموعه دو جلدی کتاب انسان معاصر و پرسمان دین

انتشار مجموعه دو جلدی کتاب انسان معاصر و پرسمان دین عطر حرم: مجموعه دو جلدی کتاب انسان معاصر و پرسمان دین اثر عبدالرحیم گواهی به ترتیب در 944 و 976 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، مجموعه دو جلدی کتاب «انسان معاصر و پرسمان دین» اثر عبدالرحیم گواهی به ترتیب در ۹۴۴ و ۹۷۶ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.
در سالهای اخیر، پیشرفت بشر در عرصه علم و فناوری و رشد و توسعه فزاینده فضای مجازی و قابلیت انتقال سریع اطلاعات، شامل درست و نادرست چشم گیر بوده و موجب القای خیلی از شبهات، تردیدها، اتهامات و ابهامات ناروا شده است. خصومت قسمتی از غرب و در رأس آن آمریکا و اسرائیل، باعث شده است پروژه اسلام هراسی و اسلام ستیزی و به ویژه شیعه ستیزی را پیش ببرند و سردمداران بعضی کشورهای عربی، نیز به این روند کمک کرده اند؛ از ین جهت، دین و دینداری، اسلام، قرآن، پیامبر و ائمه و دوده عصمت و طهارت در کانون هجمه و انتقاد و چالش دوستان نادان و دشمنان دانا قرار گرفته اند.
در این اثر، تعدادی از شاگردان علامه محمدتقی جعفری (ره) به ۵۰۰ پرسش و شبهه ارائه شده، همچون ایرادها پاسخ داده اند.
ساختار اثر
جلد اول از این کتاب در ۶ فصل تألیف شده است؛ فصل اول با عنوان «آفرینش انسان و جهان» به بررسی و پاسخ به سوال هدف خداوند از خلقت جهان چه بوده است؟، آیا پیدایی جهان تصادفی بوده؟ و علت آفرینش فرشتگان چیست؟ پرداخته و پاسخ خلقت جهان در چند روز بوده است؟ اول زمین خلق شده یا آسمان؟ و آیا ابتدای خلقت زمین و آسمان یکی بودند؟ را تبیین کرده است.
نویسنده در فصل دوم با عنوان «دین و دینداری (۱)» به پرسش های شماره ۱۵ تا ۴۸ پاسخ داده است که اهم آنها عبارتند از: آیا دین فقط به درد آخرت می خورد؟، ارتباط علم و دین چگونه است؟، چرا عقل در بسیاری از موارد با دین در تضاد است؟، آیا اصالت با حقوق بشر است یا دین؟، آیا عقل مانع است؟، ارتباط بی دینی با مدرنیزاسیون و مدرنیته چیست؟ و آیا اعمال خیر غیر مسلمانان پذیرفته نمی شود؟
فصل سوم با عنوان «اسلام (۱)» پرسش هایی همچون چه چیز اسلام خوب است؟، معنای آزادی در اسلام چیست؟ و چرا پس از اسلام نیاز به دین جدیدی نیست؟ را پاسخ داده و تحریف و کج گویی تاریخ صدر اسلام، تقابل سنن اسلامی و سنن ایرانی و اسلام و حکومت دینی را تشریح کرده است.
«قرآن (۱)» عنوان چهارمین فصل از جلد اول این کتاب است که به پاسخ به پرسش های شماره ۹۲ تا ۱۳۰ اختصاص دارد اهم این پرسش ها بدین شرح است: دلیل های عقلی بر حقانیت قرآن و الهی بودن آن چیست؟، آیا افراد حق ندارند بگویند برداشت من از قرآن اینگونه است؟، آیا خداوند به بنی اسرائیل دستور خودکشی داده بود؟، مصیبت ها از جانب ماست یا خدا؟، بالاخره شیطان از عذاب الهی می ترسد یا خیر؟ و چرا قرآن و نهج البلاغه هیچگاه کهنه نمی شوند؟
نویسنده در پنجمین فصل از جلد اول کتاب حاضر به «بررسی معنای وحی و ارتباط ائمه (ع) با عالم غیب، تناسخ و رجعت از نظر اسلام و نظر شیعه و سنی» درباره ی توسل پرداخته، تقلید و حدود آن در اسلام، قضا و قدر، جبر و اختیار و اهتمام ما و لطف الهی را مورد تاکید قرار داده، صلح و مصالحه در اسلام، ابعاد مادی و معنوی روح و آخرت غیر مسلمانان را تشریح کرده، ولایت در شریعت و طریقت، دوستی با اهل کتاب و برخورد دینی با یهودیان صدر اسلام را تبیین کرده و پرسش های همچون مرز تفکر و توکل کجاست؟، آیا گمراهی به اذن خداست؟، چرا خداوند ساکت است؟ و آیا خداوند رزاق و عادل است؟ را پاسخ داده است.
ششمین و آخرین فصل از جلد اول کتاب مذکور با عنوان «عرفان اسلامی (۱)» به بیان پاسخ رابطه میان شریعت و طریقت چیست؟، شیوه حضور در محضر مردان خدا چگونه است؟ و نظر اسلام درباره ی یوگا و مدیتیشن چیست؟ پرداخته و ذکر، تعداد و انرژی زایی آنرا به رشته تحریر درآورده است.
جلد دوم از این کتاب در ۱۴ فصل به رشته نگارش درآمده است؛ فصل اول با عنوان «دین و دینداری (۲)» به پاسخ پرسش های شماره ۲۴۲ تا ۲۶۲ اختصاص دارد و اهم این پرسش ها بدین شرح است: ارتباط با خدا چگونه است؟، آیا دین از جانب خداست؟، اخلاق یا دین؟، رابطه دین با اخلاق چیست؟، چرا معنویت نباید جای دین را بگیرد؟ و آیا پیشرفت مادی و معنوی قابل جمع است؟
نویسنده در فصل دوم با عنوان «اسلام (۲)» به بررسی آینده جهان از نظر اسلام و مقایسه دین اسلام و یهود پرداخته، فرقه های منتسب به اسلام و خشونت گرایی و چرایی اسلام نیاوردن خسرو پرویز را شرح داده و به پرسش هایی همچون آیا اسلام همچنان متعالی ترین راه حل زندگی است؟، حفظ دین به چه قیمت؟ و رابطه جوانان در اسلام چگونه است؟ پاسخ داده است.
«قرآن (۲)» عنوان سومین فصل از جلد دوم کتاب حاضر است که به بررسی چند سوال قرآنی، قتل یک نفر، کشتن همه مردم، «سراج» و «نور» در قرآن پرداخته، صبر و شکیبایی در مصیبت ها و مشکلات، انطباق آیات قرآنی و نظریات علمی و تعقل و تفقه با عقل و قلب را مورد تاکید قرار داده است.
فصل چهارم با عنوان «پیامبر (ص)» به بیان پرسش هایی از قبیل آیا پیامبر بر همه آفرینش شاهد بودند؟ آیا پیامبر اسلام (ص) انسانی معمولی است؟ و پیامبران اولوالعزم همه از خاورمیانه اند؟ پرداخته و دین پیامبر، قبل از بعثت، آفرینش پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) از نور واحد، امامت پیامبر در اسلام و قرآن و وحی و رویاهای رسولانه را به رشته تحریر درآورده است.
نویسنده در پنجمین فصل از کتاب مذکور با عنوان «امامت و شیعه» به تبیین اثبات عملی حقانیت شیعه، سازگاری فقه شیعه با دستاوردهای جدید علمی و امامت ائمه (ع) بر یکدیگر پرداخته و پاسخ نقش امام چیست؟، اکمال دین و اتمام نعمت یعنی چه؟، آیا امامت موروثی است؟، و گریستن در اعضای ائمه صحیح است یا خیر؟ را تشریح کرده است.
فصل ششم با عنوان «حضرت علی (ع)» به پرسش های شماره ۳۴۳ تا ۳۵۹ اختصاص دارد که اهم این پرسش ها عبارتند از: آیا شخص حضرت علی (ع) اشاره ای به واقعه غدیر خم کرده اند؟، حضرت علی (ع) خودرا در نهج البلاغه چگونه معرفی می کنند؟، چرا حضرت علی (ع) دخترشان ام کلثوم را به عقد عُمَر درآوردند؟، چرا حضرت علی (ع) هیچ واکنشی به توهین ها و جنایات ضد پاره تن پیامبر انجام ندادند؟ و آیا موضوع ازدواج دختر حضرت علی با عُمَر صحت دارد؟
«حضرت امام حسن و امام حسین (ع)» عنوان هفتمین فصل از جلد دوم کتاب مذکور است که به بررسی منزلت امام حسین (ع) در نظر شیعه، صلح امام حسن و قیام امام حسین (ع) و فلسفه عزاداری امام حسین (ع) پرداخته، قمه زنی و شور حسینی، امام حسین: مرگ با عزت، بهتر از زندگی با ذلت، لعن در زیارت عاشورا و وظیفه شیعیان در ادامه قیام امام حسین (ع) را مورد تاکید قرار داده است.
نویسنده در فصل هشتم با عنوان «امام زمان (عج)» به بیان پرسش های شماره ۳۸۰ تا ۳۸۶ همچون آیا امام زمان (عج) وجود خارجی دارد؟، طول عمر حضرت ولی عصر (عج) از نظر علمی چگونه توجیه می شود؟، آیا حکومت دینی می تواند زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عج) باشد؟ و امام زمان؛ قصه یا واقعیت؟ می پردازد.
فصل نهم با عنوان «احکام» به بیان پاسخ به پرسش های اخلاق ارجح است یا احکام؟، جایگاه فقه در اسلام؟ آیا اسلام برده داری را تأیید می کند؟ پرداخته و پاسخ پرسش هایی همچون چرا تغییر دین مجاز نیست؟، حدود ممنوعیت مُسکرات در چه حد است؟، آیا گفتن دروغ مصلحتی مجاز است؟ و فرق گناه و اشتباه چیست؟ را به نگارش درآورده است.
دهمین فصل از جلد دوم کتاب حاضر با عنوان «عرفان اسلامی (۲)» به نگارش درآمده که در آن تفاوت تصوف و عرفان، شخصیت حلّاج و عشق و عرفان اسلامی تبیین شده، عرفان در ادیان مختلف، عقل، ایمان و عرفان و داوری در مورد اهل عرفان مورد تاکید قرار گرفته و نقد نگرش آقای سروش به مولوی، انتقادهای عالمان دین به مشایخِ عرفان و عرفان و فلسفه به رشته تحریر درآمده است.
نویسنده در فصل یازدهم با عنوان «زن در اسلام» به تشریح حریم زن و مرد در اسلام، حقوق زن: کتک زدن، چند همسری و کنیز و کنیزداری در اسلام پرداخته، شرایط مراوده با کنیز، نکاح با زنان غیر مسلمان اسیر شده در جنگ و حجاب را بیان کرده و چگونگی توجیه حجاب برای جوان امروز، سوره تحریم و نگاه به زن و ازدواج موقت و مسئولیت های طرفین را مورد تاکید قرار داده است.
فصل دوازدهم با عنوان «ادیان و مکتب های شرقی» به بیان پاسخ به پرسش های بودیزم به چه اموری می پردازد؟ و آیا فقط در بودیزم، آرامش و شادی و امید وجود دارد؟ پرداخته و نظر اسلام درباره ی ادیان بودایی و کنفوسیوسی در شرق آسیا را شرح داده است.
«مسیحیت» عنوان سیزدهمین فصل از جلد دوم کتاب مذکور است که در آن مقایسه اسلام با مسیحیت و نظریات یک ایرانی مسلمان که به مسیحیت گرویده، بیان شده است.
چهاردهمین و آخرین فصل از کتاب حاضر با عنوان متفرقه به بررسی نقد نظرگاه رحیم پور ازغدی در مورد علم رییس جمهوری و تبریک و تسلیت به مناسبت وفات! پرداخته و مذهب مولوی و وظایف تربیتی والدین را مورد تاکید قرار داده است.


منبع:

1402/06/20
12:19:53
5.0 / 5
193
تگهای خبر: آمریكا , ائمه , ادیان , اسلام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس