در نشستی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد

شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد عطر حرم: در نشستی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسماً به رییس سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، در نشستی با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی رسماً به رییس سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد. حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه اظهار داشت: یکی از تاکیداتی که هم مقام معظم رهبری و هم رییس جمهور دارند، چابک سازی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ پیرو این مساله مقرر شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شورای قرارگاهی بماند و به کار تصدی گری در امور نپردازد. بدنبال این تصمیم، کمیته چابک سازی تشکیل شد و در آنجا بحث و بررسی هایی صورت گرفت و تصمیماتی در ۱۷ شورای اقماری گرفته شد که این تصمیمات به شورای معین رفت و در دو جلسه در این شورا بررسی گردید.
وی اضافه کرد: بر طبق این تصمیم ها، قرار شد فعالیت شورای توسعه قرآنی در قالب مشخص به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شود و سازمان تبلیغات بازوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور قرآنی باشد. در این سال ها اعضای محترم شورای توسعه قرآنی زحمت زیادی در عرصه سیاستگذاری کشیده اند به شکلی که هم اکنون کمبودی از نظر تعیین سیاست های فعالیت قرآنی نداریم.

خسروپناه: سازمان تبلیغات با اکثریت قاطع اعضای شورای عالی مسئولیت شورای توسعه را بر عهده گرفت
حجت الاسلام خسروپناه با اشاره به فضای عمومی و حکمرانی فرهنگ قرآنی در کشور عنوان کرد: آن چه امروز به آن نیاز داریم، تنظیم گری و هماهنگی بین دستگاه هاست. دو دستگاه مد نظر بود تا کار این شورا به آن سپرده شود. از بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در دو جلسه ای که بحث شد، سازمان تبلیغات رأی بسیار بالاتری آورد که امیدواریم سازمان تبلیغات اسلامی بتواند به درستی و قدرت و قوت در این امر مهم به موفقیت برسد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اشاره کرد: واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به این معنا نیست که این شورا بطورکامل به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده باشد، بلکه سازمان تبلیغات بازوی اجرائی شورا خواهد بود و شورای عالی انقلاب فرهنگی بر عملکرد این شورا نظارت خواهد داشت؛ هر چند که مدیریت و مسئولیت صندوق و دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی سپرده شده است.
خسروپناه در ادامه در تشریح جزییات این واگذاری اضافه کرد: جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی همانند قبل در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود، ولی رییس این شورا، رییس سازمان تبلیغات اسلامی خواهد بود؛ و با پیشنهاد خود ایشان این واگذاری به مدت سه سال به انجام می رسد و بعد از سه سال، ارزیابی های لازم برای عملکرد این شورا ذیل مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می گردد و در آن زمان، تصمیمات مقتضی گرفته خواهد شد.
وی با اشاره به برخی اشتباهات درباب این که گفته می شود باید دستگاه های دیگر، کارهای قرآنی خودرا تعطیل کنند، اظهار داشت: هیچ تفاوتی در این که شورای توسعه به وزارت فرهنگ داده شود یا به سازمان تبلیغات وجود ندارد و این مساله به این معنا نیست که وزارت فرهنگ و ارشاد به فعالیت قرآنی نپردازد و نباید تفکری سکولار و ضد قرآنی قلمداد شود؛ همان کارهایی که وزارت ارشاد در عرصه قرآنی تابحال پیش می برد، باید مانند قبل و حتی باقدرت بیشتری صورت گیرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه صحبت های خود به موضوع تغییر حکمرانی در این شورا پرداخت و عنوان کرد: امروز شاهد تغییر حکمرانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم، به نحوی که نوع حکمرانی در این شورا درحال تبدیل شدن به حکمرانی شبکه ای است، شبیه موضوعی که قبل تر هم در واگذاری شورای فرهنگ عمومی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد بودیم.
خسروپناه اشاره کرد: در پذیرش این مصوبه از طرف آقای قمی تشکر می نماییم و از سایر دستگاهها انتظار داریم حضور پررنگ در پیشبرد امور و اهداف قرآنی داشته باشند.
وی در آخر از دستگاه های دولتی و تشکل های مردمی خواست تا مانند قبل به کارهای قرآنی خود ادامه دهند و مطالبات قرآنی خودرا مثل قبل با قوت و دغدغه بیشتر دنبال کنند.

قمی: مدیریت شورای توسعه را با قوت و جدیت پیش خواهیم برد / لزوم تبعیت از مصوبات شورای عالی
در ادامه این جلسه حجت الاسلام محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از همه اعضایی که در سالهای قبل در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی زحمت کشیده اند، با اشاره به واگذاری شورای فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی و نقش این سازمان در پیشبرد برنامه های قرآنی نظام اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی تصمیمی که از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است را محترم می شمارد و خودرا موظف به اجرای امور محول شده می داند؛ امیدواریم این امور با جدیت دنبال شود و بتوانیم با حس برادری و همدلی که میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به وجود آمده است، شاهد پیشبرد درست اهداف قرآنی در کشور باشیم؛ بطور قطع در این راه به کمک و هماهنگی سایر اعضا و دستگاهها نیاز داریم تا باکیفیت بیشتر فعالیت ها و امور قرآنی را مدیریت و اجرا نماییم. سازمان تبلیغات دو شأن در امر قرآنی دارد؛ یکی سازمان دارالقرآن که وظایف مشخصی دارد و آنها را پیش می برد و دیگری وظیفه تازه ای است که برای پیشبرد شورا در امور قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی محول شد.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی در آخر اشاره کرد: ما از شروع فعالیت خود قول دادیم که با قدرت و تمام توان به شورای عالی در امور مختلف و محوله کمک نماییم. اهتمام و اهتمام ما همکاری تمام با شورای عالی است و امیدواریم بهترین همکاری ها دراین زمینه رقم بخورد و بهترین نتایج برای توسعه و اعتلای فرهنگ قرآنی در جامعه برقرار شود.
در ادامه حجت الاسلام علی تقی زاده مشاور قرآنی ریاست سازمان تبلیغات با اشاره به واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: با حضور استاد خسروپناه در رأس شورای عالی انقلاب فرهنگی و اهتمام ویژه ی ایشان به حکمرانی قرآنی امید داریم که اتفاقات بزرگی در عرصه قرآن رخ بدهد.
وی در ادامه دو اولویت فوری امروز شورای توسعه را ایجاد فضای هم اندیشی و هم افزایی برای تحقق سیاستگذاری های کلان انجام شده و حل و فصل مسائل و موضوعات مالی شورا دانست و اضافه کرد: اگر این دو مورد به درستی پیش روند، ان شاء الله ماه رمضان آینده فضای متفاوتی از نظر قرآنی در کشور ظهور و بروز پیداخواهد کرد.

در پایان جلسه، حجت الاسلام خسرو پناه در تشریح پروسه واگذاری شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی در شش بند موضوع فوق را جمع بندی کرد که موارد مطرح شده به شرح زیر است:
- شورای توسعه فرهنگ قرآنی همچنان قسمتی از شوراهای شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بصورت کامل از این مجموعه جدا نمی گردد.
- دبیرخانه و صندوق شورای توسعه فرهنگ قرآنی بصورت کامل به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار می شود.
- ریاست شورای توسعه فرهنگ قرآنی با رییس سازمان تبلیغات اسلامی است و دبیر آن با پیشنهاد ایشان و تصمیم شورای عالی انتخاب می شود.
- این انتقال به مدت سه سال است به پیشنهاد خود ایشان و پس از آن کارکرد سازمان تبلیغات اسلامی ارزیابی می شود و تصمیم مقتضی در آن زمان گرفته خواهد شد.
- تمام کارهای قرآنی دولت و بخش مردمی با قدرت ادامه پیدا خواهند کرد و نباید هیچ ضعفی را در آنها شاهد باشیم.
- شورای توسعه فرهنگ قرآنی از این به بعد باید تمرکز خودرا بیشتر بر راهبری اسناد مصوب گذشته قرار دهد.
گفتنی است در آخر این جلسه کمیته انتقال شورای توسعه فرهنگی قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی با حضور حجت الاسلام تقی زاده، محمدعلی خواجه پیری، محمدجواد آل احمد، رضا سلامت پناه، غلامرضا محمدی و مجید جعفری تشکیل شد.


منبع:

1402/06/21
20:14:07
5.0 / 5
433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس