به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب مرجعیت علمی قرآن کریم روانه بازار نشر شد

کتاب مرجعیت علمی قرآن کریم روانه بازار نشر شد عطر حرم: کتاب مرجعیت علمی قرآن کریم به همت حجج اسلام محمدصادق یوسفی مقدم و سید اسدالله موسوی عبادی است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، کتاب «مرجعیت علمی قرآن کریم» به همت حجج اسلام محمدصادق یوسفی مقدم و سید اسدالله موسوی عبادی است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ۲۰۳ صفحه تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه به چاپ رسید.
یکی از با اهمیت ترین ابعاد بهره گیری از قرآن، استفاده از آن در علوم و دانش های مختلف است. همیشه علوم و دانش های بشری درحال ایجاد، توسعه و تکاملند و در ارتباط بین قرآن و علوم، اولین پرسشی که به ذهن پژوهشگران خطور می کند، این است که آیا اساساً بهره گیری از قرآن در بررسی امور مربوط به این علوم، شامل پیش فرض ها، مبانی، مسائل، روش ها و دیگر ابعاد آن علم، امکان پذیر است یا خیر؟
بسیاری از متفکران و دانشوران اسلامی درصدد برآمدند تا با کمک گرفتن از قرآن کریم و سنت این دانش ها را بومی سازی کنند. بطورمثال فقه اسلامی اخلاق اسلامی عرفان اسلامی فلسفه اسلامی و در علوم انسانی نیز همانند قرآن و مدیریت قرآن و حقوق قرآن و جامعه شناسی و….
این اثر در قالب گفت و گو با ۵ نفر از صاحب نظران و پژوهشگران عرصه مرجعیت علمی قرآن کریم به بررسی این مساله پرداخته است
ساختار اثر
در گفتگوی اول با حجت الاسلام والمسلمین حسن رمضانی درباره ی «مرجعیت علمی قرآن در عرفان» ابتدا قرآن به عنوان خاستگاه عرفان، دو معنای خاستگاه بودن قرآن و هویت تفاسیر عرفانی بررسی شده و دلیلهای مرجعیت قرآن و راهکارهای عملیاتی کردن مرجعیت قرآن (استنطاق قرآن، احیای درسهای تفسیر و رفع مهجوریت قرآن) مورد تاکید قرار گرفته و در ادامه، فاصله گرفتن علوم اسلامی از قرآن، معرفی چند منبع در بحث مرجعیت قرآن و نتایج بحث مرجعیت علمی قرآن در عرفان به رشته تحریر درآمده است.
گفتگوی دوم با حجت الاسلام امیرعلی لطفی درباره ی «مرجعیت عملی قرآن کریم در مدیریت» بوده که به تبیین مراد از مرجعیت علمی قرآن، چهار دیدگاه در مورد انسان در دانش مدیریت و نگاه انسان شناختی قرآن پرداخته و تبیان بودن قرآن، روش شناسی مرجعیت علمی قرآن و مسئله سازی قرآن برای علم را مورد تاکید قرار داده است.
در گفتگوی سوم با حجت الاسلام خسرو پناه درباره ی مرجعیت علمی قرآن کریم به بررسی قرآن بسندگی و نسبت قرآن و علوم طبیعی پرداخته و سه وظیفه مهم علوم انسانی و فلسفه پیشینی و پسینی علم را تشریح شده است.
در گفتگوی چهارم با حجت الاسلام محمدحسن زمانی، قرآن داروی اصلی شفابخش همه آلام جامعه بشری معرفی شده و ضعف حضور قرآن در علوم انسانی بررسی شده و در ادامه، جایگاه ثقل اکبر و ثقل اصغر در علوم اسلامی و جمع بین قرآن و حدیث تبیین شده و راهکارهای مرجعیت بخشی قرآن، مفهوم مرجعیت علمی قرآن کریم و تعریف علمی در عنوان «مرجعیت علمی قرآن» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
در آخرین و پنجمین گفتگو که با حجت الاسلام محمدعلی مهدوی راد درباره ی مرجعیت علمی قرآن کریم انجام شده، ضمن بیان دو گونه نگرش علمی به قرآن و مرجعیت قرآن در فهم خود قرآن، لزوم استخراج قواعد تفسیری از روایات و نادیده گرفتن سیاق در تفسیر جملات مستقله به نگارش درآمده است.


منبع:

1402/06/27
10:05:58
5.0 / 5
351
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دانش , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس