۲۴ رجب سالروز فتح خیبر؛

نیروی ایمان امیرالمومنین (ع) در قلعه خیبر را از جا کند

نیروی ایمان امیرالمومنین (ع) در قلعه خیبر را از جا کند به گزارش عطر حرم، پس از کشته شدن مرحب، مردم یهود به داخل قلعه پناه بردند و امیرالمومنین درب دژ را از جا کند آنرا بعنوان سپر برای خود استفاده نمود؛ دری که هشت مرد جنگی مسلمان نتوانستند آنرا حرکت دهند.خبرگزاری مهر -گروه دین و اندیشه: بیست و چهارم ماه رجب المرجب سالروز واقعه فتح قلعه خیبر توسط امیرالمومنین امام علی (ع) است. خیبر بعنوان آخرین پایگاه بزرگ یهودیان، برای حکومت اسلامی بسیار خطر ساز بود. یهودیان خیبر هر روز دسیسه ها و اقدامات خویش را بر ضد اسلام تکرار می کردند. مشرکان را به جنگ با مسلمانان فرا می خواندند و به دشمنان اسلام کمک های فراوانی می کردند و به یکی از محکم ترین پایگاه های مخالف اسلام تبدیل گشته بودند.آنچه از استحکامات و آمادگی نظامی خیبر در گزارشات تاریخی وجود دارد، نشان داده است یهود قصد حمله به مسلمانان را داشت، اما پیامبر بموقع واکنش نشان دادند. ابتدا نامه ای نوشت و ضمن پند و اندرز خواهان انعقاد پیمان عدم تعرض میان طرفین شد؛ چونکه آنان در پیمان نامه اولیه پیامبر با یهود حضور نداشتند و این پیمان نامه آنها را شامل نمی شد.
اما ثروت سرشار و قلعه های مستحکم خیبر، که در سرتاسر عربستان نظیر نداشت و کثرت جمعیت و نفوذی که در بین قبایل عرب داشتند، یهودیان خیبر را چنان گرفتار سرمستی و غرور ساخته بود که حاضر نشدند با رسول خدا از طریق مسالمت آمیز قرارداد بنویسند.
قلعه خیبر چه استحکاماتی داشت؟
خیبر دارای هفت قلعه محکم بود. هر قلعه ای برج مراقبت داشت که ساکنان به بیرون قلعه تسلط داشتند و می توانستند دشمنان را سنگ باران کنند، ولی مسلمان توانستند چند تا از این قلعه ها را فتح نمایند و در بین آنها قلعه «وطیح و سلالم» مقاومت بیشتری داشتند و مسلمانان با بیشتر از ده روز جنگ نتوانستند آنها را فتح نمایند و هر روز بدون نتیجه باز می گشتند.
ابتدا پیامبر پرچم را دست ابوبکر و عمر داد، ولی راه به جایی نبردند و بعد از بازگشت از صحنه نبرد، با توصیف دلاوری و شجاعت فوق العاده رئیس دژ «مرحب» یاران پیامبر را مرعوب ساختند.
پیامبراعظم افسران و دلاوران سپاه را جمع کردند و فرمودند: «لَأُعْطِیَنَّ الرَّایَةَ غَداً رَجُلًا یُحِبُّ اللهَ وَ رَسُولَهُ وَ یُحِبُّهُ اللهُ وَ رَسُولُهُ یَفَتَحَ اللهُ عَلَی‏ یدیه لیس بفَرَّار؛ همانا فردا این پرچم را به مردی خواهم داد که خدا و رسول را دوست دارد و خدا و رسول هم او را دوست دارند. خدا خیبر را به دست او می گشاید. او هیچگاه نمی گریزد.»
این جمله حاکی از فضیلت و برتری معنوی و شهامت آن سرداری است که مقدر بود فتح و پیروزی به دست او صورت بگیرد. شادی توأم با اضطراب در بین سپاه اسلام بوجود آمد که آن دلاور چه کسی است؟!
امام علی (ع) گرفتار درد چشم شدیدی بودند. سپاه هم فکر نمی کرد درد چشم حضرت بزودی بهبود پیدا نماید، به همین خاطر در این اندیشه بودند، کسی غیر از امیرالمومنین پرچم را به دست خواهد گرفت اما وقتی پیامبر سراغ امیرالمومنین را گرفت امیدشان ناامید شد.
امیرالمومنین را به محضر پیامبر آوردند و ایشان آب دهان مبارکشان را به چشمان حضرت کشیدند و در حق ایشان دعا نمودند. چشمان حضرت شفا یافت و پیامبر پرچم را به دست ایشان داد و فرمود: «آن ها را ابتدا به اسلام دعوت کن و اگر نپذیرفتند به وظایفشان تحت لوای اسلام از جمله، پرداخت جزیه و خلع سلاح آشنا کن.»
حضرت وقتی به دژ رسید پرچم را بر زمین زد و سپس درب دژ باز شد و برادر مرحب «حارث» بیرون آمد. لشکریان بی اراده عقب رفتند اما امیرالمومنین پس از چند لحظه جسد او را به زمین زد و در همان جا جان داد.
«مرحب» پهلوان یهود برای انتقام برادر خود بیرون آمد در حالیکه غرق در سلاح بود و کلاهی از سنگ بر سر گذاشته بود رجز می خواند و همه را به رعب و ترس وا می داشت، اما امیرالمومنین قدمی عقب نکشید و این رجز را خواند: «أَنَا اَلَّذِی سَمَّتْنِی أُمِّی حَیْدَرَةٌ ضِرْغَامُ آجَامٍ وَ لَیْثٌ قَسْوَرَةٌ ؛[۵] من کسی هستم که مادرم نام مرا حیدر گذاشته است. من شیر بیشه ی شجاعت و شیر نری تیراندازم.»

بعد از رجزخوانی صدای شمشیرها و جنگ، وحشت عجیبی بر دل ناظران انداخته بود که ناگهان شمشیر امیرالمومنین بر فرق مرحب فرود آمد و سپر و کلاه و سر را تا دندان به دو نیم کرد.
کندن در خیبر

پس از کشته شدن مرحب، مردم یهود به داخل قلعه پناه بردند و امیرالمومنین درب دژ را از جا کند آنرا بعنوان سپر برای خود استفاده نمود؛ دری که پس از جنگ، هشت مرد جنگی مسلمان نتوانستند آنرا از جای خود حرکت دهند و حضرت در پاسخ به سنگینی آن فرمود: «من هیچگاه آنرا با نیروی بشری از جای نکندم بلکه در پرتو نیروی خداوند و با قلبی مطمئن به روز قیامت و راضی از آن انجام دادم.»جنگ خیبر، تبلور گوشه ای از فضائل امیرالمومنین ضد السلام بود. حضرت در این جنگ، خدا و رسولش را خوشحال کرد و دوستان و دشمنان در حیرت شجاعت حضرت ماندند.


منبع:

1402/11/17
09:11:38
5.0 / 5
174
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس