جلسه شصتم شورای توسعه فرهنگ قرآنی

جلسه شصتم شورای توسعه فرهنگ قرآنی به گزارش عطر حرم، جلسه شصتم شورای توسعه فرهنگ قرآنی شامگاه چهارشنبه (۸فروردین ماه) در سی و یکمین نمایگاه بین المللی قرآن کریم برگزار گردید.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، در بخشی از این مراسم رضا مرادصحرایی - وزیر آموزش و پرورش- با بیان این خبر که افطاری قرآنی در ۲۸ رمضان برگزار می شود، اظهار نمود: دانش آموزان نخبه سراسر کشور میهمان وزارت خانه متبوع هستند.
وی افزود: این که چقدر ترجمه قرآن مهم می باشد و فرهنگ ما به آن نیاز دارد، بحث روشنی است. بنابراین، هر کاری برای ترجمه شود خوب است، ولی ایجاد ساختار جدید پس از ۴۶ سال از انقلاب اسلامی با وجود تمام ظرفیت هایی که داریم، باید با احتیاط صورت گیرد. چون گاهی چالش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص بودجه برای پرسنل اش است.

امید را باید در میان مردم زنده کرد
در ادامه این جلسه مصطفی زمانیان رئیس مرکز برسی های استراتژیک ریاست جمهوری اظهار داشت: در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اگر خودم استراتژیک رفتار نکنم نمیتوانم دیگران را هم به آن دعوت کنم. به لطف صاحب نظران و معتمدین انقلاب در یک پروژه آن چه مورد توجه و اهمیت قرار دارد امید و اعتماد است. مهم ترین مسأله ای که ریشه مقولات است ضعف ما در مسأله امید آفرینی و اعتقاد است.
وی افزود: مسایل امنیتی کشور زمانی در کشور حل می شود که امید در کشور فراوان باشد. امید و اعتماد را در گام نخست باید در مردم ایجاد نماییم و این کلیدی ترین مسأله ای است که در بیانات رهبری هم گنجانده شده است. ما در این حوزه گرفتار غفلت شدیم.
زمانیان افزود: وقتی از مشارکت مردمی صحبت میکنیم باید پیش شرط های آن حل شده باشد و الزامات تحقق آن میسر باشد. ما باید با نگاه واقع بینانه ای برنامه جریانات توسعه فرهنگی قرآنی چند درصد از جامعه را پوشش دهد. ما باید ببینیم بند قلب و دل شصت درصدی که در انتخابات مشارکت نکردند را چطور میتوانیم مجدد گره بزنیم که به انقلاب برگردند؟ با تدبیر قرآنی میتوان چنین کاری کرد.
رئیس مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری افزود: بمحض این که جریان قرآن را عمومی می نماییم تنها افراد حرفه ای برای آن استقبال نمی کنند اگر جریان قرآنی را با نوآوری گره بزنیم شاهد حضور همگی آحاد جامعه خواهیم بود. بعنوان مثال به همت حجت الاسلام قمی استارتاپ های اربعین را دور هم جمع کردیم.
وی با تکیه بر این که حتی محفل قرآنی امام حسنی ها یک جورایی جشن خودمان محسوب می شد اضافه کرد: به این مورد باید دقت کرد و باید سفره خوش سیمای فعالیت های قرآنی را متنوع نماییم تا همه مخاطبان در آن شرکت نمایند.
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری افزود: اقتضایات توسعه فعالیتهای قرآنی نیازمند به بازآفرینی اکوسیستم جدید دارد. جریان توسعه قرآنی زمانی میتواند کارآمدی داشته باشد که نسبت خودش را با مسایل اولویت دار کشور مشخص نماید. زمانی کارآمدی اثبات می شود که به زمان مسایل اعتماد و هویت داشته باشد.
وی ابراز کرد: این جریان عظیم و پربرکت توسعه قرآنی تا چه زمانی توانسته حل مسأله کند؟ اگر این عدد در توسعه فعالیتهای قرآنی را نگاه نماییم اکوسیستم محدود نمی تواند حل مسأله فعالیت های قرآنی را داشته باشد.
او در آخر سخن اظهار داشت: قرآن مسیر توسعه و امید بخشی را می تواند داشته باشد اما این که چرا ما مسایل را نمی توانیم گره بزنیم باید بررسی شود. امیدوارم ظرفیتهای قرآنی را بتوانیم طرح و در سطح کشور بررسی نماییم.

بیشتر انس مردم با قرآن از راه ترجمه است
شبیر فیروزیان سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمت دیگری از این جلسه با اشاره به اینکه ما برای مبحث ترجمه قرآن نیازمند سازمان دهی هستیم، اظهار داشت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهایی که پیرامون ترجمه صورت می گیرد، به معاونت قرآنی وزارت خانه ارجاع داده می شود. کارشناس مربوطه هم پس از بررسی یا مجوز را صادر می کند، یا صادر نمی نماید. البته نه فقط ترجمه قرآن بلکه ترجمه نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، مفاتیح و متون مقدس دینی نیازمند تمهید گسترده ای هستیم.
وی افزود: هم اکنون حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم در کشورمان راه انس شان با قرآن از راه ترجمه است. بعضی از دوستان پیشنهاد کردند که در معاونت قرآن و عترت اداره کلی تاسیس شود. اما ما هم اکنون به دنبال کاهش ساختارها هستیم. پیشبینی ما تاسیس سازمان دولتی نیست، بلکه بنایمان تاسیس نهادی مثل ستاد عالی کانون های مساجد و بنیادهای ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. آنها نه از وزارت خانه حقوق می گیرند، نه نیروی انسانی شان استخدام وزارت خانه است.

در حوزه ترجمه اتفاقات زیادی را مدنظر قرار داده ایم
در قسمت دیگری از این جلسه علی سرابی دبیر انجمن خادمان قرآن کریم با اشاره به اینکه برای مبحث ترجمه قرآن چند لایه درنظر گرفتیم، اظهار داشت: یک لایه در ارتباط با سیاستگذاری است. لایه دیگر در رابطه با نظارت است، که مطابق قانون جزو وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی افزود: مبحث دیگر پیرامون پژوهش های بنیادی و زیرساختی در رابطه با ترجمه است، که هم اکنون به دنبال آن هستیم با این مطالعات به ترجمه های قرآن سمت و سو دهیم.
سرابی اضافه کرد: سیاستگذاری و نظارت مبحث حاکمیتی است، که وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. البته وزارت فرهنگ نظارت را به سازمان دارالقرآن کریم واگذار کرده است. در زمینه سیاستگذاری هم با تدبیر مقام معظم رهبری مرکز طبع و نشر قرآن کار سیاستگذاری را انجام می دهد.
منبع:

1403/01/09
17:14:30
5.0 / 5
135
تگهای خبر: آموزش , اربعین , اسلام , اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس