عضو مجمع روحانیون مبارز

با رحلت امام (ره)، آیت الله خامنه ای قطار انقلاب را به جلو پیش بردند

با رحلت امام (ره)، آیت الله خامنه ای قطار انقلاب را به جلو پیش بردند به گزارش عطر حرم، عضو مجمع روحانیون مبارز اظهار داشت: پس از رحلت امام خمینی با وجود همه نقص ها، کمبودها و خیانت های ضد انقلاب و مزدوران داخلی آنان حضرت آیت الله خامنه ای قطار انقلاب را در راستای تعالی و استقلال کشور رو به جلو پیش بردند و جمهوری اسلامی ایران با وجود از دست دادن خیلی از فرزندان خدوم و مخلصش حالا در نقطه آرامش و اتکای منطقه و جهان قرار دارد.حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی رحمانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: ولنگاری فکریِ اولین سالهای بعد از اخراج رضا شاه از ایران و چاپ مجموعه شبهاتی تحت عنوان «اصرار هزار ساله» توسط آخوند علی اکبر حکمی زاده در نشریه پرچم در سال ۱۳۲۲ در قالب پرسش های ۱۳گانه که با نگاهی ساختارشکنانه و توهین آمیز مبادرت به مسخره کردن و زیر سوال بردن احکام اسلام و دستورات الهی کرد سبب شد امام خمینی با نوشتن کتاب «کشف الاسرار» پاسخ های قاطع و مستدلی به شبهات حکمی زاده بدهد.

وی افزود: با اهمیت ترین مسئله ای که امام در کتاب کشف الاسرار به آن پرداختند، رابطه دین و سیاست بود. ایشان در این کتاب رابطه دین و سیاست را جدایی ناپذیر دانستند. امام در ۳۳ سالگی و در زمانی که هیچ اثری از احکام اسلام در ساختار سیاسی نظام پهلوی نبود در کشف الاسرار نوشتند، اگر کسی می خواهد به استقلال، آزادی و نظام عدالت محور برسد باید توجه داشته باشد که دین و سیاست عناصر تشکیل دهنده حرکت هستند. چرا؟ چون امام معتقد بودند دین که مبتنی بر توحید است، آزادی بشر را در درون خود دارد، به این معنا که هیچ فردی حق ندارد با وضع قانون یا به زور، رفتار و روابط انسان یا جامعه را از آزادی تهی کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز اشاره کرد: به تعبیر امام خمینی (ره) «دین اسلام» اندیشه الهی و قانونی جهت زندگی و سعادت دنیا و آخرت بشر است. اصل توحید، اصل آزادی نوع بشر را به ما گوشزد می کند و می آموزد. علاوه بر آن، این نکته را هم می آموزاند که انسان تنها و تنها باید در مقابل خالق و آفریننده جهان هستی تسلیم و مطیع باشد و البته یک استثنا هم دارد و آن اطاعت از ولی خداست که مطیع دستورات الهی است.

رحمانی افزود: اصول و احکام دین «انسان» را طوری می سازد که بر اعمال، رفتار و سرنوشت خویش حاکمیت پیدا می کند، نتیجه منطقی اعتقاد به اصل توحید سبب آزادی و اختیار انسان و حاکمیت او بر سرنوشت خودش می شود. امام در تحلیلی دقیق بیان نمودند استعمار وقتی پی به عمق این مفهوم برد، نقشه کشید تا انسان را به زنجیر بکشد از یک سو «دین» که یک محرک درونی است را کنار گذاشتند و به روابط شخصی و فردی بین بنده و خالق تنزل دادند و از طرف دیگر «سیاست» را که عامل مدیریت جامعه بود را دست گرفتند و استقلال، آزادی و عدالت را به اسارت کشیدند.

وی با اعلان اینکه امام تنها راه دستیابی به استقلال و آزادی انسان را منوط به پیوند بین دین و سیاست می دانستند، اظهار داشت: با اهمیت ترین رکن اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) عبارت است از رابطه دین و سیاست. در نظام فکری امام خمینی «سیاست» به مفهوم تدبیر امور است که قسمتی از زندگی دنیوی و اخروی انسان است. حاکمیت انسان بر سرنوشت خود پس از پیروزی انقلاب اسلامی در قالب «جمهوری اسلامی» تبلور یافت. این مسئله رکنی از ارکان اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) بود. در اندیشه امام خمینی دینِ توام با سیاست و نقش مردم در دستیابی به خواسته هایشان در قالب «جمهوری اسلامی» متبلور شد. امام خمینی تاکید داشتند اگر «قانون» در جامعه حاکمیت نداشته باشد، هرج و مرج ایجاد می شود.

عضو مجمع روحانیون مبارز با یادآوری دیدار برخی چهره های سیاسی با امام خمینی در نوفل لوشاتو، اظهار داشت: امام در دوران تبعید در نوفل لوشاتو از بزرگان احزاب سیاسی آن دوران که به دیدار ایشان در نوفل لوشاتو رفته بودند، پرسیدند: «به نظر شما جنبش ملت ایران مقابل رژیم، معلول چیست؟» که آنان پاسخ دادند «معلول «نهضت اسلامی» به رهبری شما.» حتی مهندس سوداگر گفته بود که انقدر بین مردم آمادگی وجود دارد که دیدگاه های شما حتما در ایران رای می آورد. البته امام نپذیرفتند و گفتند که «اگر رفراندومی مشابه آن چه که در الجزایر و برخی کشورهای اسلامی اتفاق افتاد، در ایران هم بیفتد و به نفع رژیم تمام شود و سبب مهار مردم شود، آیا شما قدرت دارید بار دیگر مردم را به حرکت درآورید؟» که مهندس سوداگر و حاضران در آن دیدار به اتفاق پاسخ منفی دادند. امام در همان دیدار فرمودند «ما باید همین مبارزات را که امروز در همه اقشار ملت ایران به وجود آمده تا رسیدن به حکومت جمهوری اسلامی ادامه دهیم. حضور مردم می تواند تمام کننده باشد.»

رحمانی اشاره کرد: با وجود حزب توده و سازمان مجاهدین خلق و سایر احزاب سیاسی اما این نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی بود که سبب اتحاد و وحدت همه جریان ها و توده های مردم شد. امام خمینی ساختارها و نهادهای جدید مدنی را طبق قانون اساسی به وجود آوردند. امام در برگزاری و گسترش اندیشه های دینی، اجتماعی و سیاسی بسیار موثر بودند. با زمینه ای که انقلاب فرهنگی به وجود آورد تحولات بنیادینی در نظام آموزشی کشور به وجود آمد همین طور تعداد دانشجویان کشور نیز از نظر کمی رشد فوق العاده ای یافت. در صورتیکه تعداد دانشجویان در سال ۱۳۵۷ حدود ۶۰ هزار نفر بود این عدد در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بالای ۳ میلیون نفر افزوده شد.

وی افزود: با وجود همه تشتت های مخالفان و دشمنان نظام، موفقیت های بزرگی حادث شد. در دوره رهبری امام امت موفقیت های بزرگی در همه زمینه ها برای کشور حاصل شد.

عضو مجمع روحانیون مبارز در تشریح دلیلهای محقق نشدن کامل اندیشه و آرمان های امام خمینی، اظهار داشت: با وجود همه کارشکنی های نیروهای ضد انقلاب و ترور شخصیت های موثر انقلاب اسلامی در سالهای اولین پیروزی انقلاب اسلامی و حوادث پس از رحلت امام خمینی (ره) یاران انقلاب از خط اسلام که همان مسیر و چارچوب ترسیم شده توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی بود، خارج نشدند و مشروعیت انقلاب اسلامی از طرف مردم بارها و بارها در انتخابات های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شوراهای شهر و روستا مورد تایید قرار گرفت.

رحمانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در اندیشه نظامی امام هم حفظ ارتش و تقویت آن اهمیت زیادی داشت. این توجه با تاسیس بسیج مستضعفان و سپاه پاسداران در راستای تقویت نیروهای مسلح ایران، تکمیل شد. در ماه ششم هفتم پس از پیروزی انقلاب، شاهد بودم مجاهدین خلق در میدان ۲۵ شهریور (هفت تیر) و چریک های فدایی خلق در میدان فوزیه سابق، امام حسین (ع) میتینگ برگزار کردند و خواهان انحلال ارتش کلاسیک، اعدام فرماندهان ارتش و تاسیس ارتش خلقی شدند. امام در همان مقطع زمانی در جلسه ای که با حضور سران این گروهک ها انجام شد از آنان پرسیدند: «اگر حالا جنگ شود و به کشور شما حمله شود، شما می توانید از کشور دفاع کنید؟» که همه آنها پاسخ دادند: «خیر». امام در ادامه گفتند: «پس چرا خواهان انحلال ارتشی هستید که با پول این ملت تاسیس شده است؟»

وی افزود: در دوران دفاع مقدس مسوول بسیج کشور بودم و از نزدیک با خطرات و موانع پیش روی نظام برای نیل به آرمان ها و اندیشه امام درگیر بودم. به جرات می گویم اگر جنگ تحمیلی بر ما تحمیل نمی شد و مزدوران داخلی با حمایت خارجی ها آشوب و بلوا به پا نمی کردند و ادعا خودمختاری نداشتند، هیچ چیز مانع تحقق تام و تمام اندیشه و آرمان های امام خمینی (ره) نبود و ارکان اصلی اندیشه امام که شامل استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، بصورت جامع و کامل با همه ملزوماتش عینیت یافته بود.

عضو مجمع روحانیون مبارز شهادت آیات عظام مطهری، بهشتی و باهنر و قرنی و رجایی و نمایندگان مجلس و دیوان عالی قضایی در حادثه انفجار حزب جمهوری اسلامی و دفتر نخست وزیری را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: بااینکه ترور این شخصیتهای بزرگ خدشه ای به کلیت و اصل نظام وارد نکرد، اما در عین حال مانع تحقق کامل ارکان نظام جمهوری اسلامی به ویژه تحقق سه شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شد. این سخن به مفهوم ناقص بودن انقلاب در شعارهای مذکور نیست، بلکه پس از شهادت این عزیزان، انقلاب مسیرش را با سختی و مرارت های بیشتری ادامه داد.

رحمانی افزود: پس از رحلت امام خمینی با وجود همه نقص ها، کمبودها و خیانت های ضد انقلاب و مزدوران داخلی آنان حضرت آیت الله خامنه ای قطار انقلاب را در راستای تعالی و استقلال کشور رو به جلو پیش بردند و جمهوری اسلامی ایران با وجود از دست دادن خیلی از فرزندان خدوم و مخلصش حالا در نقطه آرامش و اتکای منطقه و جهان قرار دارد.

منبع:

1403/03/14
12:51:37
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس