نظریه علامه طباطبایی در باب تفسیر قرآن در حاشیه نمایشگاه قرآن مورد بحث و بررسی قرار گرفت

نظریه علامه طباطبایی در باب تفسیر قرآن در حاشیه نمایشگاه قرآن مورد بحث و بررسی قرار گرفت عطر حرم: در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم در نشستی با مبحث «قرآن و تفسیر» با حضور اساتید دانشگاه، نظریه علامه طباطبایی در باب تفسیر قرآن بررسی گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، شامگاه چهارشنبه نهم خرداد در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم سومین نشست از سلسله نشست های تخصصی بخش بین الملل نمایشگاه قرآن كریم با مبحث «قرآن و تفسیر» با حضور محمدعلی مهدوی راد عضو هیات علمی دانشگاه تهران، كاظم قاضی زاده عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و حكمت عبید الخفاجی عضو هیات علمی دانشگاه كوفه برگزار گردید.

در ابتدای این نشست محمدعلی مهدوی راد با اشاره به مبحث «نقش آفرینی روایات و احادیث در تفسیر قرآن» اظهار نمود: ما باید با الهام از روایات، اصولی را در تفسیر قرآن استخراج نماییم كتاب های بسیاری در این زمینه نوشته و انتشار یافته اما باید از روایات هم الهام بگیریم و یك اصول تفسیری را استخراج نماییم.

در ادامه، كاظم قاضی زاده با عرضه مطلبی در باب «تحلیل نظریه قرآن، بسندگی در تفسیر» تصریح كرد: ما نباید مبحث قرآن بسندگی در تفسیر را با موضوعاتی چون قرآن بسندگی در دین و قرآن بسندگی در حوزه شریعت و احكام اشتباه بگیریم. قرآن بسندگی در تفسیر به این معنا كه می توانیم حداقل سهم معانی قرآن را از خود قرآن به دست بیاوریم، امری قابل پذیرش است و مرحوم علامه طباطبایی هم برپایه همین نظریه تفسیرالمیزان را نوشته اند.

وی اضافه كرد: بعضی از قول علامه مطرح می كنند كه در تفسیر حداكثر از قرآن استفاده كنید و در مواردی هم به روایات رجوع كنید. این دیدگاه قابل نقد است. دلایلی كه مرحوم علامه طباطبایی در باب تفسیر قرآن مطرح می كنند در سطحی است كه تفسیر قرآن به قرآن، قرآن را بعنوان یك مكتب مطرح می كند نه بعنوان یك روش.

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با اشاره به اینكه در موارد خاصی در تفسیر المیزان نوع تاملات علامه نیاز به بحث دارد و نظریه ایشان در بعضی موارد قابل تطبیق كامل نیست، اظهار داشت: باید درباره آنها بیشتر تامل نماییم اما اینكه بیاییم و دیدگاه علامه طباطبایی را قرآن بسندگی در تفسیر بگردانیم و بگوییم ایشان قائل هستند كه در تفسیر حدالامكان به قرآن رجوع كنند و در مواردی كه به روایات و غیره رجوع شود چنین نظریه ای قابل پذیرش نمی باشد.

در ادامه مراسم حكمت عبید الخفاجی به صورت اینترنتی به بیان مطالبی درباره «اصلاح تفسیر و چشم انداز تطور آن؛ بررسی عوامل شكل گیری و دگرگونی» پرداخت.
1397/03/11
12:33:40
5.0 / 5
4966
تگهای خبر: قرآن , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس