آشنایی با روش استفاده از مام ها

آشنایی با روش استفاده از مام ها عطر حرم: بدن انسان دارای غده هایی می باشد كه تولید و ترشح عرق را انجام می دهند. درست است كه تعریق فواید بسیاری برای بدن دارد، اما بوی بد همراه آن می تواند باعث احساس خجالت در افراد شده و حالتی آزار دهنده برای شخص به وجود آورد. یكی از روش هایی كه برای مقابله با تعریق انجام می گیرد، استفاده از مام ها، اسپری های زیر بغل و خوشبو كننده ها است كه در فصل تابستان هم فروش این محصولات زیاد می شود.


مام ها شامل چه تركیباتی هستند؟
به گزارش آكاایران: تركیب ها و فرمولاسیون این محصول ها عمدتا شامل املاح آلومینیوم یا زیركونیوم است كه با غلظت های مختلف در كارخانه های مختلف تولید می شوند و نیز جهت از بین بردن میكروب ها آنتی بیوتیك های مختلفی به آنها اضافه می شوند و هر كدام دارای تركیبات نگهدارنده ای هستند كه از میكروبی شدن یا قارچی شدن یا فساد آنها در كوتاه مدت یا مدت تعیین شده جلوگیری می كنند و نیز هر ماركی اسانس و رایحه ای برای خوشبو شدن مام ها به این محصول ها اضافه می كنند.
 
همه انسان های سالم به درجه های متفاوتی عرق می كنند؛ چرا كه ترشح عرق ضمن تنظیم درجه حرارت بدن، خواص مفید دیگری هم دارد. بنابراین تقریبا همه ما به این محصول های بهداشتی نیاز داریم. البته میزان تعریق در افراد مختلف یكسان نیست و بعضی از افراد بیشتر از سایرین عرق می كنند. لفظ هیپرهیدروز به مواردی اطلاق می شود كه مقدار ترشح عرق بیش از حد طبیعی است كه گاهی نه تنها موجب آزار جسمی بلكه موجب صدمه های روحی و حتی شرمساری اجتماعی می شود.
آیا استفاده از مام برای افراد مبتلا به برم هیدروز هم موثر است؟
 
عرق این افراد بسیار بد بو است و مبتلا به برم هیدروز هستند و بوی عرقشان با مام از بین نمی رود. برم هیدروز نیز شبیه هیپرهیدروز بوده ولی در این حالت غدد عرق بوی بدی داشته و نواحی گرفتار اغلب زیربغل و پاها هستند. اگر چه گرفتاری دو ناحیه مزبور از نظر ابتلای نوع غدد عرق متفاوت هستند، ولی در صورت ابتلای ثانوی به میكروب یا قارچ موجب بوی بد نواحی فوق می شوند.
 حساسیت هایی كه ممكن است مام ایجاد می كند
خارش، قرمزی پوست و حتی خشكی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت ها، مام ها و اسپری های ضد عرق است. بهتر است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل مام را با آب و صابون بشویید با این روش مواد شیمیایی مام از روی پوستتان پاك شده و فرصت پیدا نمی كنند وارد منافذ پوستی شما شده و ایجاد حساسیت پوستی كنند. سپس می توانید لایه ای جدید از مام را روی پوست خود بمالید. انواعی از این محصولات را تهیه كنید كه حاوی مقدار كمی از مواد باكتری كش مثل آلومینیوم، روی و زیوكونیوم باشد.
 
بروز حساسیت و خارش در صورت استفاده از مام
از آنجا كه درجه حساسیت افراد متفاوت است، امكان چنین حساسیتی با هر تركیبی وجود دارد و لازمه درمان این مشكل، قطع مصرف مام و درمان اختصاصی است. شایع ترین عارضه ای كه ممكن است در اثر مصرف مام ایجاد شود درماتیت های (التهاب های) موضعی ناشی از تحریك این مواد است كه این مورد بیشتر در ارتباط با نمك های آلومینیوم یا آلومینیوم است كه در نواحی زیربغل و گاه دست ها و پاها (محل های مصرف) ایجاد می شود. با كاهش دفعه های مصرف یا استفاده در تركیبات ملایم تر از مارك دیگر و نیز استفاده از مام در پوست خشك شده و به خصوص شب ها كه عرق كردن كمتر است ضمن اینكه موجب اثر بیشتر مام و عوارض كمتر می شود، آسیب كمتری نیز به البسه وارد می كند. در صورت بروز چنین التهابی استفاده از كِرِم های موضعی استرویید برای رفع مشكل و قطع محصول كمك می كند. پس لازم است از مصرف مام و چنین محصول هایی به دفعات مكرر و زیاد و نیز در سطح وسیع و گسترده و عرق كرده پرهیز كرد.
درمان خارش زیر بغل بعد از استفاده از مام
بعضی افراد بعد از استفاده از دئودورانت یا ضد عرق ها دچار خارش زیر بغل می شوند و این خارش گاهی می تواند بسیار آزاردهنده باشد اما راه حل درمان:
1- بهتر است قبل از هركاری به متخصص پوست مراجعه كنید چون ممكن است خارش، پوست را تحریك كرده باشد و نیاز به درمان داشته باشد. پزشك می تواند مشخص كند كه آیا پوست شما تحریك شده یا نوعی رشد باكتریایی است یا تنها یك التهاب ساده است و در نهایت برایتان پماد یا داروی مناسب را تجویز می كند.
2- بهتر است از محصولاتی چون دئودورانت استفاده نكنید چون می تواند التهابات را بیشتر كند. همچنین تا زمانی كه زیربغل خارش دارد آنجا را اصلاح نكنید چون تیغ تحریكات پوستی را پخش می كند و التهابات زیربغل را افزایش می دهد و موجب می شود خارش دیرتر بهبود یابد.
3- تمام تغییراتی را كه در روزهای اخیر داشتید در نظر بگیرید تا علت خارش پوست را پیدا كنید. مثل تغییر شوینده یا نرم كننده لباس ها یا دئودورانت، لوسیون یا حتی تیغی نوین، هركدام می توانند عامل التهاب پوست باشند. اگر مارك هر كدام از این موارد را به تازگی عوض كرده اید، بهتر است به همان ماركی كه قبلا استفاده می كردید، برگردید چون احتمالا مارك نوین موادی دارد كه به پوست شما نمی سازد.
4- به طور مرتب تیغ اصلاح خود را عوض كنید چون وقتی تیغ اصلاح در حمام مرطوب باقی می ماند احتمال اكسیده شدن دارد. همچنین تیغ های كند هم ممكن است باعث التهاب پوست شود چون مجبورید آن را محكم روی پوست فشار دهید. بهترین كار این است كه خود را ملزم كنید كه هر 2 هفته یك بار آن  را تعویض كنید.
 
علت بروز ضایعه گلوله شكل در زیر بغل با مصرف مام ها
زیركونیوم؛ تركیبی است كه اغلب در مام ها وجود دارد و ممكن است موجب این واكنش (گرانولوم زیركونیوم) شود. این مشكل به صورت یك ضایعه التهابی نسبتا سفت سلولی و تقریبا گرد و به اندازه چند میلی متر یا بزرگ تر بوده كه در توده پوست زیر بغل به وجود می آید. این ضایعه ناشی از حساسیت تاخیری به تركیب زیركونیوم بوده و درصورت حدس چنین تشخیصی نمونه برداری (بیوپسی) از پوست توصیه می شود و در صورت اثبات بیماری احتیاج به درمان اختصاصی دارد.
از مام های حاوی پارابن استفاده نكنید!
پارابن(Parabens) یكی از مواد نگهدارنده ای است كه در بعضی ضدعرق ها و مام ها وجود دارد. این ماده فعالیتی شبیه استروژن را در سلول های بدن ایجاد می كند، اما سازمان FDA اعلام كرده است كه باید از مصرف محصولات حاوی پارابن پرهیز كرد و توصیه می كند هنگام خرید مام ها روی برچسب آن را بخوانید تا از وجود نداشتن پارابن در آن مطمئن شوید. بعضی دانشمندان اعتقاد دارند پارابن می تواند در سینه تومورهای سرطانی ایجاد كند.
آیا استفاده از مام برای كودكان مجاز است؟
كودكان و نوجوانان غیر بالغ بهتر است از محصولات ضدعرق استفاده نكنند چون آلومینیوم و زیركونیم موجود در این محصولات می تواند در فرایندهای های هورمونی آنها اختلال به وجود آورد و تماس غیرضروری با این مواد در سن رشد می تواند به سلامت آنها آسیب برساند.
لك های ناشی از استفاده از مام ها
بعضی از افراد، به خصوص خانم ها ادعا می كنند كه زیر بغلشان بعد از استفاده از مام لك پیدا شده است، گاهی اوقات استفاده از مام ها ممكن است منطقه زیر بغل را پررنگ كرده و حتی واكنش هایی رخ دهد كه فرد را وادار به مراجعه به متخصص كند. با این حال اگر فرد به موقع مصرف مام را قطع كند می توان به درمان لك ناشی از مصرف مام امید داشت اما بعضی مواقع نیز ممكن است لك به شكل دائمی زیر بغل بماند. در این مواقع پزشكان وارد عمل شده و درمان را شروع می كنند. در مورد لك هایی كه زمان زیادی از ایجاد آنها گذشته كار خاصی نمی توان انجام داد؛ البته می توان لك ها را كمرنگ كرد اما به طور كامل برطرف نمی شوند.
بهترین زمان استفاده از این محصولات چه ساعتی از روز است و چند بار در روز مجاز به استفاده از آنها هستیم؟
میزان استفاده به میزان تعریق و نوع شغل فرد وابسته است و قانونی كلی در این زمینه موجود نیست.
بعد از استحمام و قبل از تعریق بهترین زمان برای استفاده از ضدعرق هاست.
محصولات خوشبو كننده را باید روی پوست تمیز استفاده كرد و اسپری آنها روی پوست عرق كرده فایده ای ندارد و حتی بوی حاصل از تركیب بوی عرق و خوشبو كننده ها می تواند بسیار بدتر از بوی عرق باشد.
روی برخی مام ها عبارت ۲۴ تا ۴۸ ساعت درج شده است. این به چه معناست؟
به معنی مدت اثربخشی آن محصول است. شستن زیر بغل بعد از اتمام این مدت ضروری نیست و باقی ماندن ماده روی پوست مشكلی ایجاد نمی كند.
روی برخی از ضدتعریق ها عبارت ۲۵ درصد آلومینیوم و روی برخی دیگر از آنها عبارت ۱۰ درصد قید شده است. كدام نوع مناسب چه افرادی است؟
ضدتعریق های حاوی آلومینیوم بالای ۲۵ درصد برای افرادی مناسب است كه تعریق زیاد زیر بغل، پا و كف دست دارند. در حالت عادی آلومینیوم ۱۰ درصد كافی است.
استفاده از ضدتعریق ها، جلوی تنظیم دمای بدن را نمی گیرد؟
نه، برخی از غدد عرق در دوران كودكی فعال است و مایعی كه از آن خارج می شود، فقط آب و مواد معدنی است و بو و رنگ ندارد، اما با رسیدن به سن بلوغ و فعالیت هورمون های جنسی، برخی غدد عرق فعال می شود كه مایع خارج شده از آنها جز آب و مواد معدنی، حاوی چربی هم است و تركیب این چربی ها با باكتری های روی پوست بوی بدی ایجاد می كند.
غدد عرقی در تمام سطح پوست متراكم است و بخشی از نقاط بیشتر تعریق می كنند.
استفاده از ضدعرق ها باعث مسدود شدن برخی غدد می شود و چون تعریق در سایر نقاط بدن وجود دارد، اختلالی در تنظیم دمای بدن به وجود نمی آورد.
 برای خرید یك مام چه ویژگی هایی را باید در نظر بگیریم؟
مصرف دئودورانت ها و ضدعرق ها ، مام ها و …به عنوان یك محصول آرایشی ـ بهداشتی در جامعه رواج داشته و افراد بالغ به خصوص خانم ها به طور فراوان و وسیع از این تركیب ها استفاده می كنند كه به صورت فرمول ها و مارك های مختلف و با رایحه های خوشبو و متفاوت در بازار موجود هستند. تهیه چنین محصول هایی راحت بوده و احتیاج به هیچ گونه نسخه ای نداشته و محدودیتی نیز برای مصرف آنها به عنوان محصول های آرایشی بهداشتی وضع نشده است.
چه محصولی برای چه فردی مناسب تر است؟
تركیب های شیمیایی موجود در محصولات ضدتعریق و مام یكسان هستند، حتی تركیب های انواع زنانه و مردانه هم یكسان است و فقط بوی آنها تفاوت دارد. انواع مردانه بوهای تندتر و زنانه ها بوی ملایم تری دارند.
اما اینكه چه محصولی برای چه كسی مناسب تر است، به جنس و نوع پوست فرد و حتی میزان تعریق یا بیماری های زمینه ای او وابسته است، مثلا افرادی كه مشكلات تنفسی دارند، بهتر است از اسپری استفاده نكنند، زیرا احتمال ایجاد حساسیت های تنفسی را بالا می برد یا افراد مبتلا به اگزما و آلرژی های پوستی یا افرادی كه پوست حساسی دارند، اگر اولین بار است از دئودورانت یا محصولات ضدتعریق استفاده می كنید، بهتر است ابتدا آن را روی قسمتی از پوست خود تست كنند.
اگر به آن محصول آلرژی نشان دادند و دچار التهاب و قرمزی و خارش و سوزش پوست شدند، نباید دوباره از همان محصول استفاده كنند، زیرا خاراندن و التهاب ناحیه به مرور باعث تحریك بیشتر و تیرگی پوست می شود.
این افراد بهتر است مام های صابونی (مام جامد) را امتحان كنند، زیرا معمولا لوسیون ها (مام مایع یا ژلی) زودتر جذب پوست می شوند و آلرژی زایی بیشتری دارند.
در كل توصیه به استفاده از محصولات بیو فاقد آلومینیوم است.
 
1396/04/19
18:43:46
3.8 / 5
20106
این مطلب را می پسندید؟
(6)
(2)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس