معاون بانك ملی پاسخ داد

چرایی تولید ازدحام مسافران اربعین برای دریافت ارز

چرایی تولید ازدحام مسافران اربعین برای دریافت ارز عطر حرم: معاون فناوری اطلاعات بانك ملی با عرضه توضیحاتی در ارتباط با چرایی تولید ازدحام در مناطق مرزی ایران و عراق برای دریافت ارز زائران اربعین و برخی مسائل پشت پرده این جریان، اظهار داشت كه با اقدامات انجام شده، روال تا حد زیادی عادی شده و حدودا بر اوضاع مسلط شده ایم.به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، از ابتدای هفته جاری با بیان بانك مركزی قرار شد كه زائران اربعین بتوانند با استفاده از بانك ملی مبلغ ۱۰۰ هزار دینار عراق را با نرخ هر دینار ۹۶ ریال خریداری كنند و پس از ثبت نام در ایران، اسكناس دینار خویش را در نقاط مشخص شده در شهرهای نجف، كربلا و كاظمین و همینطور نقاط مرزی در داخل عراق تحویل بگیرند؛ اما با شروع سفر زائران و رجوع برای تحویل ارز، مشكلاتی برای آنان بوجود آمد و خبرها از شكل گیری ازدحام برای دریافت ارز و دردسر زائران حكایت داشت؛ به صورتی كه مردم در صف های طولانی قرار گرفته و پرداخت ها به كندی انجام شد.

پیگیری ماجرای پیش آمده در مرز ایران و عراق برای تحویل ارز زائران از بانك ملی با عرضه توضیحاتی از جانب معاون فناوری اطلاعات این بانك همراه شد.

مسعود خاتونی در گفت وگو با ایسنا توضیح داد: با عنایت به منابع ارزی ایران در عراق قرار شد طی مذاكراتی بین بانك مركزی دو كشور، دینار در نقاط مرزی و در خاك عراق به زائران اربعین تحویل داده شود، ولی به هر صورت وقتی مقرر است اقدامی در خاك یك كشور دیگر صورت گیرد، باید تمامی مقررات و قوانین آنرا رعایت كرد. از این رو در هفته های اخیر طی مذاكرات و جلساتی كه بانك مركزی با طرف عراقی انجام داد، در نهایت روز شنبه هفته جاری (۲۸ مهرماه) از جانب بانك مركزی به بانك ملی ابلاغ گردید كه باید ارز مسافران اربعین بعنوان كانال پرداخت را در اختیار آنان قرار دهد. از این رو ما در فرصتی بسیار كوتاه و طی ۲۴ ساعت، ۵۱ نقطه برای استقرار ۲۵۰ باجه را در نقاط مرزی و در سراسر عراق شناسایی و تعیین كردیم، اما روال آن گونه كه پیش بینی شده بود پیش نرفت؛ چون كه در این بین كارشكنی هایی انجام شد و در مواردی بانك مركزی عراق با وجود توافقات قبلی، همكاری نكرد.

وی در عرضه توضیحات بیشتر اظهار داشت: به هر حال عرضه دینار ۹۶ ریالی از جانب بانك مركزی باعث می گردد كه دیگر زائران كمتر به سمت صرافی ها یا دلالان بروند و در این حالت موانعی برای این جریان بوجود آمد و كارشكنی هایی رخ داد؛ چون كه منافع عده ای كه می توانستند دینار را بین ۱۳ تا ۱۴ تومان به زائران بفروشند، به خطر افتاده بود. حتی شاهد بودیم برق یا اینترنت قطع می شد كه بخشی از آن شاید به آماده نبودن زیرساخت های عراق مربوط شود، اما بخشی از آن می تواند كارشكنی باشد كه البته برنامه های ما را دچار مشكل كرد.

معاون فناوری اطلاعات بانك ملی اضافه كرد: یكی دیگر از مسائل این بود كه نتوانستیم باجه های تحویل ارز را در مرز چزابه مستقر و از آن استفاده كنیم؛ آن هم در حالیكه حداقل ۱۱ درصد زائران از این مسیر عبور می كنند و با عنایت به شرایط تولید شده، زائران این بخش هم برای دریافت ارز خود به سایر مناطق حركت كردند كه سبب تولید ازدحام شد. این در شرایطی است كه قبل از این مذاكراتی با بانك مركزی عراق برای استقرار باجه و تحویل ارز در مرز چزابه انجام و نهایی شده بود، اما در زمان اجرا به مشكل برخوردیم.

خاتونی این را هم خاطرنشان كرد كه با عنایت به حجم بالای عبوری زائران از مرز مهران، شاهد بودیم كه شرایط جوی نامساعدی حاكم شد و باران و سیل عاملی بود كه نتوانیم به موقع برنامه های خویش را اجرایی نماییم.

وی با بیان این كه از عصر روز گذشته تا امروز ازدحام به اوج خود رسیده است، اظهار داشت: با اقدامات انجام شده از قبیل اعزام نیروهای بیشتر و استقرار باجه های دیگر توانستیم تا حد زیادی به اوضاع مسلط شویم و الان با نظم بیشتری امور در حال انجام است؛ به گونه ای كه آخرین آمارها از این حكایت دارد كه تا دیشب حدود ۲۱ هزار زائر ارز خویش را تحویل گرفتند و تا این ساعت (ساعت ۱۹ چهارشنبه) به بیشتر از ۴۰ هزار نفر افزایش یافته است.

این عضو هیات مدیره بانك ملی با بیان این كه ۱۷۲ هزار نفر برای دریافت ارز ثبت نام كرده بودند، اظهار داشت كه بر خلاف برخی خبرها همچنان امكان ثبت نام وجود داشته و به تمامی متقاضیان ارز داده خواهد شد. این در شرایطی است كه با افزایش امكانات، برای تحویل ارز، اكنون حدود ۳۴۰ باجه در نقاط مختلف فعال می باشند و هیچ جای نگرانی برای تحویل ارز وجود ندارد.

خاتونی به زائران سفارش كرد كه آرامش خویش را حفظ نموده و حتما ارز را در مرز تحویل بگیرند. اگر هم ارز خویش را به هر دلیلی دریافت نكردند، جای نگرانی نیست و پس از برگشت به ایران وجوه واریزی به آنان برگشت داده می شود.

معاون فناوری بانك ملی همینطور در ارتباط با انتقاداتی كه نسبت به جریان بوجود آمده برای تحویل ارز زائران مطرح گردیده است، اظهار داشت كه باید تمامی شرایط را در نظر گرفت. به هر حال ما در دوره حساسی به سر می بریم و پاسخگویی به حدود یك میلیون و ۷۰۰ هزار زائر در چند روز كار آسانی نیست. بانك مركزی با عنایت به تدابیری كه برای كنترل حوزه ارزی داشت، به این نتیجه رسید كه بهتر است با عنایت به منابعی كه درعراق دارد، دینار زائران را تامین كند، چون كه نمی توانستیم این حجم دینار را به كشور وارد كرده و تحویل ارز را در ایران انجام دهیم؛ ازاین رو با مذاكراتی كه انجام دادیم، بانك ملی برای همكاری پیشقدم شد، در حالیكه وقتی جلسه برای این منظور برگزار شد، بانك ها میز را ترك كرده و حاضر به همكاری نبودند و در مجموع ما این كار را تقبل كردیم كه كار بسیار سختی بود.
1397/08/03
20:35:26
5.0 / 5
4777
تگهای خبر: اربعین , دین , سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس