تألیف سیدسلمان صفوی؛

كتاب اركان فلسفه هنر اسلامی منتشر گردید

كتاب اركان فلسفه هنر اسلامی منتشر گردید به گزارش عطر حرم كتاب اركان فلسفه هنر اسلامی تألیف دكتر سید سلمان صفوی در ۲۰۶ صفحه مصور رنگی در تهران و لندن منتشر گردید.به گزارش عطر حرم به نقل از مهر، صفوی كه فیلسوفی نوصدرایی است در كتاب «اركان فلسفه هنر اسلامی» با نگاهی نو به تبیین مبادی فلسفی و عرفانی هنر اسلامی با رویكرد حكمت نو صدرایی می پردازد. «زیبایی»، «خیال»، «معرفت»، «عشق»، «مشكك بودن وجود و هنر به مثابه وجود»، «هنر به مثابه تجلی اسما و صفات الهی و نور خدا»، «نقش نور و رنگ»، «وحدت در كثرت و كثرت در وحدت» و «نمادگرایی» از مباحث اصلی اركان نظری هنر اسلامی به شمار می روند.
وی در این كتاب دو نگاه توصیفی و جغرافیایی را نقد نموده است. او نگاه صرفا توصیفی به هنر اسلامی را كه در دانشگاههای غربی تدریس می گردد را نقد و استدلال كرده كه ورای ظواهر هنر اسلامی، معنایی متعالی وجود دارد كه با روش تاویل فلسفی و عرفانی(هرمنیوتیك معنویه) می توان آنرا فهمید.
صفوی در مقابل نگاه جغرافیایی محور كه اعتقاد دارد هنر اسلامی وجود ندارد بلكه فقط هنر ایرانی، تركی، عربی وجود دارد و هنرهای این ملل ربطی به یكدیگر ندارند، در این كتاب تبیین نموده است كه هنر اسلامی در همه كشورهای اسلامی شامل آسیایی، افریقایی و اروپایی(اندلس، بوسنی، آلبانی، تاتارستان) دارای وحدت نگاه، حس و خیال متعالی به امر قدسی و بیان هنری ابعادی از جمال و جلال تجلیات حضرت حق از منظر هنرمند مسلمان است.

در این كتاب به آثار هنری خوشنویسی، معماری، موسیقی، نقاشی، نقاشی ـ خط، نگارگری، مجسمه سازی، صنایع دستی، تئاتر و سینما اشاره شده است و به آرای فیلسوفان و عارفانی نظیر فارابی، ابن سینا، غزالی، سهروردی، ملاصدرا، نجم الدین كبرا، محی الدین اندلسی، مولوی، شبستری، بوكهارت و نصر استناد شده است.
این كتاب به بیشتر از صد منبع فارسی، انگلیسی و عربی ارجاع داده شده است و كتاب شناسی معتبری در زمینه هنر اسلامی در انتها كتب معرفی شده است.
مخاطب این كتاب طبقه جوان، هنرمندان و دانشجویان هنر، فلسفه و عرفان هستند و منبع درسی مفیدی برای دانشجویان رشته های هنر، فلسفه و عرفان است.
كتاب مذكور به صورت رنگی چاپ شده است و حاوی بیشتر از ۱۰۰ تصویر رنگی از دوره صفویه تا امروز از كشورهای مختلف است.
دكتر سید سلمان صفوی، دكترای فلسفه دین و فوق دكترای فلسفه هنر از سواس، دانشگاه لندن و مولف دهها جلد كتاب در حوزه فلسفه، عرفان و هنر به زبانهای انگلیسی و فارسی است. وی سردبیر مجله تخصصی ترانسندنت فیلوسوفی و رئیس آكادمی مطالعات ایرانی لندن است.
این كتاب در ایران از جانب انتشارات سلمان آزاده(تهران) انتشار یافته است.

1397/09/11
15:20:07
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دكتر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس