دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تاكید كرد؛

ضرورت پررنگ كردن مساله هویت اسلامی، بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن

ضرورت پررنگ كردن مساله هویت اسلامی، بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن عطر حرم: دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت اظهار داشت: آنچه باید بعنوان شعار دنبال شود، پررنگ كردن مساله هویت اسلامی بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن آن است و در این راستا باید برخی تفكرات خودرا برای این مساله كنار بگذاریم، هویتی كه در آن مشتركات فراوانی وجود دارد.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، حجت الاسلام كاظم لطفیان در چهارمین نشست مشترك علمای اهل شیعه و اهل تسنن مناطق تلفیقی خراسان رضوی با سوژه «نقش علما در تبیین اقتصاد اسلامی و پشتیبانی از كالای ایرانی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» كه در مجتمع فرهنگی كارگران برگزار شد، اظهار نمود: در این خصوص، چند خاصیت برای برتری در قرآن شمرده شده كه در آن بویی از نژاد، قومیت، مذهب به مشام انسان ها نمی رسد. اولین ویژگی، مساله «تقوا» است كه اساسا در چارچوب یك نژاد گروه و در چارچوب یك مذهب نمی گنجد؛ آنچه معیار برتری میگردد تقواست.
وی افزود: این چنین نیست كه تقوا در منطقه ای امكان نهادینه شدن داشته باشد و در منطقه ای دیگر این امكان وجود نداشته باشد؛ در واقع به افراد بستگی دارد كه بتوانند زیست متقیانه ای را در یك منطقه نهادینه كنند.
لطفیان عنوان كرد: برابری انسان ها و كنار زدن آنچه كه تحت عنوان قومیت و حتی مذهب و... به آن اشاره می شود، مساله «علم» است. در حوزه علمی باز نگاه اسلام فراتر از دین انسان است؛ چه برسد به اینكه بخواهیم آنرا به انحصار یك گروه و قوم دربیاوریم. باید به این نكته اشاره نمود كه علم در چارچوب مذهب و دین نمی گنجد. رفعت جایگاه انسان ها به سبب اندیشه علمی آن هاست و امروز در كشور، كسی از غافله علمی به خاطر اندیشه مذهبی خود باز نمی ماند.
دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت اظهار نمود: مساله «جهاد» از دیگر مواردی است كه قرآن به اشاره دارد. خداوند در قرآن كریم مجاهدین را بر قاعدین برتری و رجحان می بخشد. مساله تلاش و پشتكاری كه انسان باید در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی داشته باشد و هیچ منعی وجود ندارد به جهت اینكه جمعیتی به پا خیزند، مجاهده ای انجام دهند و منطقه سكونت و افرادی كه با آنها زندگی می كنند را ارتقا ببخشند. این مورد هم به مذهب و اندیشه دینی ارتباطی ندارد.
لطفیان اشاره كرد: سابقه، پیشینه، تاریخ و عقبه تاریخی از دیگر موارد مورد مطرح در قرآن است؛ زمانی كه متوجه موضوعی می شویم، باید همت خودرا معطوف نماییم به جهت اینكه آنچه كه بودیم را ارتقا ببخشیم و به آنچه باید باشیم، برسیم.
وی افزود: در قرآن دو دسته طایفه از آیات وجود دارد؛ شاید این ها عاقل شوند، شاید این ها بفهمند و... طایفه دیگری از آیات تعبیر قوم را شامل می شود؛ مانند قومی كه می اندیشند و... این دو طایفه از آیات می تواند مفاهیم متفاوتی داشته باشد. قوم به معنای ایستادگی در مقابل ناملایمات و تحریم ها و همین طور در مقابل زیاده خواهی های دشمنان است. این مورد باید سبب قوام و ایستادگی جامعه شود؛ اما بعنوان گسل و گسست های قومی، شكاف ها و بحران های قومیتی در كشور و یا منطقه از آن یاد میگردد. امروز با آنچه كه در عرصه علوم اجتماعی وجود دارد و قرآن ما را به آن فراخوانده است، فاصله زیادی داریم.
دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت اضافه كرد: در خراسان رضوی مساله قومیت مساله ای نیست كه مورد توجه باشد؛ اما مساله ای را شامل میگردد كه امكان دارد گاهی دوگانگی مذهب در آن به چشم بخورد. باید گفت اساسا اسلام آمده كه آنچه در عرصه اجتماعی تحت عنوان های مختلف وجود دارد را تحت تاثیر قرار دهد.
لطفیان درباب چهار مولفه مهم در كشور كه باید به آن عمل شود، عنوان كرد: «هویت اسلامی» از موضوعات اساسی و مهمی شمرده میگردد كه در آن رنگ شیعی و سنی معنا ندارد. آنچه باید بعنوان شعار دنبال شود، پررنگ كردن مساله هویت اسلامی بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن آن است و در این راستا باید برخی تفكرات خودرا برای این مساله كنار بگذاریم، هویتی كه در آن مشتركات فراوانی وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه «هویت ایرانی» از دیگر مولفه های مهم و اساسی در جامعه اسلامی بشمار می رود، اشاره كرد: امروز بر این مساله تحت عنوان ایرانی بودن، بدون اینكه چه قومی هستیم، تاكید میگردد. در نگاه ملت و امت، آنچه ما باید به آن اهمیت دهیم، امت اسلامی و نه ملیت است. بعنوان مثال نهاد حوزه علمیه، تریبون نماز جمعه، كرسی های درس حوزه و... باید بر مدار دردهای اسلامی استوار شود.
دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت عنوان كرد: «امنیت ملی» باز از دیگر مولفه های حائز اهمیت در جامعه اسلامی به حساب می آید. امنیت ملی امروز وامدار همه كسانی كه در این كشور زندگی می كنند، است. امنیت ملی موضوعی است كه رنگ قومیت و مذهبی بخشیدن به آن خیانت بشمار می رود. منابع ملی باز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چونكه توجه به منافع ملی باید بدون در نظر گرفتن مساله قومیت باشد.
1397/09/30
13:49:27
5.0 / 5
4695
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس