كتاب مأخذشناسی منطق فهم دین منتشر گردید

كتاب مأخذشناسی منطق فهم دین منتشر گردید به گزارش عطر حرم كتاب مأخذشناسی منطق فهم دین بیست و یكمین كتاب گروه منطق فهم دین پژوهشكده حكمت و دین پژوهی پژوهشگاه است كه توسط جناب آقای محمد نوری محقق علمی این گروه به زیور طبع آراسته شده است.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، این كتاب به منابع و مأخذ در رابطه با «منطق فهم دین» می پردازد. این منابع هر چند با حوزه های مختلف علمی در ارتباط اند و از این نظر تنوع و تكثر گونه گون دارند ولی در عین حال، سعی شده منابعی كه از نظر محتوایی با جوهره فهم دین ارتباط دارند، معرفی شوند؛ هر چند عنوان آنها امكان دارد گویا نباشد. این مأخذشناسی صرفاً كتب، مقالات نشریات و مجموعه ها و رساله ها را معرفی كرده است و سعی شده است غیر از عرضه مشخصات صوری هر منبع، محتوای هر یك را به روش برجسته سازی مباحث در جهت مبحث معرفی نماید. البته همه منابع توصیف نشده چونكه عنوان برخی منابع گویا است و می توان محتوای آنرا از عنوان آن بازشناخت.
كتاب “مأخذشناسی منطق فهم دین” از یازده بخش به شرح زیر تشكیل شده است:
بخش اول به معرفی منابعی اختصاص دارد كه به خود موضوع، مثل امكان فهم دین، كشف پذیری دین، روشمندی فهم دین، فهم خطا از دین، و علل و عوامل هریك از اینها می پردازد.
بخش دوم درباره فهم قرآن، بعنوان بخشی از دین اسلام، است و تفسیر بعنوان اصطلاح قرآنی، معادل فهم را مد نظر دارد و منابع مربوط به آنرا معرفی می كند.
بخش سوم تا پنجم هم به فهم در علوم حدیث، منطق و فقه می پردازد.
جایگاه فهم در شناخت شناسی، هرمنوتیك و روش شناسی در سه بخش ششم تا هشتم بررسی شده است.
منابع روش شناختی در شش قسمت طبقه بندی شده است.
در قسمت نخست، به شیوه تحقیق می پردازد و در قسمت دوم تا پنجم، روش تاریخ، علوم عقلی و اجتماعی، فقه و حقوق را معرفی می كند و در قسمت پنجم، منابع درباره روش شناسی شخصیت هاست. در قسمت ششم، منابع عمومی آمده است. فهم مسائل تاریخی و اجتماعی در بخش نهم و صدمه شناسی فهم و منطق فهم و بالاخره منطق فهم اسلام در نگاه مستشرقان در بخش های دهم و یازدهم آمده است.
كتاب “مأخذشناسی منطق فهم دین” به قلم آقای محمد نوری، با قیمت ۸۵۰۰۰ تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه شده است.1397/10/02
15:42:19
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس