آیت‎الله اعرافی: نظام مردم سالاری دینی اسلامی بن بست شكن است

آیت‎الله اعرافی: نظام مردم سالاری دینی اسلامی بن بست شكن است عطر حرم: مدیر حوزه های علمیه كشور با اشاره به صف بندی جریان استكباری مقابل نظام اسلامی بر ضرورت به كارگیری از توان بنیان های مردمی دینی برای مقابله با بن بست ها تاكید نمود.


به گزارش عطر حرم به نقل از ایسنا، آیت الله اعرافی بامداد امروز در مراسم افتتاحیه هم اندیشی اقتصاد مقاومتی در مركز مدیریت حوزه های علمیه در قم با اشاره به این مطلب كه انقلاب اسلامی خیلی از معارف بلند و ارزش ها و قوانینی كه در متون اسلامی وجود داشت را به منصه ظهور رساند، اظهار داشت: اسلام به دنبال ساخت یك تمدن اسلامی است.
مدیر حوزه های علمیه با ذكر این مطلب كه بیشتر از 20 خاصیت مهم برای انقلاب اسلامی وجود دارد، اضافه كرد: مردم نهادی و مردم بنیادی یكی از مهمترین خاصیت های انقلاب اسلامی است؛ سه نظریه در زمینه مردم سالاری در 100 سال اخیر وجود دارد كه آغازین نظریه آن مرتبط به نظریه لیبرال دموكراسی است.عرصه لیبرال دموكراسی روزگاری بعنوان مصداق نظریه اختتام تاریخ بود ولی با عنایت به لطمه های آن دیگر كسی ازاین مساله سخن نمی وید؛ در همین راستا نوع دوم مردمسالاری باز در نظامات سوسیالیستی متجلی است كه این نظام باز اشتراكاتی با نوع اول دارد.
مدیر حوزه های علمیه كشور، مردم سالاری نوع سوم را حاصل انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: امام راحل این نظریه را از اسلام ناب گرفتند و به روز كرده و نمایش كردند؛ این نظام نظام مردم سالاری دینی است دارای خاصیت های خاص است كه همچون آنها می توان به امام محوری این مردمسالاری اشاره نمود.
وی اظهار نمود: این نظام مردم سالاری دینی، نظام مردم بنیاد است كه با اصل امام در جلوه های خاص ظهور پیدا می كند؛ امامت باز در این عرصه نقش مهمی دارد كه در دوره هایی در چارچوب هایی خاص چون مرجعیت و ولایت فقیه ظهور كرده است؛ مردم در این نظام حق انتخاب دارند ولی چارچوب این انتخاب شریعت محور است و خود مردم این تقید را لحاظ می كنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ذكر این مطلب كه حضور مردم در این نظام در همه عرصه‎ها بعنوان یك تكلیف صورت می‎گیرد، اظهار داشت: در پرتوی هدایت الهی و تكالیف الهی، مردم وارد صحنه و عرصه می شوند؛ بدین سبب راهنمای حضور همه جانبه مردم، تكالیف و وظایفی است كه شریعت و دین بعنوان تكلیف فرامادی به عهده افراد گذاشته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ذو درجات بودن را از ویژگی‎های خاص مردم سالاری در نگاه تمدن دینی دانست و اظهار نمود: در این نظام، كارها فراتر از نظام اجر و مزد و صرف مادی در این عرصه حضور می یابند؛ در یك نظام ایدآل كارهای سازمانی باز برای رضای خدا و بر حسب تكلیف انجام می شود؛ این تئوری، نظریه نظام اداری فراتر از مزدوری است.
وی بن بست شكنی از ویژگی‎های نهادهای مردمی و نظام مردم بنیانی دینی دانست وافزود: این نظام در پوسته نمی‎گنجد وفراتر از محدودیت ها كار می كنند؛ در این نگاه تمدنی انسان‎هایی در كنار هم جمع می‎شوند و فراتر از عرصه‎های مادی راه‎هایی برای پیشرفت پیدا می كنند.
وی روحیه جهادی را از مهمترین خاصیت نظام مردم سالار و مردم بنیان دینی ذكر كرد و اظهار داشت: تجربه جهادسازندگی در ابتدای انقلاب و نهادهایی چون كمیته امداد و... نمایانگر این ظرفیت عظیم است؛ نهادهای مردم نهاد كه از درون اخلاق و ایثار جوشیده و فراتر از نظم های سازمانی وجود دارد و در جاهایی كه نیاز جامعه است حضور پیدا می كند از خاصیت های این عرصه است.
مدیر حوزه های علمیه درانتها با ذكر این مطلب كه امروزه جریان های استكباری عریان تر از همیشه به دنبال شكست انقلاب اسلامی هستند، بیان كرد: باید با تمام قوا با بازسازی روحی مردم با نگاهی انقلابی از مشكلات امروز عبور نماییم.1397/10/08
14:03:16
5.0 / 5
4412
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , دین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر حرم

atreharam.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر حرم محفوظ است

عطر حرم

عطر و ادکلن و اسانس